Mikrodalga Fırınları Kolay ve Pratik Temizleme Yöntemleri

Mikrodalga Fırınları Kolay ve Pratik Temizleme Yöntemleri. Standart fırınlarla kıyaslandığında mikrodalga çok daha kullanışlı bir hal alır. Çünkü besinleri dakikalar içerisinde yenecek seviyeye getirebilir. Isıtmak istediğiniz yemekleri, daha önceden ısıl işlem görmüş ve pişirmek istediğiniz yiyecekleri kolayca hazırlayabilirsiniz.

Bilhassa tek yaşayanlar ve işin pratiğine kaçanlar için hayat kurtarıcı olarak tanımlanabilir. Doğal olarak Mikrodalga fırın için temizleme yöntemini de ön planda tutmak gerekiyor.

Çünkü pratik bir ürün olmasından ötürü çok tercih ediliyor. Eğer pratik bir biçimde temizlenmezse ve bu temizlik düzenli yapılmazsa kullanılamaz hale gelebilir. Bunun genel sebebi yağ lekeleridir. Ancak buna su, salça ve yemeklerden sıçrayan moleküller eşlik eder.

Zamanla mikrodalganın içini göremeyecek noktaya gelebilirsiniz. Bu hem bakteri oluşumuna sebep olup sağlığınızı tehdit eder hem de kokusuyla yemeklerin üzerinde farklı bir ambiyans yaratır.

Mikrodalga Temizleme Yöntemi

Mikrodalga Temizleme Yöntemi

Mikrodalga fırınlar için uygulanması gereken temizlik prosedürlerini birkaç farklı grupta inceleyebiliriz. Öncelik olarak bazı özel temizlik aparatları bulunuyor. Bunlar tıpkı bir yiyecek gibi mikrodalganın içerisine koyularak ısıtılmaya başlıyor.

Kap içinde alınan bu temizlik ürünleri yaklaşık 2-3 dakika mikrodalga fırında çevrildikten sonra kapağı açılmadan 5 dakika bekleme süresiyle temizliği yapıyor. Ardından bize yalnızca silmek kalıyor.

Bu tekniği doğal yollarla da yapabilmeniz mümkün. Eğer doğal yollarla yapmak istiyorsanız sirke ve limon ile suyu karıştırmanız gerek. Limonu dilimleyip birkaç dilimini su dolu kabın içerisine eklemeniz yeterlidir.

Sirke ise 4-5 damla damlatarak karıştırmanız sonucunda tarifi tamamlayacak. Elde  ettiğiniz bu karışımı mikrodalganın içerisine atarak minimum 5 dakika döndürebilirsiniz. Yağ lekelerini ve özellikle etrafa sıçramış yemek artıklarını yumuşatacak olan bu işlemin ardından tabii ki güzelce silmek bize kalıyor.

Hazır temizleyici için de evde kendimiz hazırladığımızda da sonrasında bir bez ya da süngerle temizleme işlemini yapmamız gerekiyor. Ayrıca mikrodalga fırınların tepsileri çıkabilir aparatlar olarak sunuluyor. Bunu çıkararak yıkamak işinizi kolaylaştıracaktır.

Bu temizleme işlemi esnasında mikrodalganın içerisine temizliği kolaylaştıracak bir sıvı koyup çalıştırdığımız için bazı detayları önemsemeliyiz. 5 dakikada kadar çalıştığında fazlasıyla sıcak olacağından dolayı hemen açıp kabı almayın. Çok sıcak olduğunu unutmayın ve mikrodalganın içerisine asla dokunmayın. Soğumasını bekledikten sonra silme işlemini yapın.

Hatta silme işlemine başlamadan önce fırının fişini çektiğinizden emin olun. Tüm önlemleri aldıktan sonra yağ lekelerinin üzerini ovalayarak silin. İçeride döndürdüğünüz limon, sirke ve su karışımı lekeleri yumuşattığı için efor sarf etmeden temizlik işlemini yapabileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap