Melek Otu Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Melek otu yemekler yerine genelde çay tüketiminde kullanılır. Masaj yağı olarak da tercih edilir. Cilde iyi gelen faydaları vardır. Abartısı zarardır.

Melek Otu

Melek otu, geçmiş zamanlardan bu yana şifa niyetine kullanılan bir bitkidir. Maydanoz familyası içerisinde yer alan melekotu; Japonya, Kore, Çin ve ülkemizde çok fazla yetişir.

Ülkemizde, özellikle Doğu Karadeniz ve Marmara Bölgesi’nde yetişen bu bitki, Eylül ve Ekim aylarında toplanır. Yaklaşık 3 metreye kadar uzayabilen, salkım şeklinde çiçeklere sahip bu bitki toplandıktan sonra kurutulur.

Çiçekleri, açık yeşil renktedir. Alternatif tıpta çok fazla kullanılan melek otunun, faydaları saymakla bitmez. Türkiye’de Karadeniz ve Marmara Bölgesi’nde yetişen melek otu, yaklaşık 3-4 metre uzar. Yan kökleri, saç örgüsüne benzeyen kahverengimsi bir renge sahiptir.

Melek Otu Nasıl Saklanır?

Baharın gelmesi ile birlikte yeşermeye başlayan melek otu, Mayıs ayında çiçek açmaya başlar. Dağlarda, yol kenarlarında, dere kenarlarında yetişen bu bitkinin kökleri havuca benzer.

Genellikle ormanlık bölgelerde kendiliğinden yetişen Melek otu; Eylül, Ekim aylarında toplanır.

Yaklaşık 3 metre kadar olduktan sonra toplanarak yaprakları ipe asılır ve güneş almayan havadar bir yerde kurutulur. Kurutulan melekotu, cam kavanozlarda veya buzdolabı poşetlerine hava almayacak bir şekilde muhafaza edilmelidir.

Melek otu kökleri de büyüdükten sonra yani Eylül-Ekim ayları gibi toplanıp kurutulur. Melek otu nasıl saklanır sorusu ile ilgili olarak, melekotu kesinlikle hava almayacak serin ve havadar bir yerde muhafaza edilmelidir.

Kökleri toz haline getirilip kullanılabilir. Yapraklarında olduğu gibi kökleri de hava almayacak şekilde muhafaza edilmelidir. Doğru şekilde muhafaza edildiğinde yaklaşık 1 yıl kadar kullanılabilir.

Melek Otu Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Melek otu hangi yemeklerde kullanılır ile ilgili olarak melekotu, kurutularak tüketilen bir bitkidir. Kokulu ve güzel bir aromaya sahip melekotu, genellikle çay olarak tüketilir.

Melek otunun kökleri ve yaprakları ayrı ayrı kurutularak kullanılır. Alternatif tıpta ve ilaç sektöründe çok fazla tercih edilen bu bitki, masaj yağı olarak da tercih edilebilir.

Yabani havuca benzeyen Melek otunun, çiğ olarak tüketilmesi tavsiye edilmez. Çay olarak tüketmek için kök kısmı ve yaprak kısımlarının kurutulması ile elde edilen toz, kaynar suyun içerisine aktarılarak hazırlanır.

Tatlandırmak için kişilerin tercihine göre bal kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Ikşut otu olarak da bilinen melek otu oldukça yararlıdır.

Melek Otu Faydaları?

Yüzyıllardan beri insanlarda meydana gelen bazı hastalıkların tedavisinde çok fazla kullanılan bir ottur. Ayrıca ilaç sektöründe de çok fazla tercih edilen Melek otu faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır.

Ülkemizde Karadeniz ve Marmara Bölgesi’nde kendiliğinden yetişen melekotu ile elde edilen çayların, insanlar üzerinde sakinleştirici etkiye sahiptir. Melek otunun faydalarından bazıları şunlardır:

·        Sinirlere iyi gelir, sakinleşmeye ve rahatlamaya yardımcı olur.

·        Antiseptik özelliği sayesinde baş ağrılarının giderilmesini sağlar.

·        Özellikle kök bölgelerinden elde edilen tuzu, saç köklerine ve saçlara çok iyi gelir.

·        Ciltte meydana gelen bazı deformasyonların giderilmesini sağlar.

·        Merhem haline getirilerek elde edilen melekotu, romatizma ağrılarına iyi gelir.

·        Kas ağrılarına ve kramp ağrılarında etkilidir.

Bunlara benzer birçok faydası bulunan Melek otu, doğru oranlarda kullanıldığında mide rahatsızlıklarında, uyku problemlerine karşı çok iyi gelir. Özellikle yatmadan önce kullanıldığında kişilerdeki uyku probleminin giderilmesini sağlar.

Melek Otu Nelere İyi Gelir?

Melek otu nerelere iyi gelir sorusu, tüm bitkilerde olduğu gibi bitkisel tedavi yöntemlerini uygulamak isteyen birçok kişi tarafından her zaman merak konusu olmuştur.

İnsan sağlığı açısından oldukça faydalı olan Melek otu, doğru olarak kullanıldığında cilt ve saç deformasyonların da oldukça faydalı ve etkilidir. Melek otu, kurutularak çay şeklinde tüketilebilir.

Yüzyıllardan beridir alternatif tıpta çok fazla tercih edilir. Bunun yanı sıra ilaç sanayinde de melekotu çok fazla kullanılan bitkilerden birisidir. İnsanlar tarafından genellikle kurutularak ve lapa şeklinde kullanılır.

Merhem haline getirilerek ciltte meydana gelen yaraların tedavisinde de çok fazla tercih edilir. Melek otu kullananlar oldukça memnun kalmaktadır.

Melek Otu İçindeki Vitaminler

Melek otu içindeki vitaminler özellikle göz sağlığı açısından oldukça önemlidir. Melek otu içerisinde, A vitamini bulunur.

Melekotu içerisindeki A vitamini, antioksidan özelliğe sahiptir. Melek otu, insan vücudunda bulunan kanın daha kolay bir şekilde sulandırılmasını sağlar. Ayrıca melekotu içerisindeki vitaminler, kemiklerin darbelere karşı daha sağlam olmasını sağlamaktadır.

Melek Otu Kalorisi

Melek otu kalorisi ile ilgili olarak melekotu kalorisi düşüktür. Çin’de yüzyıllardır kullanılan kök ve yaprakları toz haline getirilen Melek otu, özellikle kadınlarda ve erkeklerde hormonsal dengeler için kullanılan bir ottur.

Cinsel gücü artırdığı belirtilen melekotu, yağ haline getirilerek de kullanılabilir. Melekotu doğru miktarlarda kullanıldığında sindirim sistemini destekleyerek, kişilerin kilo vermesini de yardımcı olur. Maydanoz familyasından olan melekotunun 100 gramı, yaklaşık 36 kaloridir.

Melek Otu Zararları

Melek otu zararları, diğer tüm bitkilerde olduğu gibi melek otu da doğru oranlarda kullanılmalıdır. Aksi takdirde insan sağlığı için bazı zararları bulunabilir.

Aşırı derecede tüketildiğinde sindirim sisteminde ve bağırsaklarda bazı rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Çay olarak tüketilen Melek otunun, günde belirli miktarlarda tüketilmesine dikkat edilmelidir. Melekotu, doğru oranlarda kullanıldığında oldukça faydalı ve herhangi bir sakıncası bulunmaya bir üründür.

Bu bitkinin özellikle hamilelerde ve emziren annelerde kullanılması tavsiye edilmez. Melekotu, daima ve sık sık tüketilmemesi gereken bir ottur.

Ayrıca Melek otunun, çiğ olarak kesinlikle tüketilmemesi gerekir. Kronik rahatsızlığı bulunanlar ve daima ilaç kullanan kişilerin de melekotu kullanırken uzman doktorları ile iletişime geçmesinden sonra kullanılmalıdır.

Melek Otu Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Melek otu, insan vücudu için birçok faydası bulunur. Özellikle astım, üst solunum yolu enfeksiyonları, bronşit, reflü gibi hastalıkların tedavisinde çok faydalıdır.

Bunun yanı sıra kadınların hayatını olumsuz yönde etkileyen adet sancılarının giderilmesinde de etkilidir. Antiseptik özelliği nedeniyle romatizmalı ağrıların giderilmesini sağlar.

Melek Otu Cilde Faydaları

Melek otu, ciltte meydana gelen sivilce ve gözeneklerin tedavisi için çok faydalıdır. Birçok kişinin görünümünü olumsuz yönde etkileyen sivilce, akne gibi cilt rahatsızlıklarını, Melek otu ile gidermek mümkündür. Melek otu, antibakteriyel özelliğe sahip olduğundan cilde arındırarak kan dolaşımını hızlandırır. Cildin daha canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasını sağlar.

Ayrıca ciltte meydana gelen kaşıntı, kızarıklık gibi sorunların giderilmesinde de etkilidir. Cilt için kullanılan melek otu, genellikle toz haline getirilir ve belirli aşamalardan geçirilerek merhem halinde kullanılır. Ayrıca melek otu, cilde ve vücuda masaj yapmak için de kullanılabilir. Melek otunun kullanımı ile ilgili uzman doktorunuzla iletişime geçerek kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap