Mevsimler ile İlgili Sözler

Mevsimler ile İlgili Sözler

Mevsimler ile İlgili Sözler Mevsimler, doğanın insanlar gibi büyüyüp geliştiğinin bir işareti olarak kabul edilen doğa olaylarındandır. Mevsimlerin sürekli olarak bir döngü ve değişim içinde olması, insanların da hayatta sürekli olarak bir aktiflik içindeymiş gibi dursa da benzer döngüler içinde saplandığının bir mecazı olarak kullanılabilmektedir. Bu nedenle mevsim geçişleri insan hayatında oldukça önemli bir simge olarak değerlendirilmelidir. En basit temelde incelendiğinde, mevsim geçişleri, insanların ömrünün her gün daha da geçtiğinin ve yılların birbirini kovaladığının bir göstergesi olarak kabul edilir.

Bu kovalamacanın hiç bitmiyor oluşu ve sürekli olarak birbiri ardına yeni olaylar ve yeni mevsimlerin geliyor oluşu, mevsimler ile ilgili sözler söylenirken ya da düşünülürken oldukça etkili olmuştur. Her mevsim, insanlara farklı duygular yaşatmaktadır. Bazı insanlar kışın sessizliğinde kendisini çok daha huzurlu hissederken bazı insanlar, baharın yeniden doğuşu simgelediğine inanır. İnsanların mevsimlere bakışının bu denli değişken olması, mevsimleri anlatan birbirinden farklı güzel sözler arasında bu denli bir seçenek olmasına neden olmuştur. İnsanlar da hayatın bir mevsim olduğunu unutmadan yaşamaya devam etmelidir.

Mevsimler ile İlgili Sözler

Mevsimler ile İlgili Sözler

Mevsimler bana inat, sonbahar her seferinde.

Huzur ve mutluluğun saklandığı mevsimdir sonbahar.

Elini tutan insan yanlışsa, her mevsim kıştır insana.

Eylül bir ay değil, bir aylık ayrı bir mevsim. Haşmet Babaoğlu

Sonbahar her yaprağın çiçeğe dönüştüğü bir mevsimdir.

Hangi mevsimin rüzgârıdır aşk, ne yana dönsem yüzüme hüzün eser.

Sev ama mevsimlik olmasın! Yazın açıp, kışın solmasın.

Kelimeler de mevsimler gibidir. Kimi üşütür, kimi yakar. Mehmet Deveci

Mevsimin suçu yok, yokluğun soğuk. Murathan Mungan

Bir soğukluk var memlekette. Mevsim mart değil dert sanki. Tolga Akpınar

En delikanlı mevsimdir kış. Yüzen yüzene vurur yalnızlığını.

Ey sevdam! Beşinci mevsimim sensin. Sen sadece sen değilsin, bensin; bendesin, benimsin.

İnsanlar mutlu olduklarında mevsimin kış mı yaz mı olduğu fark etmez. Anton Çehov

Herkes kendi dağında yaşar mevsimleri, ne senin kışın beni üşütür nede senin sıcağın beni ısıtır.

Bir yerden bir yere uçuyorsa kuşlar; mevsimler değişmiştir, insanlar da. Cahit Zarifoğlu

Gözlerine bakarken umurumda değil mevsimler. Gülüşün hep deniz kenarı bana. Ceyhun Yılmaz

Elbiseler değişir, mevsimler değişir, insanlar değişir, yürek değişmesin. Mehmet Deveci

Nereye kaçsak hüzün, nereye baksak hicran. Bahar çoktan gitti ömrümüzden, bize her mevsim sonbahar.

İlkbahar gibi bir mevsimi olan bu dünya, üzerinde yaşanmaya değer. Ne olursa olsun. Sebahattin Ali

Bazen akışına bırakmak gerekir; yaprakları, suyu, mevsimleri, olayları, insanları. Ve bekleyip görmek gerekir sonuçları.

Sıra dışı olmak için, illa sırayı bozmak gerekmez.  Lütfen sıraya giriniz. Ama mevsimler gibi. İbrahim Tenekeci

Gittim. Şimdi bir mevsim değil, bir hayat girdi aramıza, ne sen dönebilirsin artık geriye, nede ben kapıyı açabilirim sana.

Dalların kırılsa da umut et ve sev. Her mevsim geçer de dayanağın Allah oldukça köklerin daima sağlam kalır.

Aynı günde dört mevsime şahit olmak gibi bir şey bu. Önce özlüyor, sonra ağlıyor, akşamları küsüyor, geceleri çok seviyorum.

Dostluk gözyaşı değil ki akıp gitsin. Mevsim değil ki zamanla bitsin. Heves değil ki gelip geçsin. Dostluk sonsuzluktur!

Gittin. Şimdi bir mevsim değil, koca bir hayat girdi aramıza. Biliyorum ne sen dönebilirsin artık, ne de ben kapıyı açabilirim sana.

Hayatın en hüzünlü anı, mevsimine kapıldığın kişinin bahçesinde açabilecek bir çiçek olmadığını anladığın andır.

Hayatın en hüzünlü anı, mevsimine kapıldığın kişinin bahçesinde açabilecek bir çiçek olmadığını anladığın andır.  Mayakovsky

Aşk, mevsimi geçmeyen öyle bir ilahi meyvedir ki, lezzeti muz gibi yiyenin niyetine değil, kaderine bağlıdır. Elif Naci

Ne zaman tutsam ellerini gözlerimin önünden mevsimler geçer. Ne zaman gözlerin gözlerime değse samanyolundan bir yıldız düşer.

Sesine mevsimlerin eğildiği, gözlerine baharın ağladığı, ağlar gibi gülmeni, dokunuşlarımla gülecek gibi duran yüzünü özledim.

Yokluğuna dayandım, sensiz de sabah oldu. Sensiz de mevsimler değişti. Ama dudaklarımla gülsem de, gözlerimle gülmeyi unuttum sayende.

Mevsimlerden sonbahardayım, senin yüzünden. Dünyadaki herkes için herhangi biri ama herhangi biri için dünyalara değersin.

Şimdi bir mevsim değil, koca bir hayat girdi aramıza. Biliyorum ne sen dönebilirsin artık, ne de ben kapıyı açabilirim sana. Murathan Mungan

Ne zaman tutsam ellerini gözlerimin önünden mevsimler geçer, ne zaman gözlerin gözlerime değse samanyolundan bir yıldız düşer.

Mevsim ağlıyor bugün, özlüyor o aydınlık günlerini, ayrılıyor yapraklar ağaçlardan bir hasret rüzgârıyla. Bana Eylül’ü yaşatma ey sevgili.

En sevdiğim mevsime geldik; Yapraklar sararacak, gök gürültülü yağmurlar yağacak. Sonbahar, hüzündür. Hüzün ise, ben demektir.

En sevdiğim mevsime geldik. Yapraklar sararacak, gök gürültülü yağmurlar yağacak. Sonbahar hüzündür; hüzün ise ben demektir. Özdemir Asaf

Bir kelebek ağrısıydı, vakit dardı, mevsim hicazdı. Yetişmem gereken bir ölüm, kaçmam gereken bir hayat vardı çünkü sükut narindi. Birkan Keskin

Bir çift yeşil göz yüzünden içimde bir sonbahar acıyor; öyle acıyor ki, acılar acısız kalıyor, mevsimler üstüme devriliyor, kışlar kışsız kalıyor. Necip FazıI Kısakürek

Bütün mevsimleri bir günde, bütün yılları bir mevsimde yaşamaya razıyım seninle. Bir tutam sevinç, bir tutam umut ve bir tutam mutluluk gönderiyorum sana.

Özüne, sözüne kurban olduğum yoluna, izine yüzüm sürdüğüm gündüz düşlediğim, gece gördüğüm yollar uzak, mevsim soğuk, hava kar yüz yüze gelmeden ölmek de mi var.

Gökte rahmet olsan umudum değilsin seninde yağmurunda ıslanmıyor bedenim kızgınlığım sana değil kendime senin mevsiminde açmıyor açamıyor çiçeklerim.

Bitkilerde, bütün canlılarda, her tohumun, her fidanın yaşama gücü ne kadar büyük olursa, kendine uygun besini, mevsimi, yeri bulamayınca göreceği zarar da o ölçüde büyük olur; çünkü kötünün iyiye zararı, iyi olmayana zararından daha çoktur. Eflatun

Sıkıntı çekecek kadar gücüm, acı çekecek kadar sabrım kalmasa da seni sevecek kadar kalbim her zaman vardır. Hani dağlarda dört mevsim erimeyen kar olur ya; yokluğunda yüreğimden eksilmeyensin sevdiğim.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol