Mina İsminin Anlamı

Mina İsminin Anlamı

Kız isimleri arasında görmeye alışık olduğumuz bu isim Mina isminin anlamı başlığı altında çeşitli kaynaklar üzerinden incelenmektedir. Özellikle anne ve baba olmaya hazırlanan bireyler, kız bebeklerine verecekleri isim konusunda bu seçeneği de detaylı bir şekilde araştırmaktadır.

Mina, birden fazla anlama sahip olması ile öne çıkan bir isimdir. Gökyüzü, şarap şişesi, şeffaf, gibi anlamlara sahip olan bu isim bazı dillerde de farklı anlamlara gelmektedir. Örneğin Nepalce’de kıymetli anlamına gelen bu isim, Estonca’da ise ben anlamını taşımaktadır. Aynı zamanda hem Paşto dilinde hem de Eski Almanca’da aşk anlamına geldiği de bilinmektedir.

Bahsi geçen bu isim ile alakalı olarak “Mina ismi Kuran’da geçiyor mu?” sorusu ise sıklıkla ele alınan bir diğer konu olarak ön plana çıkmaktadır. Zira bazı aileler, çocuklarına Kuran’da geçen isimler vermeyi tercih etmektedir. Kökeni Farsça olan bu isim Kuran’da yer alan isimlerden biri değildir. Ancak buna karşılık olarak bebeğinize verebileceğiniz sakıncalı isimler arasında da görülmemektedir.

Kulağa hoş gelen bir isim olması nedeniyle, özellikle ülkemizde, bu ismin oldukça yaygın bir şekilde kullanıldığını görebilirsiniz. Toplamda 16.513 kişinin kullanmakta olduğu bu isim il bazında da ele alınmıştır. İzmir’de 1.035, Ankara’da 1.329 ve İstanbul’da ise 4.828 kişinin bahsi geçen isme sahip olduğu söylenebilir.

Aynı zamanda bu isim en çok kullanılan 810. isim olma özelliğine de sahiptir. Kız isimlerde ise bu sıralamanın daha da önlerde olduğu görülmekte ve 422. isim olduğu açıklanmaktadır. Tercih edilen bir isim olması sebebiyle Mina ismini kullanan kişi sayısı son yıllarda yaklaşık 1500 kişi artmıştır.

Yukarıda açıklanan detayların yanı sıra Mina isminin analizi de merak edilen detaylardan birisidir. Bu noktada insanlar Mina isminin karakter analizi gibi çeşitli başlıkları detaylı bir şekilde incelemektedir. Bahsi geçen ismin karakter analizine bakıldığı zaman hem olumlu hem de olumsuz yönlerinden bahsetmek mümkün olacaktır.

Bu isme sahip kişilerin olumlu özellikleri arasında özgürlükçü olmaları, dışa dönük olmaları, yeni hedefler peşinde koşan bir kişiliğe sahip olmaları ve yenilikçi olmaları gibi pek çok özellikleri dile getirilebilir. Aynı zamanda neşeli ve hoşgörü sahibi olmaları da olumlu özellikleri arasında öne çıkmaktadır.

Söz konusu olumsuz özellikler olduğunda bu yönlerinin daha az olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Örneğin kolay incinme, duygularını aşırı yoğun yaşama, kuşkucu olma, asla vazgeçmeme gibi özellikleri de olumsuz yönleri kısmında ele alınmaktadır.

Analiz konusu kapsamında Mina isminin harf analizi de yine pek çok kişinin dikkatini çeken detaylardan birisidir. Zira isimde yer alan her bir harfin farklı bir anlama geldiği görülmektedir. Bu ismin harf analizi ise şu şekilde yapılabilir: M harfi ticarete yatkın olma, İ harfi hassas olma, N harfi sağduyu özelliğine sahip olma ve A harfi atılgan ve enerjik olma.

Bu isme örnek olarak ünlü isimler de sıklıkla incelenmektedir ve Mina ismine sahip ünlüler başlığı sıklıkla aratılmaktadır. Her ne kadar sevilen bir isim olsa da bu ismi taşıyan ünlü kişilere rastlama zordur. Filolog, çevirmen ve İngiliz edebiyatı profesörü olarak bilinen Mina Urgan, bu isme verilebilecek bir örnektir.

Bahsi geçen ismin tercih edilmemesi söz konusu olduğunda ise Mina ismine benzer isimler listesine göz atabilirsiniz. Burada yer alan çeşitli isimler, bu isimle benzerlik göstermekle birlikte farklı anlamlara sahiptir. Örneğin Almina, Lina, Melisa, Lina, Aymina, Eslina ve Melina bu listeden tercih edebileceğiniz başlıca seçeneklerdir.

mina-isminin-anlami-33718
Mina İsminin Anlamı

Mina isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 17 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Tarihi Güzellikleri Dolu Olan İlimiz.
 • 2 – Camın Ana Maddesi.
 • 3 – Liman, iskele
 • 4 – Gökyüzü.
 • 5 – Maden Ve Çini Üzerine Vurulan Camı Andırır Cila.
 • 6 – Dişlerin Üzerindeki İnce Ve Parlak Tabaka.
 • 7 – İnce Ve Parlak Nakış.
 • 8 – Billur, şeffaf
 • 9 – Şarap şişesi.
 • 10 – Mine.
 • 11 – Ar. Liman.
 • 12 – Mekke’de Şeytan taşlanan yer.
 • 13 – Estonca’da “ben” anlamına gelir.
 • 14 – Nepalc’ede “değerli, kıymetli” anlamına gelir.
 • 15 – Paşto dilinde (bir Afgan dili) “aşk” anlamına gelir.
 • 16 – Eski Almanca’da “aşk” anlamına gelir.
 • 17 – İspanyolca’da “benım” anlamına gelir.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Farsça
Söylenişi: mi:na:
Kuran ‘da geçmiyor.

Mina ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Mina ismini kullanan 16.513 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Mina ismini kullanan 4.828 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Mina ismini kullanan 1.329 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Mina ismini kullanan 1.035 kişi bulunmaktadır.

Mina isminin Türkiye sıralaması

Mina en çok kullanılan 810. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 422. isimdir.

Mina ismini kullananların sayısı, son bir yılda 1.480 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Mina isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Mina isminin Harf Analizi

Kişiye Mina ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Mina İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Mina ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Mina isminin anlamını gözden geçirin!

Mina İsminin Numerolojisi

Mina isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

M: on altı
İ: on iki
N: on yedi
A: bir
TOPLAM: 46

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap