Mezgit Balığı Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Yemeklerde Kullanımı ve Faydaları

Mezgit balığı ızgara yemeklerde kullanımı ile efsane lezzete dönüşür. Cilde iyi gelen faydalarının yanı sıra düşük kalorili, besin değeri yüksektir.

Mezgit Balığı

Mezgit Balığı bazı balık türleri gibi sürü ile yaşam sürmektedirler. Denizlerin dip kısımlarında yaşamaktadırlar. Deniz dibinde bulunan canlıları ve planktonları yiyerek beslenebilmektedirler. Yapılan araştırmalarda kasım ve mayıs aylarında yumurtlama dönemine girdikleri ortaya konulmuştur. Yaklaşık olarak yumurtlama döneminde 200-250 bin arasında yumurta bırakırlar.

Tavuk etine benzeyen bir ete sahip olması nedeniyle halk arasında tavuk balığı olarak da bilinmektedir. Fiziki görünüş olarak da ince ve uzun bir yapıya sahiptirler. Boyları 50-60 cm kadar olabilirken 2 kilogramı bulabilen ağırlıklara sahiptirler. Dişi mezgit balığı erkek mezgit balığından çok daha iri bir görünüme sahiptir.

Mezgit Balığı Nasıl Saklanır?

Mezgit Balığı

Mezgit balığı da diğer tüm balıklar gibi taze olarak tüketilmesi sağlanmalıdır. Böyle bir durum söz konusu değilse kış aylarında oda sıcaklığında 20 saate kadar muhafaza edilebilir. Fakat artık günümüz teknolojisi sayesinde buzdolaplarında 3-4 gün arası muhafaza edilebilmektedir. Buzdolaplarının buzluk kısmında ise 3-4 ay süre ile muhafaza edilebilir.

Mezgit balığı nasıl saklanır kısmında bir diğer dikkat çeken detay ise -25 derece soğutma sağlayan bir derin dondurucu kullanıldığında yukarıda belirtilen süre yüzde elli fazlası kadar muhafaza sağlanabilir. Bu da yaklaşık 5-8 ay kadar olabilmektedir. Mezgit fileto olarak saklanması daha iyi bir tercih olabilmektedir.

Çözündürülmüş olan bir balık tekrardan dondurulmamalıdır. Bu bozulmalara neden olacaktır. Aynı zamanda dondurmadan önce birkaç saat buzdolabında bekletilerek buzluğa atılması daha faydalı olacaktır.

Mezgit Balığı Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Mezgit Balığı

Mezgit balığı yemeklerde nasıl kullanılır diye bakıldığında ilk çıkan tavsiye pişirirken yağ kullanılmamasıdır. Buğulama yaparak ya da ızgara da pişirmek çok daha sağlıklı bir tüketim sağlayacağı belirtilmiştir. Bir diğer mezgit nasıl pişirilir sorusuna cevap olarak da sacda pişirilmesi önerilmektedir.

Kızartma ile ızgara arası bir tat vereceği için böyle bir tüketim de önerilmektedir. Kızartma yapılmasından ziyade bu şekillerde olacak olan bir yemek sizler için daha sağlıklı bir tüketim olacaktır. Etinin lezzeti daha iyi bir hal almış olacaktır. Mezgit tarifi aradığınızda karşınıza birçok şekilde tarif çıkacaktır. Size uygun olanını aralarından seçebilirsiniz.

Mezgit Balığının Faydaları Nelerdir?

İçeriğinde bulunan birçok vitamin ve mineral i le vücut için olumlu yönde faydaları bulunmaktadır. Mezgit balığının faydaları arasında hafıza ve vücuda sağladığı enerji dikkat çekici niteliktedir.

·       İçinde bulunan bol miktardaki B vitamini grupları sayesinde düzenli olarak tüketilmesi ile birlikte vücuda enerji vermektedir. Buna bağlı olarak da yorgunluğun vücuttan atılmasını sağlamaktadır.

·       Bir diğer faydası ise beyin gelişimi ve buna bağlı olarak da vücut gelişimini olumlu yönde etkilediği bilinmektedir. Tüm balık türlerinde böyle bir durum söz konusu olsa da mezgit balığı bu konuda daha aktif bir balık türüdür.

·       Birçok hastalığın vücuttan uzaklaşmasını ve vücutta şifa kaynağı olarak bilinmektedir. Özellikle folik asit açısından zenginlik göstermesi nedeniyle de kalp ve damar hastalıklarının önüne geçmektedir.

·       Tiroit ve buna bağlı hastalıkların tedavisinde en gerekli görülen iyot bakımından da zengin bir balık türüdür. Bu nedenle tüketimi hormonların dengelenmesini sağlamaktadır. Verimli bir çalışma sergilemesini sağlamaktadır.

·       İçeriğinde bulunan Omega-3 sayesinde cilt üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır. Bu da cildin parlaklığını korumaktadır. Cilt güzelliği ön plana çıkmaktadır.

·       Sinir sistemi üzerinde olumlu etkiler göstermesi nedeniyle göz sağlığının korunmasını da sağlamaktadır. Buna bağlı olarak gelişecek hastaları da ortadan kaldırmaktadır.

Mezgit Balığı Nelere İyi Gelir?

Ciddi oranda B vitamini gruplarını bünyesinde bulundurduğundan dolayı yorgunluk ve halsizlik gibi durumları ortadan kaldırmaktadır. Bu da mezgit balığının yararlı ve birebir sağlıklı bir balık türü olduğunu ortaya koymaktadır.

Diğer balık türlerinden daha fazla bir şekilde zihinsel gelişimi daha fazla desteklemektedir. Folik asit açısından oldukça zengin olan mezgit balığı nelere iyi gelir diye merak edildiğinde kalp ve damar hastalıkları üzerinde olumlu etkileri ön plana çıkmaktadır.

Aynı zamanda yine folik asit düzeyinin fazla olmasından dolayı diyabet hastalarının şikâyetlerini de azalmaktadır. Diyabet hastalığına yakalanma oranının da ortadan kaldırmaktadır. Düzenli tüketimde tüm bu hastalıklara karşı vücudun dengelenmesini sağlamaktadır.

Mezgit Balığının İçindeki Vitaminler Nedir?

Potasyum ve folik asit açısından oldukça zengin olmasının yanı sıra mezgit balığının içindeki vitaminler arasında A ve D vitamini de bulunmaktadır.

Bu vitamin ve mineraller göz önüne alındığında da olmaması durumunda ortaya çıkacak olan kas ve kemik hastalıkları problem yaratacaktır. Aynı zamanda B12 ve B6 vitaminleri de mezgit balığı içerisinde bulunmaktadır.

Mezgit Balığının Kalorisi

Oldukça ideal kalorilere sahip olan mezgit balığı aynı zamanda besin değeri yüksek bir balık türüdür. 100 Gram mezgit balığının kalorisi yaklaşık olarak 90 kalori olarak belirtilmektedir.

Fakat bir adet mezgit balığının 250-260 gram olduğunu düşünürsek bu kalori oranı da doğru orantılı olarak değişecektir. Bu da yaklaşık olarak 225-234 kalori olacaktır.

Diyet listelerinde de vazgeçilmez olarak bilinmektedir. 100 gram mezgit balığı yaklaşık olarak 20 gram protein ve 26 miligram magnezyum içermektedir. Bunların yanı sıra 261 miligram sodyum ve 351 miligram potasyum içermektedir. Bu da besin değerleri açısından bakıldığında yüksek oranlara sahip olmasının nedenini açıklamaktadır.

Mezgit Balığının Zararları Nelerdir?

Diplerde yaşayan balıkların aşırı bir tüketimi yapıldığında farklı problemlere yol açabilmektedir. Bu nedenle diplerde yaşayan balıklarda kurşun, cıva ve kadmiyum gibi metallerde olabilmektedir. Sık tüketim sergilendiğinde tüketenlerin bu metaller bakımından problem yaşayacağı ön plana çıkmaktadır.

Bu durum olduğunda da birçok kemik rahatsızlıkları ortaya çıkabilmektedir. Bunlar arasında da böbrek hastalıkları, kemik erimesi ve sinir sistemi gibi problemler olabilmektedir. Mezgit balığının zararları açısından bu konuda dikkat edilmesi gerekmektedir. Aşırı tüketim yerine düzenli tüketim sağlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap