Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler

Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler Eğer yemek yedikten sonra midenizin ağrıdığını fark ettiyseniz büyük ihtimalle bu ağrıyı yediğiniz şeyler tetikliyor olabil..

Eğer yemek yedikten sonra midenizin ağrıdığını fark ettiyseniz büyük ihtimalle bu ağrıyı yediğiniz şeyler tetikliyor olabilir. Bu konuda ilk yapmanız gereken şey yediklerinize dikkat etmek ve hangi yiyeceğin ağrılarınızı tetiklediğini keşfetmektir.

Günümüzün en çok rastlanan sağlık sorunlarından olan mide yanması, yaşam kalitenizi düşürebilen, yapacağınız işlere konsantre olmanızı engelleyen bir rahatsızlıktır. Mide yanmasına iyi gelen yiyecekler de genel olarak haliyle mide asidini tutabilecek yiyecekler olacaktır.

Öncelikle belirtmemiz gerekir ki mide yanmanız her gün ya da olduğunda şiddetli olarak seyrediyorsa bir doktora başvurmanız gerekebilir.

Çünkü mide yanması rahatsızlığınız belki de ülser ya da reflünün başlangıcını belirtiyordur. Bu hastalıklarda da erken teşhis önemli olduğundan doktorun vereceği ilaç ve diyet programı sizi daha iyi yapabilir. Bunun haricinde hafif ya da orta şiddetli yanmalarda aşağıda bahsedeceğimiz gıdaları tüketmeniz de bir zarar yoktur:

Sebzeler:

ilk dikkat edilmesi gereken, mide yanması problemi yaşayan kişilerin öğünlerini olabildiğince hafif tutmaya özen göstermeleridir. Bunun için haşlanmış sebzeler ideal bir seçim olacaktır. Haşlanmış sebzeler hem mide asidi üretimini engelleyecektir hem de daha kolay tuvalete çıkmanıza olanak sağlayacaktır.

Bu hususta dikkat edilmesi gereken tek şey de gaz yaptığı bilinen brokolinin ve asitli olan domatesin mide yanmalarında önerilmediğidir.

Meyveler:

Mide yanmanızı meyveler ile geçirmek isterseniz posalı meyveleri tercih etmelisiniz. Ancak meyve tüketiminde de dikkat edilmesi gereken husus turunçgiller asidik yapıda olduğundan uzak durulması gerektiğidir.
Özellikle önerilen meyveler de muz, armut, kavun ve şeftalidir.

Tam Tahıllı Besinler:

Mide yanmasına iyi gelen bir diğer gıda türü de tam tahıllardır. Özellikle demir, magnezyum gibi mineraller bakımından zengin olan bulgur, arpa, yulaf gibi tahıllar mide yanmanıza iyi gelecektir.

Mide Yanması Yaşamamak İçin Neler Yapılmalı?

Öncelikle mide yanmasının beslenmeniz ile direkt ilgili olduğunu unutmamanız gerekir. Örneğin sindirimi zor, aşırı yağlı, baharatlı gıdalar mide yanmanızı hemen tetikleyecektir.

Yine tuzlu gıdalardan da olabildiğince uzak durmanız gerekmektedir. Bunlar haricinde kafeinli içecekler, gazlı içecekler, doymuş hayvansal yağlar, süt ve süt ürünleri, sigara, aşırı stres gibi etkenlerden de olabildiğince uzak durulması gerekir.

1 Yorum

Merhaba benim midemde yanma oluyor her yemekten sonra yanma oluyor reflü teşhisi koydu doktor salata yememde sorun olurmu safra kesinde taşda var ne yapmam gerek.?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap