Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekler

Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekler Günümüzde mide bulantısı pek çok sebep ile gelişebilmektedir. Ancak bunların en sık rastlanan sebepleri; migren, aşırı al..

Günümüzde mide bulantısı pek çok sebep ile gelişebilmektedir. Ancak bunların en sık rastlanan sebepleri; migren, aşırı alkol kullanımı, araç tutması, stres, kaygı, gıda zehirlenmeleri gibi durumlardır. Yine gebelik sırasında da günümüzde sabah bulantılarının arttığı görülmektedir.

Bu saydığımız nedenler ve diğer nedenlerden oluşan anlık, geçici mide bulantıları yapılacak işlemler ile atlatılabilir. Ancak sürekli bir mide bulantınız varsa, az ya da çok fazla kusma ihtiyacı duyuyorsanız teşhis için doktorunuza mutlaka görünmenizi öneririz.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Zencefil:

Araç tutması, hamilelikte yaşanan bulantılar gibi bulantılarınız varsa uzmanlar zencefil çayının içilmesini önermektedir. Günde 2 3 bardak kök zencefil ile yapılacak çay ile mide bulantılarınızı hafifletmeniz mümkün.

Limon:

Özellikle hamilelik döneminde yaşanan bulantılar için çoğu kadın limon kullanmaktadır. Limonun ekşi tadı hatta kokusu bile bazen bu mide bulantısını geçirebilmektedir. Daha etkili sonuçlar elde etmek istiyorsanız yukarıda bahsettiğimiz zencefil çayına limon ekleyerek içebilirsiniz.

Su:

Eğer vücudunuz çok fazla sıvı kaybettiyse bu özellikle mide bulantılarını da beraberinde getirecektir. Bu nedenle mide bulantısı yaşadığınızda su almaya özen göstermelisiniz. Suyu da bir anda değil, yavaş yavaş içerseniz, su içerken ki mide bulantısını da hafifletmiş olursunuz.

Nane:

Nane de özellikle mide bulantılarında kişilere önerilmektedir. Özellikle taze nane yaprağını mide bulantı anınızda çiğneyerek bu bulantıyı geçirebilirsiniz. Tabi mideniz ekşiyorsa ya da yanıyorsa nane yemek daha da artıracağından önerilmez.

Elma:

Bol lifli yapısıyla elma, mide bulantılarına yol açan toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlayacaktır. Sadece 1 elmayı dilimleyerek yavaş yavaş yerseniz mide bulantınız da dinebilir.

Kuruyemişler:

Eğer protein eksikliğinden kaynaklı bir mide bulantınız varsa ve et, tavuk yiyecek durumda değilseniz bir avuç kadar fındık, badem, fıstık yemek midenizi bastıracaktır.

Tavuk Suyu:

Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklarda ilk başvurulan tavuk suyuna çorbadır. Ancak mide bulantısı durumunda bu çorbadan tüketmek size fazla gelebilir. Bu nedenle sadece tavukları haşlayıp o sudan tüketebilirsiniz. Tavuk bulyon kullanmak da bu durum için alternatif oluşturabilir.

Mide Bulantısına Diğer Alternatifler

Sindirimi kolay gıdalar tüketmek her zaman daha avantajlı olacaktır. Eğer mideniz bulanmaya başladığında üstüne bir de bol protein ya da bol yağlı gıdalar tüketirseniz midenizi iyice bozabilirsiniz.

Midenizi boş bırakmamak yine mide bulantılarında alternatiftir. Çünkü boş mide her zaman daha kolay bulanır. Mide suyunuzu alması için bir parça ekmek tüketmek avantajlı olacaktır.

Genellikle baş dönmesi ile birlikte görülen aşırı mide bulantılarında en iyi yapılacak şey dinlenmektir. Kendinizi çalışmaya ya da ayakta kalmaya zorlarsanız daha kötü hissedebilirsiniz. Kısa bir uyku sizi kendinize getirmeye de yetecektir.

Çok sıcak ortamlarda oturmamak mide bulantısı, baş dönmesi durumlarında önemlidir. Evde ya da iş yerinde iseniz camları açarak içerideki havayı temizleyebilirsiniz.

Son olarak yavaş adımlarla yürüyüş yapmak da mide bulantınıza iyi gelecek bir diğer önlemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap