Metal Mutfak Malzemelerindeki Yanıklar Nasıl Temizlenir?

Metal mutfak malzemelerinin pek çok farklı malzemeden üretildiği bir dönemde yaşıyoruz. Özellikle son dönemlerde ahşap ve bambu daha fazla tercih ediliyor.

Fakat pişirme araçları için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Halen daha metal en çok kullanılan alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik tencere haricinde kepçe, kaşık, servis çatalı gibi araç gereçlerde de sıklıkla metal yüzeylere rastlayabiliyoruz.

Bu durum en çok yaşanan ani ısı yükselişlerinden meydana gelen yanmalara sebep oluyor. Bilhassa tencerelerin dibi tuttuğunda, sıcak tencereye değecek şekilde kaşıklar bırakıldığında kararmalar kaçınılmaz bir hal alıyor.

Bu kararmalar bir noktadan sonra hem estetik olmayan bir görünüme bürünüyor hem de sağlığı tehdit ediyor. Dolayısıyla yanmış olan bu mutfak malzemelerinin temizlenmesi önemli bir kıstasa dönüşüyor.

Metal Yanık Mutfak Malzemelerini Temizlemenin Yolu

Metal Mutfak Malzemelerindeki Yanıklar Nasıl Temizlenir?

Yanık mutfak ürünlerinin en dikkat çeken yanı kararmaların yarattığı kötü görsel oluyor. Zamanla daha fazla göze batmaya başlaması ise bu yanık kısmın giderek artmasından kaynaklanıyor. Aslında çok basit yöntemlerle yanık olan metal yüzeylerin ilk günkü gibi parlamasını sağlayabiliyoruz.

Bunun en büyük püf noktalarından birisi keskin bir sirke kullanmaktır. Sirkenin keskinliği ne kadar yüksek olursa o kadar etkili sonuç verecektir.

Uygulama aşamasında yanık olan yüzeyin tamamını kapatacak kadar sirkeyi kabın içerisine doldurmanız gerekiyor. Bu şekilde yaklaşık 24 saat beklemesi ise uygundur. Kısa süreli bir uygulama beklenen sonucu vermeyebilir. Keza tamamıyla doğal bir yöntem olarak sirke kullanabilirsiniz.

Ayrıca sirkeyi bir gün beklettikten sonra yanık kısımların büyük bir bölümü kendiliğinden atabilir. Fakat inatçı olan bölümler halen daha tencerede görülebilir.

Eğer halen daha kararmış kısımlar görüyorsanız bulaşık süngerinin yeşil olan telli kısmıyla ovalamaya başlayabilirsiniz. Bu işlemin biraz daha kolay olması için sirkeli suyun içerisine bir bardak kadar karbonat ilave edebilirsiniz.

Sirke ve karbonatın bir araya geldiğinde oluşturduğu mucizevi temizlik gücüne şahit olmanız bu aşamada mümkün olacaktır. Bulaşık teliyle de ovaladığınızda aktif bir biçimde yanık izlerinin kaybolduğunu görebilirsiniz.

Daha hızlı çözümler içinse kimyasal bileşenlere sahip deterjanları tercih edebilirsiniz. Bulaşık deterjanını yanık olan yüzeyin üzerine sıktıktan sonra içerisine kaynamış olan suyu boşaltıyoruz.

Tencereyi bu şekilde iyice köpürterek kapağı kapalı bir biçimde bir gece bekletiyoruz. Akabinde ertesi gün bulaşık süngeriyle yanık kısımlarının kazınması oldukça kolay olacaktır.

Son zamanlarda uygulanan bir diğer metot ise bulaşık makineleri için tasarlanmış tablet deterjanlardır. Yanık kısımların su altında kaldığından emin olarak tencereyi suyla doldurup ocağa almanız gerekiyor.

Kaynama aşamasına geldiğinde ise içerisine bir tane bulaşık makinesi tableti atmanız yeterli oluyor. Kısış ateşte kaynatmaya devam ederken bulaşık makinesi tableti tüm leke çıkarıcı gücünü ortaya koyacaktır. Haliyle 10 dakika boyunca kaynadığında bulaşık süngeriyle kolayca çıkarmanız mümkün olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap