Melisa Çayı Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Melisa çayı, stresi olanlara iyi gelir. Yaraların iyileşmesine faydalar sağlar. Her bitki çayında olduğu gibi aşırı içilirse zararları olabilir.

Melisa Çayı

Melisa bitkisi halk arasında oğul otu, temre otu ve kovan otu olarak bilinen nane familyasından ekşi ve naneye benzer tadı ve kokusu ile limon nanesi ismiyle de adlandırılan şifalı bir bitkidir. Limon kokusuna benzer hafif ve rahatlatıcı bir kokusu vardır.

Yaz sonunda küçük çiçekler açan bitkinin yaprakları ve çiçekleri kullanılarak melisa çayı yapılmaktadır. En çok bu şekilde tüketilen bitki baharat olarak da kullanılabilmektedir.

Sadece melisa çayı tüketerek sağlık açısından ıhlamur, kuşburnu, yeşil çay ve papatya çayı gibi şifalı bitki çaylarının neredeyse tüm faydalarını elde etmek mümkündür.

Melisa Çayı nasıl saklanır?

Melisa Çayı
Melisa Çayı

Melisa otu bitkisi Akdeniz ılıman ikliminde en çok yetişmektedir. Bahar yağışları ile büyür ve yaz ortasından sonuna doğru çiçeklenir. Bahçelerde veya balkonlarda yetiştirilebilir. Çiçek açtıktan sonra tazeliğini kaybedeceğinden en güzel kokulu hali ile yaz döneminde toplanmalıdır.

Melisa saklamak için yapraklar toplanır ayıklanır ve temizlenir. Temiz yapraklar ışık almayan havadar bir ortamda ince bir kat serilerek kurutulmalıdır.

Nemden ve kokulu ortamdan uzak tutulmalıdır. Bir yıllık bir bitkidir. Melisa yaprağı kurusu da tazesi de oldukça şifalıdır. Melisa çayı yapmak için bir tutam yeterli olmaktadır. Melisa yaprakları kurutulduğunda mutlaka hava almayan kaplarda loş ve serin ortamda saklanmalıdır.

Melisa Çayı Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Güzel ve iştah açıcı bir kokusu olan melisa yaprakları balık yemeklerinde çorbalarda ve salatalarda kullanılır.

Limonata ve vişne suyu gibi yazın hazırlanan soğuk içeceklere katılır. Melisa otu melisa çayı hazırlamak için de genellikle kurutulmuş yaprakları tercih edilir. Sahip olan melisa yaprakları taze iken çorbalara, balık yemeklerine ve salatalara eklenir.

Melisa otu yaprakları sıcak olarak demlenir ve balla tatlandırılarak içilir. Çay dışında Melisa otunun yaprakları ezilerek vücuda sürülmesi ile ter kokularını giderdiği bilinmektedir.

Melisa otu tomurcuklarından hazırlanan uçucu yağlı su (cilt toniği) cilt bakımında kullanılabilir. Melisa yağı da oldukça şifalıdır, suyla karıştırılarak içilebilir. Veya badem yağı, argan yağı gibi yağlarla karıştırılarak saçlara sürülebilir.

Melisa Çayı Faydaları

Melisa Çayı Faydaları
Melisa Çayı Faydaları

Melisa otu halk arasında oğul otu, limon nanesi, temre otu ve kovan otu gibi farklı isimlerle bilinmektedir.

Yetiştiği her bölgede yapraklarının hafif limon kokusu ile dikkat çeken bu aromatik bitki birçok bitkilerden ayırt edilebilmektedir. En çok çay olarak tüketilmektedir. Melisa çayı faydaları ile oldukça dikkat çeken ve tüketilen bir çaydır.

 • Gerginliği ve stresi almakta, insanları rahatlatmaktadır.
 • Melisa çayı anti bakteriyeldir. Bakterileri öldürür.
 • Yara, sinek ve böcek ısırığı ve cilt sorunlarında iyileşmeyi hızlandırır.
 • Ağız içi yaralarda ve uçukta tedavi edici özellik gösterir.
 • Melisa çayı uykusuzluk sorunu olanlar için de çok faydalıdır. Uyku bozukluğunun tedavisinde kullanılır.
 • Melisa çayı sindirim sistemi hastalıklarında da destekleyici ve tedavi edici özellik gösterir. Bağırsak hareketlerini düzenler. Gaz sancılarını giderir.
 • Öğrenciler ve akademik çalışmalar yapan kişiler konsantrasyonu ve hafızayı artırıcı özellikleri nedeniyle melisa çayı tüketmektedir. Konsantre olma ve dikkat için faydalı etki göstermektedir.
 • Melisa çayı boşaltım sistemi hastalıklarında da rahatlatıcı etkisi bilinmektedir. Yemeklerden sonra tüketildiğinde metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır. Kilo vermeye yardımcıdır.
 • Vücudun değişik nedenlerle oluşan ağrıları için bu çay tercih edilebilir. Melisa çayı ağrı kesici özellik gösterir.
 • Melisa otu ile demlenmiş çay cilde sürülerek güneşe karşı ve kurumaya karşı cildi korumaktadır.
 • Saça sürülmesi veya saçı melisa çayı ile yıkamak saçı güçlendirdiği gibi derisindeki Saç derisinde oluşan egzama ya da mantar rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Melisa çayı diyabet hastalarında kan şekeri düzeylerini düşürebilir.

Melisa Çayı Nelere İyi Gelir?

Melisa Çayı Nelere İyi Gelir
Melisa Çayı Nelere İyi Gelir

Melisa çayı cilde iyi gelir. Güneşten kaynaklanan cilt lekesi renk değişimi, yanık gibi olumsuzlukları giderir.

Cilt maskesi olarak melisa çayı kullanılabilir. Melisa çayı tansiyonu düşürür, daha doğrusu dengeler. Rahatlatıcı etkisi ile damarlarda rahatlamaya yol açar. Kalp sağlığını korur ve göz tansiyonunu da düşürdüğü gözlenmiştir.

Melisa Çayı İçindeki Vitaminler

Melisa çayı içeriğinde bulunan vitaminler , A vitamini ve C vitamini, folik asit gibi gerekli vitaminlerdir. Melisa otu potasyum, kalsiyum, demir, çinko, lif ve tanen açısından zengindir.

Ayrıca flavonoidler açısından insan vücudunda antioksidan işlevini yürüten bitkisel besinler açısından zengindir. Bu maddeler melisa otu, çayı ve yağında da bulunmaktadır.

Melisa Çayı Kalorisi

Melisa Çayı Kalorisi
Melisa Çayı Kalorisi

Melisa otunun kalori değeri 100 gramında 42 kcal kalori, ayrıca besinin 1 Tutam yani 3 gramlık kısmında 2 kcaldir.   Melisa/Oğulotunun içerdiği kalorinin büyük kısmı (%48) karbonhidrattan oluşmaktadır. 

Melisa Çayı Zararları

Doğru zamanda gerekli miktarda tüketilmediğinde melisa çayının zararlı yan etkileri olabilir. Günde 2 fincandan fazla tüketmek uygun değildir.

Alerjik rahatsızlıklar, kızarıklık ce döküntü ve mide bulantısına yol açabilir. Hamile ve kronik rahatsızlığı bulunanların ve düzenli olarak ilaç kullananların tüm bitki çaylarını doktora danışmadan kullanmaları sakıncalıdır.

Kullanılan bazı ilaçların etkilerini azaltabileceği unutulmamalıdır. Emziren anneler de doktora danışarak kullanmalıdırlar. Küçük çocukların melisa çayı tüketmesi önerilmez. Eğer kür olarak tüketilecekse 10 günden sonra birkaç gün ara verilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap