Metin İsminin Anlamı

Metin İsminin Anlamı Nedir?

Ülkemizde sıkça duymuş olduğumuz isimlerden biridir. Bu denli sık duymuş olduğumuz Metin isminin anlamı nedir merak edilen bir durum haline gelir. Metin isminin toplamda 5 farklı anlama sahip olduğunu söyleyebiliriz. Buna göre bu anlamlar üzerinden de ismin ne gibi bir bütünsemeler içermiş olduğunu kestirebilmemiz mümkündür. Özellikle çocuğuna Metin ismini koyacak olanlarda ilk etapta ismin ne anlama geldiğini de hemen araştırmaya başlar. Metin isminin anlamına değinmeye başladığımızda mor renkte olan, özlem ve isteklerinin yerine gelmesi, sağlam ve dayanıklı bir kişi, özü ve sözü bir kişi, dayanıklı ve sağlam karakterli anlamındadır.

Anlam bakımından incelediğimiz zaman Metin isminin gayet olumlu bir anlama sahip olduğu görülüyor. Erkek ismi olan Metin, Farsça- Arapça kökenlidir. Kuran’da geçen bir isim olarak bilinir. Günlük hayatımızda Metin isminin çok sık şekilde kullanıldığına şahit olmaktayız. Zaten bu denli sık şekilde duymuş olduğumuz Metin ismini de ülkemizde kullananların sayısının 170.028 olduğunu söyleyebiliriz. Metin isminin TDK’deki anlamı ile ilgili bir bilgi vermeye başladığımızda ise Kuvvetli, güçlü ve sağlam bir kişi anlamlarına çıkar.

Erkeklere koyulan popüler olarak ifade edebileceğimiz isimlerden biri olan Metin isminin kişilik analizi de önemlidir. Böylelikle nasıl bir kişiyi betimlediğini ilk olarak araştırdıktan sonra çocuğunuza bu ismi koyup koymama konusunda da karar vermeye başlayabilirsiniz. Kişilik ile ilgili olarak analiz yapmaya başladığımız zaman aniden sinirlenebilen bir yapıya sahiptir. İnsanları hırpalama konusunda çok büyük zevk alan yanlara sahiptir. İş hayatında ise başarı seviyeleri son derece yüksektir. Her daim gözünü yükseğe doğru dikmiş ve başarı merdivenlerini de emin adımlarla tırmanmayı başarmış bir kişidir. İlişkilerine geldiğimiz zaman ise sevdiklerine karşı oldukça ilgilidir. Fakat hırs yapan bazı yönleri de vardır. Hırsına yenik düştüğü zamanlar doğal olarak yaşamlarının da bir nebze olsa sıkıntılı şekilde geçmesine neden oluyor.

Tutumlu biridir. Yaptığı işe oldukça önem verir. Bu işi yaparken mutlaka mükemmel şekilde yürütülmesini amaç edinir. Zeki ve mantıklı şekilde davranmak hayat felsefesidir. Bu sebepten dolayıdır ki bir karar alacağı zaman ilk etapta mantığına uygun olmasını ister. Analitik düşünce gücüne sahiptir. Yeteneklerini her defasında geliştirmeyi başarır. Sağlığına önem verir ve sağlıklı bir yaşam sürecek şekilde yaşamını devam ettirir. Olumsuz yönlerinin neler olduğuna geldiğimizde aşırı hırslı, gururlu, hep ön planda olmayı amaç edinen bir kişilik özelliklerine sahiptir. Metin isminin harf analizi nasıl olduğuyla ilgili tek tek inceleme aşamasına geçelim:

M Harfi: Ticarete yatkın olan kişi

E Harfi: Sıkıntılardan kurtulmak için mücadeleye sürekli devam eden

T Harfi: Duygularını zor şekilde açabilme yetkisine sahip

İ Harfi: Hassas ve duygusal olan

N Harfi: Sağduyulu özellikte olan

Ülkemizde erkek ve kadınların kullandığı pek çok isimler yer alır. Aynı zamanda kullanılan bu isimlerin birbirlerine yakınlıkları olduğu görülebiliyor. Metin ismine benzer isimler var. Bu isimler nelerdir diye incelediğimizde Mehmet ali, Mehmet, Mekin, Muhsin, Çetin, Selahattin, Metehan, Metiner, Mümin, Mercan isimleri geliyor.

Metin ismini artık çocuğunuza koymak için karar vermiş olabilirsiniz. Üstelik ismin anlamına da baktığınız zaman beğenmiş olabilirsiniz. Fakat akıllarda yer edinecek tek soru ise Metin ismi caiz mi olduğudur. Kuran da geçen bir isim olduğundan dolayı Metin ismini koymanızda bir sakınca durumu olmayacaktır.

metin-isminin-anlami-99698
Metin İsminin Anlamı

Metin ismine sahip olan ünlüler çok fazladır. Bu ünlüler Metin Oktay, Metin Şentürk, Metin Akpınar, Metin Serezli, Metin Diyadin, Metin Erksan, Metin Bükey, Metin Özülkü olduğunu belirtebiliriz.

Metin isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Mor Renkte İpek
  • 2 – Özlem Ve İstekleri Yerine Gelmiş, Mutlu
  • 3 – Sağlam Ve Dayanıklı, Özü Ve Sözü Doğru.
  • 4 – Özü, Sözü Doğru, Sebatkâr, İtimat Edilir. Hz. Peygamber(S.A.V)’İn İsimlerinden.
  • 5 – Dayanıklı, sağlam, güçlü

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Metin ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Metin ismini kullanan 170.028 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Metin ismini kullanan 35.861 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Metin ismini kullanan 11.158 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Metin ismini kullanan 10.098 kişi bulunmaktadır.

Metin isminin Türkiye sıralaması

Metin en çok kullanılan 49. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 28. isimdir.

Aşağıdaki grafik, Metin isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Metin isminin Harf Analizi

Kişiye Metin ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Metin İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Metin ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Metin isminin anlamını gözden geçirin!

Metin İsminin Numerolojisi

Metin isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

M: on altı
E: altı
T: yirmi dört
İ: on iki
N: on yedi
TOPLAM: 75

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap