Meyan Kökü Nasıl Saklanır?

meyan-koku-nasil-saklanir-54611

Baklagiller sınıfına ait bir bitki olan ve birçok alanda kullanılan meyan kökü genellikle nemli ve sulak araziler de kendi kendine yetişen önemli bir bitkidir…

Baklagiller sınıfına ait bir bitki olan ve birçok alanda kullanılan meyan kökü genellikle nemli ve sulak araziler de kendi kendine yetişen önemli bir bitkidir.

Yetişme ortamının koşullarına göre ortalama bir metre ile bir buçuk metre arasında değişen boyu bazı bölgelerde 2 metreye kadar ulaştığı görülmektedir.

Kanat şeklinde bulunan yaprakları ve oval tüylü yaprakları sayesinde oldukça hoş bir görüntüye sahiptir. Çiçekleri genellikle mor pembe veya leylak renginde olabilir meyveleri fasulyeye benzeyen bu bitkinin içerisinde Bazı özel tohumlar bulunmakta.

Vatanı Rusya, Akdeniz ülkeleri Yeme tabii ki Türkiye’dir. Ilıman Ortamlarda yetişme özelliğine sahip olan meyan kökü birçok alanda kullanılmaktadır

Meyan Kökü Nerelerde Kullanılır?

Günümüzde çok farklı kullanım alanları bulunsa da en çok ilaç ve bira sanayisinde kullanılır. İçeceklerin büyük bir bölümü içerisinde ve bazı hazır tüketim yiyecek maddelerinin içerisinde de bulundurulmaktadır. Anadolu’daki bazı köylerde şerbet yapılır.

Çok kısımlarının 23 yıl bekletilmesinden sonra ortaya meyan kökü balığı çıkmaktadır ve oldukça şifalı bir Gıda

Meyan kökünün faydaları neler?

Tüketim şekillerine göre meyan kökünün faydaları da değişiklik gösterebilmektedir. Saf olarak tükettiğimiz de hissedilir bir değişim yaşayacak. Meyan kökü şerbeti ve çayı sağlık açısından iç organların daha verimli çalışmasını sağlamaktadır.

Kronik olarak ortaya çıkan karın ağrısı veya sindirim sıkıntılarını ortadan kaldırır. Doğal bir anti depresan olarak düşünülmektedir ve stres altında çalışan kişiler için oldukça faydalı.

Akciğerde oluşan öksürük bronşit veya solunumu sıkıntılarının tamamının geçmesinde büyük yardımcı etkin olarak kullan. Gribal enfeksiyonlarla karşılaşıldığında hastalığın çözülmesinde oldukça etkili bir rol oynar. İdrar söktürücü etkisi bulunduğundan dolayı İdrar yolunda ortaya çıkan enfeksiyonların tamamını da kullanılabilir.

Çok maddede olduğu gibi Meyan kökünde de fazla kullanımlarda sağlığa zararlı problemleri ortaya çıkartabilir bu sebeplerden ötürü haftada 3-5 bardaktan daha fazla tüketmenin sakıncalı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap