Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir? İyi Gelen Bitki Çayları ve Yiyecekler

Mide Üşütmesi

Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir? İyi Gelen Bitki Çayları ve Yiyecekler. Mide üşütmesi bulantı, kusma, ishal, ateş vb. belirtilerle ortaya çıkan bir enfeksiyondur. Bağırsaklarda meydana gelen bu enfeksiyon genellikle enfeksiyonu taşıyan kişiyle temas yoluyla bulaşır.

Bununla birlikte kontamine yiyeceklerin veya suyun tüketimiyle de bulaşmaktadır. Vücutta dehidrasyon gibi ciddi sağlık sorunlarına sebep olan mide üşütmesine ne iyi gelir cevabını igrus sayesinde bulabilirsiniz.

Mide Üşütmesine Neden Olur?

Günlük hayatımızda karşılaştığımız her şey bu hastalığa yakalanmamıza sebep olabilmektedir. Mide üşütmesine çözüm arayanlar; kişilerle tokalaşmak, ortak eşya kullanımı virüslerin daha hızlı yayılmasına sebep olan durumlardan uzak durmalıdırlar.

Kişinin sadece bireysel temizlik kurallarına uyması bu gibi virüslerden korunmak için yeterli olmayabilir. Bu yüzden mide üşütmesi sorunu yaşamamak adına çevremizdeki tüm faktörlere dikkat etmemiz gerekir.

Mide üşütmesine neden olur dediğimiz  birçok virüs vardır. Bunlar norovirüs ve rotavirüstür. Norovirüs her yaş grubundaki kişilerde gıdalar yoluyla bulaşmaktadır. Aile bireyleri arasında çok hızlı yayılmaktadır. Rotavirüs daha çok temas yoluyla bulaşmaktadır. Virüsün olduğu noktaya temas eden kişinin ellerinden ağız yoluyla bulaşmaktadır.

Mide üşütmesi sebepleri arasında kabuklu deniz ürünleri, az pişmiş veya çiğ istiridye tüketimi vardır.. Bu gıdalardaki bakteriler yüksek sıcaklıkta pişirildiği takdirde ölmektedir. Kirli içme suyu içmek ya da kişinin tuvalet sonrası ellerini yıkamamasından kaynaklı başkalrıyla temas etmesi de hastalığı kapmak için yeterlidir.

Mide Üşütmesi Belirtileri Nasıl Olur?
Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir? İyi Gelen Bitki Çayları ve Yiyecekler

Mide Üşütmesi Belirtileri Nasıl Olur?

Bu rahatsızlık aslında mide gribi olarak da adlandırılabilir. Fakat genel olarak belirtileri bildiğimiz gripten biraz farklıdır. Grip üst solunum yolunu etkileyen belirtiler gösterir. Mide gribi ise daha kötü ve tehlikeli belirtilere sebep olmaktadır.

Mide üşütmesi belirtileri nasıl olur diye araştırdığımızda, hastalığın belirtileri genel olarak şu şekillerde karşımıza çıkmaktadır:

 • Karın bölgesinde ağrı
 • Karın boşluğunda hissedilen kramplar
 • Ateş
 • İshal
 • Eklem ağrısı
 • Baş ağrısı

Mide üşütmesi belirtileri nelerdir, ne zaman ortaya çıkar? Bulaşın ardından 3 gün içinde ortaya çıkmaktadır. Normal durumlarda bu süre içinde iyileştiği görülmektedir. Belirtilerin şiddeti kişilere göre değişmektedir. Çoğu kişide sıkıntılar 48 saat içinde kendini göstermektedir. Kişinin durumu ciddi ise belirtiler 10 gün kadar sürmektedir.

Mide üşütmesi belirtisi salmonella, Clostridium difficile, E. Coli gibi bakterilerin sebep olduğu bağırsak hastalıkları ile aynıdır. Giardia parazitinin sebep olduğu hastalıklarla belirtileri karıştırmak mümkündür.

Yaşanan her belirti mide üşütmesi olmayabilir. Belirtilerin uzun ve şiddetli olduğu durumlarda zaman kaybedilmemelidir. Yetişkin, çocuk veya bebeklerden aşağıdaki belirtiler görülürse kısa sürede doktora başvurulmalıdır:

 • Kusmanın 2 günden fazla sürmesi
 • Vücutta suyun kalmadığını gösteren belirti hali ( Ağız kuruluğu, halsizlik, koyu renkte idrar veya idrara çıkamama, baş dönmesi)
 • Kanlı kusmuk ya da kan kusma
 • Ateşin 40 dereceye kadar yükselmesi
 • Kanlı dışkı
 • Halsizlik ve asabiyet
 • Ağrı
 • Tepki azlığı

Hastalığın varlığı tespit edildikten sonra kişinin sosyal hayatına aynen devam etmesi doğru değildir. İyileşene kadar diğer insanlardan uzak durması gerekir. Aksi takdirde bulaşma ihtimali çok yüksektir.

Bağırsak ve Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir?

Çoğu kişinin zaman zaman yaşadığı bu hastalık oldukça etkili olabilmektedir. Belirtileri bazı kişileri fazlasıyla zayıf düşürebilmektedir. Vücut direncinin zayıflığı gibi durumlarda çok ölümcül etkileri olan bağırsak ve mide üşütmesine ne iyi gelir? Sorunun cevabına bakıldığı zaman temel olarak yapılması gerekenleri görmekteyiz.

Mide üşütmesine ne iyi gelir, bu şikayeti olan kişiler genel olarak dinlenmesi gereken kişilerdir. Dinlenmeden kasıt uyumak değildir. Gereken uyku alındıktan sonra dahi yatakta vücudu dinlendirmektir.

Vücudun dinlenmesi direnç kazanmak adına oldukça önemlidir. Hastalığın belirtilerinden de anlaşılacağı üzere sıvı kaybını önlemek adına bol su içilmelidir. Beslenme rutininde sulu yiyeceklere ağırlık verilmelidir.

Bazı uzmanlar akupresür masajını uygulamanın hastalığı atlatma konusunda faydalı olacağı şeklinde cevaplıyor. Avuç orta noktalarına diğer elin başparmağıyla yapılan masaj, uyarıcı olmaktadır. Mide bulantılarını azalttığı görülen bu yöntem Kişiler arasında sıklıkla kullanılmaktadır.

Mide üşütmesine ne iyi gelir ilaç kullanılmalı mıdır diye bakıldığında, hastalığın belirtilerinden kurtulmaya çalışan kişinin alkolden ve nikotinden uzak durması gerektiği görülür. Ayrıca kafein içeren içeceklerin tüketiminden de kaçınmalıdır. Beslenme rutininde tüketilen gıdalarda baharattan uzak durulmalıdır.

Mide Üşütmesi Nasıl Geçer?

Mide Üşütmesi Nasıl Geçer?

Dönemsel olarak bu hastalığı yaşayan kişiler farklı yöntemler geliştirmektedir. Çünkü hızlı iyileşmesi dilenen bu hastalığın belirtileri oldukça etkili olabilmektedir. Kişiyi iş ve sosyal hayatından uzaklaştıran mide üşütmesi nasıl geçer diye bakıldığında standart olarak uyulması gereken bazı kurallar karşımıza çıkmaktadır.

Mide üşütmesine ne iyi gelir? Temelde uyulması gereken kuralların başında dinlenmek gelmektedir. Vücudun enfeksiyonla mücadele edebilmesi için dinlenmek en etkili yoldur.  

Vücut aktivitesin ne kadar az olursa enfeksiyonla savaş o kadar etkin olur. Bunu yanı sıra bol su alınması gerekmektedir. Düzenli aralıklarla vücuda sıvı alımı yapılmalıdır. Suyun yanında ayran, soda gibi içecekler de tercih edilebilir.

Mide üşütmesi ağrısı nasıl geçer? Bu süreçte kişiye özel bir diyet programı uygulamak bağırsak rahatlığı açısından oldukça faydalı olacaktır. Ekmek, elma püresi, muz, pirinç tüketimi kişi için oldukça faydalı olacaktır. Beslenme sık aralıklarla ve mideyi yormayacak şekilde yapılmalıdır.

Muz içindeki potasyum oranı ile bu süreçte kaybedilen potasyum oranını dengeler. Sindirimi kolay olan bu meyve bağırsakları yormaz. Mide zarını güçlendiren muz hem yetişkinler hem de çocuklar için oldukça doğru bir besin kaynağıdır.

Pirinç tüketimi ishale iyi gelmektedir. Çabuk işlenen pirinç karbonhidrat açısından oldukça zengindir. Tüketildiğinde hızlı bir şekilde enerjiye dönüşmektedir.

Mide üşütmesi gaz nasıl geçer diye baktığımızda beslenmenin önemli olduğu görülür. Elma püresi enerji gereksinimi karşılar. Kabuğundaki pektin sayesinde ishale iyi gelir. Sindirimi kolay olduğu için mideyi yormaz. Beyaz ekmek tüketimi bulantıya iyi gelir. Sindirim açısından da faydalı olan beyaz ekmek bu süreçte oldukça faydalı olacaktır.

Mide üşütmesine ne iyi gelir, korunmak adına dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Kişisel hijyen kurallarına uymak ve çevremizdeki kişilerin de uyduğundan emin olmak çok önemlidir. Çünkü yakınında virüs bulunan kişinin bu hastalığa yakalanması kaçınılmazdır. Dışarda yemek yenmesi mecburi ise güvenilir yerler olmasına özen gösterilmelidir.

Açık halde satılan gıdalar tercih edilmemelidir. Gıdaların temizliğinin yanı sıra temiz bir şekilde piştiğinden ve hayvansal ürünlerin çiğ olmadığından emin olunmalıdır. Başkalarının kullandığı eşyaları kullanmamak ve kendi eşyasını paylaşmamak da korunmak adına oldukça önemlidir.

Mide Üşütmesine Sıcak Su Torbası İyi Gelir Mi?

Mide Üşütmesine Sıcak Su Torbası İyi Gelir Mi?

Bu rahatsızlıkta kullanılan sıcak su torbası ile genel olarak hastaların yaşadığı şikayetlerin hafifletmektedir. Mide içindeki soğukluk hissi, bağırsak ve karın bölgesinde yaşanan genel ağrıların varlığı oldukça huzur bozucudur. Bu gibi şikayetlerin dozunu azaltmak adına çeşitli çözümler arayan kişiler mide üşütmesine sıcak su torbası iyi gelir mi sorusunu yöneltmektedir.

Mide üşütmesine ne iyi gelir siye bakıldığında; yaşanan ağrılarda sıcak su torbası oldukça kurtarıcı olmaktadır. Uygulandığı bölgeye verdiği sıcaklık o bölgeyi rahatlattığından ağrı ve sancılarda azalma olmasını sağlar. Bu yüzden sıcak su torbası uygulamak oldukça faydalı olan bir yöntemdir.

Mide Üşütmesine İyi Gelen İlaçlar

Toplumda bu hastalığı yaşayan kişiler genel olarak kendi yöntemleri ile bu hastalığı atlatmaya çalışmaktadır. Belirtilerin hafif olduğu kişilerde bazı yöntemler işe yarasa da bazı kişilerde etkili olmamaktadır. Uzun süreli ve şiddetli belirti gösteren kişilerin temelde başka bir hastalığının olup olmadığı bilinmeden ilaç kullanması doğru değildir.

Genellikle mide üşütmesine ilaç olarak antibiyotikler kullanılır. Virüslere karşı etkili olsa da kişinin durumu için doğrulu tartışılabilir. Belirtilerin uzun sürdüğü durumlarda kişinin mutlaka doktora başvurması gerekmektedir.

Yapılacak tetkikler sonucunda hastalığı tespit edildikten sonra doktor tarafından verilen mide üşütmesine iyi gelen ilaçlar kullanılmalıdır. Başka kişilerin yaşadığı benzer durumlara bakılarak önerilen ilaçlardan uzak durulmalıdır.

Mide Üşütmesine İyi Gelen Yiyecekler

İgrus.com sitemizi takip ederek faydalı birçok bilgiye ulaşabilmeniz mümkündür.

Bu hastalığın yaşayan kişilerin yaşadığı belirtileri hafifletmek ya da ortadan kaldırmak için beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Tüketilen besinlerin hazmı kolay ve mideyi yormayacak besinler olması gerekir.

Bu gıdalar mideye iyi gelen besinler olarak bilinmektedir. Ağırlıklı olarak sulu gıdaların tüketilmesi faydalı olacaktır. Mide üşütmesine iyi gelen yiyecekler nelerdir diye baktığımızda karşımıza şunlar çıkmaktadır:

 • Patates
 • Pirinç
 • Bal
 • Soda: mide üşütmesine iyi gelen içecekler dendiğinde ilk akla gelenlerden biridir.
 • Ayran
 • Su oranı fazla olan et suyu çorbaları
 • Mor soğan
 • Yoğurt
 • Keten tohumu

Mide Üşütmesine İyi Gelen Bitki Çayları

Mide ve bağırsak hastalıkları çeşitli sebeplerle oluşabilmektedir. Soğuk içecek veya gıda tüketimi, kişinin çok sıcak ortamdan aniden soğuk ortamlara geçmesi bu hastalığa sebep olabilmektedir. Bu durumda mide üşütmesine iyi gelen bitkiler tüketmek oldukça faydalı olacaktır.

Mide üşütmesine iyi gelen bitki çayları hangileri derseniz şu bitki çaylarını söyleyebiliriz: nane, yeşil çay, kuşburnu, kekik, zencefil, ıhlamur, papatya, ada çayı. Mide üşütmesine iyi gelen çaylar bal ya da limon ilavesi ile hem tatlandırılıp hem de faydası arttırılabilecek çaylardır. Kış aylarında da düzenli tüketmek birçok fayda sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap