Metabolizma nedir? Nasıl hızlandırılır?

Metabolizma nedir? Nasıl hızlandırılır? Sorusunun son günlerce bizlere gelen mesajlarda çok fazla sorulması üzerine sizlere ayrıntılı bilgi vermek istedik. Tüm..

Metabolizma nedir? Nasıl hızlandırılır?

Sorusunun son günlerce bizlere gelen mesajlarda çok fazla sorulması üzerine sizlere ayrıntılı bilgi vermek istedik.

Tüm canlılar büyümek ve gelişimlerini sürdürebilmek için yani vücut ısılarını ayarlamak, hareket edebilmek, üremek gibi faaliyetlerini sürdürebilmeleri için besin öğelerine ve enerjiye ihtiyaç duyarlar.

Vücut hücrelerden oluştuğu için hücre yapısı besin öğeleri ve enerjinin alınmasıyla sentezlenerek vücudun yapım ve yıkın aşamalarında hücrelere aktarılarak gerçekleşen olayın tamamına metabolizma denir.

Metabolizma hızı vücudun günde harcadığı enerji miktarı bedenin metabolizma hızını belirler. Her vücut için metabolizma hızı aynı değildir.

Hızlı çalışan ya da yavaş alışan bir metabolizma sağlıklı bir metabolizma hızını kanıtlama z metabolizma hızı orta seviyede olmalıdır.

ağlıklı metabolizma orta seviyede gerçekleşen hızdır.
Metabolizma hızı ölçümü doktorun ölçeceği bir hız miktarıdır bedensel görüşlerle sizi metabolik hızınızı kimse bakarak ya da belirtilere göre ölçüm yapma şansı yoktur.

Doktorun yapacağı bazı tetiklerle belirleyeceği metabolik hız ölçümü kişinin yaş, boy, kilo, cinsiyet, aktivite düzeyi ve çevresel faktörler göz önüne alınarak yapılır.

Vücudun gün içinde aldığı oksijen miktarı belirlenerek saptanan kalori yakımının ölçülmesiyle bedenin metabolizma hızı ölçülmüş olur.

Metabolizma hızı kişilerin aynı kilo yaş ve aktivitesine göre aynı ölçüleri vermez her bedenin hız farklıdır. Genetik, çevresel, beslenme alışkanlığı, düzenli egzersiz ve yeterli miktarda alınan oksijen miktarıyla doğrudan ilişkilidir.

Metabolizma hızınız yaşa, cinsiyete, hormon ve menopoza bağlı yavaşlama gösterir. Yaşlandıkça beden faaliyeti azalır kaslar kuvvetini yitirdikçe enerji alımına bağlı kilo alımı yaşanır buda metabolizmayı yavaşlatır.

Cinsiyete bağlı yavaşlamada ise erkeklerin kas oranı daha çok olduğu için metabolizma hızı daha hızlıdır kadında kas daha az olduğu için yavaşlama kaçınılmazdır.

Hormonal bozukluklar ve menopoz kilo alımının en büyük sebepleri arasında gösterilirken metabolizma hızının yavaşlamasını da oldukça etkileyen bir durumdur.

Metabolizmayı hızlandırmak için yapacağınız ya da dikkat etmeniz gerekenler arasında uzun aralar aç kalmamaya dikkat etmeniz yer alıyor.

Genelde 3 ana öğün ve 3 ara öğün yemeye çalışın buda sık fakat az yemek anlamına gelecektir aç kalan beden savunma mekanizması ile yağ depolamaya başlayacaktır bu sebeple metabolizmanız yavaşlayacak ve kilo alacaksınız. Tabi ki 6 öğün yerken de dikkat beslenmeye özen gösterilmelidir.

Sağlıksız bir beslenme tabi ki kilo almanıza neden olacaktır. Düzenli sağlıklı ve miktara özen göstererek beslenmeye çalışın.

Bol su içmeye dikkat edin vücudun %80 sudan oluşur u bizim vücudumuzun yaşam kaynağıdır su içmediğinizde beden yavaşlar organlar daha az çalışır bu sebeple hayatınızda suyu eksik etmeyin.

Su içimi sayesinde metabolizma hızlanacaktır çünkü su vücudun dolaşım, sindirim, solunum sisteminin en önemli ihtiyacıdır.

Hayatınızda egzersiz ve sporu da yaşam stili olarak belirleyin çünkü kas sistemini korumak sağlık ve metabolizmanın hızlanması açısından oldukça önemlidir formunuzu koruyarak zinde ve zayıf kalabilirsiniz.

Kahvaltıyı öğünlerden farklı bir önem vererek sağlıklı yapmaya çalışın. Şok diyetler ya da detoks gibi sağlıksız diyetlerden sakının hızlı kilo vermek daha sonrasında da almak metabolizmayı bozan ve dengesizleştiren bir diyet sonrası durumlardan biridir.

Tüm bu çabalar metabolizma hızınızı hızlandırmıyorsa doktora başvurarak metabolizma hızınızı ölçtürebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap