Metin İsminin Anlamı

Metin İsminin Anlamı

Annelik ve babalık heyecanı taşıyan kişileri sonlara doğru başka bir heyecan alır. Bu da doğacak çocuklarına isim bulma telaşıdır. Bu yüzden uzun uzun isim araştırması yapılır ve her alternatif bir kenara yazılır. Ailelerin çok tercih ettiği klasik isimlerden birisi de Metin’dir. Metin ismini koymadan önce tüm ebeveyn adaylar Metin isminin anlamı nedir diye düşünmektedir. Peki, bu isim ne anlama gelir ve ne sıklıkta koyulur?

Metin isminin anlamı için kaynaklarda tam beş farklı anlam geçmektedir. Tahmin edebileceğiniz gibi, sağlam ve dayanıklı, özü sözü doğru anlamlarına gelmektedir. Bunun yanı sıra, mor renkte ipek, özlem ve istekleri yerine gelmiş, mutlu, sebatkâr, itimat edilen (Hz. Peygamber (SAV) isimlerinden), dayanıklı sağlam ve güçlü anlamlarına gelmektedir. Metin, erkek çocuklarına verilen bir isimdir. Hem Farsça/Arapça kökenli bir isimdir hem de Kuran’da geçmektedir. Bu ismi veren anne babalar, Metin TDK’deki anlamını da merak ediyor, sözlükte bu isim için dayanıklı, sağlam, güçlü, zorluk ve sıkıntılar karşısında dayanmayan gücünü kaybetmeyen kimse anlamları geçiyor.

Tüm isimler gibi Metin isminin analizine de bakmak gerekir. Aniden sinirlenebilen bu isim sahipleri, iş hayatında başarılı kimselerden oluşur. Farklı görüşlere karşı daha çok hırslanır ve yapacakları işi tamamlarlar. İkili ilişkilerde ise karşılarındaki kişiye oldukça yakın davranırlar.

Olumlu yönleri; tutumlu, esnek, zeki, mükemmeliyetçi, titiz, düzenli, analitik düşünebilme kapasitesi olan, el becerisi yüksek, sağlığına önem veren çalışkan, detaylara hâkim, pratik zekâlı

Olumsuz yönleri; aşırı gururlu olmak, geri planda kalmayı sevmemek, çok hırslı, eleştiri kaldıramayan

Fiziksel özellikleri; köşeli çene yapısı, büyük ve etkileyen gözler, yuvarlak omuzlar, kısa gövde, koyu saçlar, pürüzsüz bir cilt, kalın gür saçlar ve kısık bir ses tonu

Metin ismi Türkiye’de en çok kullanılan 49. isimdir. Erkek isimleri arasında en çok kullanıma sahip 28. İsim olma özelliğini taşır. Ülkemizde de bu ismi kullanan 170 bin 28 kişi bulunmaktadır.

Anne babalar isim verirken, isme göre kişilik analizi de yaptırırlar. Metin isminin kişilik analizine bakarsak, bu ismi taşıyanlar genel de girdikleri ortamlarda herkes tarafından sevilir ve pozitif bir etki bırakırlar. Güven veren sorumluluk bilinci olan insanlardır. Espri yapmak onlar için oldukça kolaydır. Giyim konusunda hassastırlar, güzel ve şık giyimleriyle ön plana çıkarlar. Kariyer yaparken çok çalışmak ve hep ön plana çıkmak isterler. Kendilerine benzeyen kişilerle ikili ilişkiyi tercih ederler. Uyum onlar için her anlamda önemlidir.

Kişilik analiziyle beraber Metin isminin harf analizi de önemlidir. İsim verirken harflerin titreşimlerine de dikkat çekmek gerekir. Metin isminin harf analizine de bakarsak,

M: Ticarete yatkındır

E: Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele içgüdüsü

T: Duygularını açmak ve yansıtmakta sıkıntı yaşamak

İ: Hassas ve duygusal

N: Sağduyulu bir özellik

İsimlerin benzer olanları da merak edilir. Fonetik olarak birbirini çağrıştıran çok fazla isim vardır, Metin ismine benzer isimler, Nurettin, Metcan, Merdin, Özçetin, Mete, Mümin, mercan, Müzeyyen, Müjgân, Merlin gibi isimler Metin ismine benzemektedir.

Birçok anne ve baba isim verirken bu ismin Kuran’da geçip geçmediğini ve caiz olup olmadığını da merak eder, Metin ismi caiz mi diye düşünüyorsanız, bu isim caiz olmayan sakıncalı izimler listesinde bulunmamaktadır. Bu yüzden ismi çocuklarınıza verebilirsiniz.

Metin ismini taşıyan ünlüler listesi bir hayli kalabalıktır. Metin Şentürk, Metin Akpınar, Metin Oktay, Metin Özülkü, Metin Serezli, Metin Kaçan ve daha birçok ünlü de bu isme rastlamak mümkündür.

metin-isminin-anlami-81103
Metin İsminin Anlamı

Metin isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Mor Renkte İpek
  • 2 – Özlem Ve İstekleri Yerine Gelmiş, Mutlu
  • 3 – Sağlam Ve Dayanıklı, Özü Ve Sözü Doğru.
  • 4 – Özü, Sözü Doğru, Sebatkâr, İtimat Edilir. Hz. Peygamber(S.A.V)’İn İsimlerinden.
  • 5 – Dayanıklı, sağlam, güçlü

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Metin ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Metin ismini kullanan 170.028 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Metin ismini kullanan 35.861 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Metin ismini kullanan 11.158 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Metin ismini kullanan 10.098 kişi bulunmaktadır.

Metin isminin Türkiye sıralaması

Metin en çok kullanılan 49. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 28. isimdir.

Aşağıdaki grafik, Metin isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Metin isminin Harf Analizi

Kişiye Metin ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Metin İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Metin ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Metin isminin anlamını gözden geçirin!

Metin İsminin Numerolojisi

Metin isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

M: on altı
E: altı
T: yirmi dört
İ: on iki
N: on yedi
TOPLAM: 75

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap