Mevlüt İsminin Anlamı

mevlut-isminin-anlami-80931

Mevlüt İsminin Anlamı Nedir?

Anne ve baba adayları doğacak olan çocuklarına verecekleri isim hakkında birçok araştırma yapmaktadırlar. Birçok isim tercihleri arasından seçim yapmak zorunda kalan ebeveynler. İsimlerin anlamlarını öğrendikten sonra karar vermektedirler. Mevlüt isminin anlamı da en çok araştırılan konular arasındadır.

Kulağa hoş gelen ve dikkat çekici isimler arasında yer alan Mevlüt isminin anlamı övülmüş, doğma, dünyaya gelme, doğulan zaman, Hz. Muhammet (s.a.v.)’in doğumunu ve yaşamını anlatan manzum eser, Peygamber efendimizin doğduğu gün şeklindedir.

Oldukça güzel anlamlara sahip olan bu isim Kur-an ’da geçmediği için anne ve babaların aklında Mevlüt ismi caiz mi? Sorusu oluşabilmektedir.

Mevlüt isminin anlamı son derece güzel ifadeleri içerisinde barındırmaktadır. İslam dini isimlerin anlamlarının güzel olmasını tavsiye etmiştir. Peygamber efendimiz de bu doğrultuda iyi anlam içermeyen birçok isme sahip kişinin isimlerini değiştirmiştir. Bu noktadan bakıldığında Mevlüt isminin çocuklara verilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır.

Mevlüt ismi Arapça kökenli bir isim olup erkek çocuklarına verilmektedir. İsmin harf sayısı altıdır. İsmin özellikleri arasında uyumlu, çalışkan, dini bütün, gösterişli ve iyi huylu ifadeleri yer almaktadır. Mevlüt isminin TDK’deki anlamı doğma, doğum, doğum yeri, Hz. Muhammet (s.a.v.) doğumunu anlatan mesnevi ve bu mesnevinin okunduğu dini tören şeklindedir.

Görüldüğü üzere Mevlüt isminin anlamı oldukça güzel ifadeleri bünyesinde barındırmaktadır. Anne ve babalar ismin analizi ve kişilik analizi hakkında da bilgi sahibi olmak istemektedir.

Mevlüt isminin analizi harf ve sayı analizi olarak 2 şekilde gerçekleştirilmektedir. İsmin harf analizi ile kişinin karakteristik özellikleri anlaşılmaya çalışılmaktadır. İsmin sayısal analizi ile de kişisel ve profesyonel gelişim öğrenilmeye çalışılmaktadır.

Mevlüt isminin harf analizi şu şekildedir;

 • M harfi; Oldukça zekidir ve zekâsını ticari hayatında son derece iyi bir şekilde kullanır. Bu sayede hep başarılıdır.
 • E harfi; Oldukça karışık bir iç dünyaya sahiptir. Duyguları son derece iç içe geçmiştir.
 • V harfi; Kendi iç dünyasına dönüktür. Etrafında gerçekleşen olaylardan etkilenmez. Kimseyi umursamaz.
 • L harfi; Oldukça yeteneklidir. Yeteneklerini birçok farklı alanda sergileyebilmektedir.
 • Ü harfi; İşleri aceleye getirmekten hoşlanmaz. Ayakları yere sağlam basar. Sessiz bir karaktere sahiptir.
 • T harfi; Genellikle içine kapalı ve suskun bir yapısı vardır. Oldukça ketumdur.

Mevlüt isminin sayı analizi yapıldığında ise numerolojik değer 114 olarak bulunmaktadır. İsmin sayı analizi soy isim ile beraber yapılmalı ve Mevlüt isminin anlamı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Mevlüt ismi ülkemizde en çok kullanılan isimler arasındadır. Anne ve baba adayları Mevlüt isminin kişilik analizi hakkında da bilgi almak istemektedirler. Oldukça fazla kullanılan Mevlüt isminin kişilik analizi yapıldığında sorumluluk sahibi, güvenilir, işine bağlı ve başarılı, pozitif ve enerjik bir kişilik ile karşılaşılmaktadır. Herkes tarafından sevilen esprili bir yapıdadır. İyilik yapmayı, yardım etmeyi çok severler. Yapmış olduğu yardımlardan ve iyiliklerden kimsenin haberi olmaz. Kendisine özen gösterir. Gösterişi ve ihtişamı sever. Hisleri son derece kuvvetlidir. Kolay kolay yanılmazlar. Kararları doğrultusunda hareket eder. Başkalarından etkilenmezler. Mevlüt isminin anlamı ile paralel olarak oldukça yenilikçidir. Yeniliklerden çok hoşlanır.  Mevlüt ismine sahip olan kişiler oldukça dürüst ve sözünde duran bireylerdir. Bu yönleri ile de etrafından hep takdir ve saygı görür.

Mevlüt ismi hakkında araştırma yapılırken; Mevlüt ismine benzer isimler ile de karşılaşılmaktadır. Bu isimler arasında Mevlit, Mevlana, Mevlibe, Mevlüde, Mürvet, Mürüvvet, Melahat ve Meziyet yer almaktadır.

Mevlüt ismine sahip ünlüler arasında Mevlüt Çavuşoğlu yer almaktadır. 1968 yılında dünyaya gelen Mevlüt Çavuşoğlu 2013 yılında Avrupa Birli Bakanı olmuştur. Siyasi yaşamına devam eden Mevlüt Çavuşoğlu şu an TC. Dış işleri Bakanı görevini yürütmektedir. 

Formun Üstü

Formun Altı

Mevlüt isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 6 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Birçok Defalar Hamdu Sena Olunmuş, Tekrar Tekrar Övülmüş. İslam Dinini Kabul Eden İlk 10 Kişiden Biri.
 • 2 – Birisinin Doğması, Yeni Doğmuş Çocuk Manaları Vardır.
 • 3 – Doğma, dünyaya gelme.
 • 4 – Doğulan zaman.
 • 5 – Hz. Muhammet´in (saa) doğumunu, yaşamını anlatan manzum yapıt.
 • 6 – Mevlit, peygamberimizin doğum günü.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Mevlüt ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Mevlüt ismini kullanan 70.204 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Mevlüt ismini kullanan 7.782 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Mevlüt ismini kullanan 4.763 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Mevlüt ismini kullanan 2.642 kişi bulunmaktadır.

Mevlüt isminin Türkiye sıralaması

Mevlüt en çok kullanılan 229. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 110. isimdir.

Aşağıdaki grafik, Mevlüt isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Aşağıdaki grafik, Mevlüt isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Mevlüt isminin Harf Analizi

Kişiye Mevlüt ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

V : Kendi içine dönük, umursamaz birini çağrıştırır, v harfinin çok bir etkisi yoktur.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

Ü : Engellerle mücadele eden anlamını çağrıştır ,olmaması iyidir.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

Mevlüt İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Mevlüt ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Mevlüt isminin anlamını gözden geçirin!

Mevlüt İsminin Numerolojisi

Mevlüt isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

M: on altı
E: altı
V: yirmi yedi
L: on beş
Ü: yirmi altı
T: yirmi dört
TOPLAM: 114

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap