Mevlit İsminin Anlamı

mevlit-isminin-anlami-3076

Mevlit İsminin Anlamı

Bebekleriniz için anlamlı ve güzel isim araştırması içinde olmak oldukça heyecanlı bir durumdur. Anne ve babalar yeni bebek haberini öğrendiği anda isim araştırması içine girmektedir. Hele ki cinsiyet belli olduktan sonra isim listeleri oluşturularak anlamları da araştırılır. Bazı kişiler mübarek ve dine uygun isim seçiminde bulunabilir. Mevlit bu isimler arasındadır. Mevlit isminin anlamı nedir diye incelersek, öncelikle özel olan günlerde ve kutsal gecelerde okunan Kur’an-ı Kerim ayetlerinin okunduğu merasimlerdir diyebiliriz.

Mevlit kelimesi mevlüd, mevlüt olarak da telaffuz edilebilir. Peygamberimizin doğumunu ve yaşamını anlatan yapıta denilmektedir. Mevlit kandili gibi mübarek bir gecenin olduğunu da hatırlatmak isteriz. TDK’ya göre Mevlit isminin anlamı doğma, dünyaya gelme, doğulan zaman demektir.

Peygamberimizin doğumundaki mucizeler mevlit içerisinde anlatılır. Ayrıca Türk edebiyatı içinde 63 mevlit bulunur. Süleyman Çelebi’nin mevlitleri önemli eserler arasındadır. Bu isim erkek bebeklere verilmektedir. Kökeni Arapçadır. Mevlit Kur’an da geçiyor mu diye baktığımızda Mevlit Kandili’yle ilgili ayet ve surelerin geçtiğine rastlarız. Bunlara örnek vermek gerekirse;

“Andolsun, Allah’ın rasûlünde sizin için, Allah’a ve âhiret gününe kavuşmayı umanlar için ve Allah’ı çok ananlar için güzel bir örnek vardır.” (Ahzâb, 21) Bu ayette mevlit ismi tam geçmese de bu mübarek olaydan bahsedilmektedir.

İsimle ilgili araştırma yaparken karşınıza birçok farklı türde analizler çıkmaktadır. İsim analizleri bunların arasında ilk sırada dikkat çekmektedir. Mevlit isminin analizi yapıldığında; bu kişilerin kendine ait fikirlerinin ve görüşlerinin olduğuna rastlanır. Başkasının önerileri onları kendi fikirlerinden şaştıramaz. Hırslı olmalarıyla dikkat çekerler. Aniden sinirlenme durumları da bazen söz konusu olabilir. Sevdiği insanlara karşı sevecen ve sıcak kanlıdırlar.

Olumlu özellikleri içinde yetenekli ve disiplinli olduklarını söyleyebiliriz. Yaptığı işte başarılı kişilerdir. Hem işine önem verirler hem de amacına ulaşabilmek için çalışırlar. El becerileri oldukça yüksektir. Pratik zekalı olmaları çoğu işte başarılı olmalarını sağlar.

Olumsuz özellikleri olarak gururlu ve eleştiriyi sevmeyen kişiler olduklarını söyleyebiliriz. Eğer onları eleştirirseniz kendinizden uzaklaştırabilirsiniz. Ön planda olma isteği bazen sorun yaratabilir.

Fiziksel özellikleri arasında iri gözleri, geniş burun yapısı, gür saçları dikkat çeker. Köşeli çenesi ve pürüzsüz ciltleri bulunur. Alçak bir ses tonuyla konuşmayı tercih ederler.

Mevlit ismi oldukça güzel anlamlara gelmektedir. Duaların edilmesi, Kur’an dan surelerin okunması ve hoş bir topluluğun içinde bulunmak anlamını taşır. Bu ismin kişilik analizini inceleyerek kesin kararınızı verebilirsiniz. Mevlit isminin kişilik analizi olarak bu isme sahip olanların aile hayatına büyük değer verdiklerini söyleyebiliriz. Aşkı ve doğru kişiyi ararlar. Onu bulduğunda da kıymet bilirler. İş hayatında azimli olmasıyla dikkat çekerler. Maddi sıkıntı onların hayatının içinde bulunmaz.

Mevlit, tercih edilen isimler arasında bulunur. Yapılan istatistik araştırmalarına göre ülkemizde 979 kişi bu isme sahiptir. En çok tercih edilen 2874’üncü isimdir. Erkek bebek isimleri arasında 1391’inci sırada bulunur.

Bu isme benzeyen ve uyum sağlayan diğer isimleri de merak ediyor olabilirsiniz. Mevlit ismine benzeyen isimler; Mevlud, Mevlüt, Mevlana, Mevzun, Mevsul, Medit, Mecit, Mahmut, Mesut, Mehmet gibi erkek isimleridir. Mevlide, Mevsim, Merve, Meltem, Mevsim, Mevlika, Belit gibi kız isimleri de uyumlu olmaktadır.

İsimlerin caiz olup olmadığı kişiler tarafından merak edilir. Mevlit ismi caiz mi araştırmaları bu bağlamda yapılır. Sakıncalı olmayan isimler arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Bazı ünlü kişiler de bu isme sahiptir. Mevlit ismini taşıyan ünlüler arasında birçok doktor, profesör ve akademisyen bulunur.

Mevlit isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Doğma, dünyaya gelme.
  • 2 – Doğulan zaman.
  • 3 – Hz. Muhammed’in doğumunu, yaşamını anlatan manzum yapıt.
  • 4 – Hz. Muhammet´in (saa) doğumunu, yaşamını anlatan manzum yapıt.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Mevlit ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Mevlit ismini kullanan 979 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Mevlit ismini kullanan 69 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Mevlit ismini kullanan 44 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Mevlit ismini kullanan 39 kişi bulunmaktadır.

Mevlit isminin Türkiye sıralaması

Mevlit en çok kullanılan 2874. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 1391. isimdir.

Mevlit isminin Harf Analizi

Kişiye Mevlit ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

V : Kendi içine dönük, umursamaz birini çağrıştırır, v harfinin çok bir etkisi yoktur.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

Mevlit İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Mevlit ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Mevlit isminin anlamını gözden geçirin!

Mevlit İsminin Numerolojisi

Mevlit isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

M: on altı
E: altı
V: yirmi yedi
L: on beş
İ: on iki
T: yirmi dört
TOPLAM: 100

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap