Merve İsminin Anlamı

Merve İsminin Anlamı 

Yaşayan ve nefes alan her canlı bireyin ortak bir özelliğe sahip olduğu alan, isimler olmaktadır. İsimler kim olduğumuz ve bizlere seslenilirken nasıl seslenileceği ile ilgilidir. Her ismin farklı anlamları ve değişkenlik gösteren farklı karakter analizleri bulunmaktadır. Bu özellikler her isimde farklı olur ve asla birbirine benzemektedir. Çok sevilen isimler arasında yer alan ve beğenilen Merve isminin anlamı açıklanması gerekirse Mekke’de dağ, yüksek ve çakıl taşı anlamları kullanılmaktadır. İnsanlar arasında oldukça fazla kullanılan bu isimin kökeni Arapça olmaktadır. Genel olarak kız çocuklarına verilen isim olup oldukça popüler olmaktadır.

İsimler her insana özgü ve ayırt etmek adına kullanılan kelimeler olmaktadır. Dünya üzerinde ve hayatımız boyunca milyonlarca isim karşımıza çıkmaktadır. Her geçen gün farklı ve daha fazla isim üretilmektedir. Popüler olan isimlerden Merve isminin anlamı da Türk Dil Kurumuna göre bir anlam ifade etmektedir. Yani net bir ifade ile Merve TDK’deki anlamı İslam alemi tarafından cennette yüksek tepe anlamına gelmektedir. AYnı zamanda  yakınlarında bulunan Safa adlı dağın karşı tarafındaki kırmızı renkli tepe olan alanında ismi Merve olmaktadır. Bu neden ile bakıldığı zaman bu isim İslami açıdan da oldukça güzel olmaktadır.

İsimlerin Dünya üzerinde oldukça önemi olduğu yaşamımızda farklı isimlerden olan ve dikkat çekici Merve isminin anlamı olduğu gibi analizi de yapılmaktadır. Bu yapılan analizlerde araştırmalar sonunda Merve isminin analizi açısından bakıldığında Türkiye’de toplam olarak 287.090 tane Merve ismini kullanmakta olan insan bulunmaktadır. Bu anlamda Merve ismi tüm isimler içinde 89. sırada yer almaktadır. Yani tam olarak yaşamakta olduğumuz ülke Türkiye’de her 491 kişiden birinde bulunmaktadır. 

Kız çocuklarına genel olarak koyulan ve sevilen  Merve isminin anlamı güzel olduğu gibi karakter analizi de oldukça ilgi çekici olmaktadır. Net bir şekilde Merve isminin kişilik analizi olarak bu isim yaşamı boyunca yetenekli olan ve maddi anlamda eğitim ve öğretim hayatında ve mesleğinde büyük başarılar gösteren karakter özelliğine sahip olmaktadırlar. Hayal gücü oldukça geniş olan bu insanların olumsuz olarak hayal ile gerçeği karıştırmaktadırlar. Ailesi ve çevresi tarafından oldukça sevilen ve saygı duyulan ve lider özelliği taşımakta olan isimler olarak bilinmektedir. 

Karakter özelliği bakımı ve Merve isminin anlamı olarak da oldukça güzel olan bu isime benzer isimler de bulunmaktadır. Bu isimlere örnek verilebilirse şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Cilve
 • İlve
 • İşve
 • Neşe
 • Necve
 • Neşve
 • Zirve
 • Nedve
 • Urve

Gibi oldukça Merve ismine benzer isimler de bulunmaktadır.

İslami açıdan uygun isimler arasında olan bu isim Kuran’da geçmektedir. İslami anlamda ve dinimize uygun isim vermek isteyen aileler bu ismi gönül rahatlığıyla koyabilmektedir. Yani bu anlamda Merve isminin anlamı ne kadar etkili ise anlamının önemi ve dini açıdan uygun olması da bir o kadar önem taşımaktadır. Bu gibi konularda Merve ismi caiz mi  diye sorular olmaktadır. Buna cevap olarak Merve ismi caiz bir isim olup dini açıdan uygun isimlerin baş sıralarında yerini almaktadır. Sanat dünyasında boy boy kendini gösteren usta sanatçı ve oyuncular olmaktadır. Bu sanatçılar ve oyuncular arasında Merve isminin anlamı bakımından ve bu ismi taşımakta olan ünlüler de bulunmaktadır. Bu ünlülere örnek verilebilirse şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Merve Boluğur (oyuncu).
 • Merve Özbey (şarkıcı).
 • Merve Büyüksaraç (manken).
 • Merve Sevi (oyuncu).
 • Merve Aydın (milli atlet).

Bunlar gibi Merve ismine sahip olan ünlüler bulunmaktadır. Bu isimler ön sıralarda olup daha az üne sahip olan ünlüler de bulunmaktadır.

merve-isminin-anlami-93406
Merve İsminin Anlamı

Merve isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 7 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Işık, aydınlatma
 • 2 – Çöl, kır, ova
 • 3 – Mekke’De Karşılıklı İki Tepeden Birinin Adıdır.
 • 4 – Çakıl taşı.
 • 5 – Mekke’de hacıların yedi kez gidip geldikleri kutsal dağın adı.
 • 6 – Mekke’de bir dağın adı olup hacılar, Merve ile Safa arasında Sa’y ederler yani 7 defa gidip gelirler. Kur’an-ı Kerim’de bakara suresi 15
 • 7 – ayet’te geçmektedir.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Merve ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Merve ismini kullanan 289.161 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Merve ismini kullanan 56.387 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Merve ismini kullanan 21.161 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Merve ismini kullanan 12.583 kişi bulunmaktadır.

Merve isminin Türkiye sıralaması

Merve en çok kullanılan 21. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 8. isimdir.

Merve ismini kullananların sayısı, son bir yılda 2.071 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Merve isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Merve isminin Harf Analizi

Kişiye Merve ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

V : Kendi içine dönük, umursamaz birini çağrıştırır, v harfinin çok bir etkisi yoktur.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Merve İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Merve ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Merve isminin anlamını gözden geçirin!

Merve İsminin Numerolojisi

Merve isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

M: on altı
E: altı
R: yirmi bir
V: yirmi yedi
E: altı
TOPLAM: 76

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap