Mehmet İsminin Anlamı

Mehmet İsminin Anlamı

İsimler insanların aynalarıdır. Her ismin kendine ait özellikleri bulunur ve verildikleri insanları yansıtırlar. Bu sebeple de aileler her zaman çocuklarına en uygun ismi verme çabasındadır. Daha doğmadan, aileler, en doğru ismi bulmak için her yerden araştırmalar yapar. Sıkça araştırılan isimlerden bir tanesi de Mehmet’tir. Mehmet isminin anlamına baktığımızda dört farklı anlam görürüz. Bunlar; çok nadide bulunan renkte bir gül çeşidi, vaka, övülmüş ve Muhammed isminin Türkçesi olmasıdır.

İsimlerin kültürümüzdeki yeri de ailelerin her zaman dikkat ettiği konulardan bir tanesidir. Bunun sebebi çocuklarının yaşamları boyunca isimleri yüzünden sorun yaşamamalarını istemeleridir. Mehmet isminin kültürümüzdeki yeri ise en sık kullanılan isimler ve en sık kullanılan erkek isimleri listesinde ilk sırada gelmesiyle tanımlanabilir.

Tüm Türkiye’de Mehmet ismine sahip olan 1352731 kişi bulunmaktadır. Bu kişilerden 157.895 tanesi İstanbul, 62.992 tanesi Ankara ve 67.151 tanesi İzmir gibi büyük illerimizde nüfusa kayıtlıdır. Bu sayılara baktığımızda Mehmet isminin ülkemiz sınırları içerisindeki yerini net bir şekilde görebilmemiz mümkündür.

İsimlerin, kültür içerisinde sahip olduğu değerden daha da önemli olan husus ise bir ismin dinen caiz olup olmadığıdır. Bu sebeple isimlerin kökeni ve Kur’an’daki yeri aileler tarafından çokça araştırılır. Mehmet isminin kökenine baktığımız da bu ismin Farsça/Arapça olduğunu görmek mümkündür.

Mehmet isminin, Hz. Muhammed (s.a.v)’in isminden türetilmiş bir isim olduğu kaynaklardan kolayca elde edilen bir bilgidir. Bu isim ilk zamanlarda Mehemmet olarak kullanılsa da gittikçe Türkçeleşerek Mehmet’e evrilmiştir. Ancak buna rağmen Mehmet isminin Kur’an’daki yerine bakıldığında herhangi bir surede geçtiğini söylemek doğru olmaz.  Ancak Mehmet ismi, caiz olmayan isimler listesinde yer almadığından çocuklara verilmesi uygun olan isimlerden bir tanesidir.

Türk dilinde, her isim başka isimlerle benzerlik gösterebilmektedir. Bu durum çocuklarına ikinci bir isim koymayı ya da kardeşiyle uyumlu bir isim koymayı hedefleyen anne ve babalar için oldukça büyük kolaylık sağlar. Mehmet ismine benzer isimlere örnek verecek olursak; Mehman, Mehdi, Mehran, Zehmet, Ahmet, Rahmet, Muhammet, Samet, Hikmet, Memet, Medet ve Mahmut gibi isimleri sıralamak mümkündür.

Bu bilgilere ek olarak; uzmanlar her isme ait olan özellikleri ailelere sunmaktadır. Bu sayede her aile çocuğuna vereceği ismin, onun karakterini nasıl etkileyebileceği hakkında tahminlerde bulunabilir. Mehmet isminin kişilik özelliklerine bakacak olursak; aniden sinirlenebilen, sevmedikleri kişileri hırpalamaktan zevk alan, iş hayatında başarılı olan ve ilişkileri içerisinde sevdiklerine karşı oldukça yakın davranan kişiler olduğunu görmek mümkündür.

Bunlarla beraber bu isime sahip olan kişilerin ellerindeki işlere önem veren, tutumlu, zeki, aklıyla hareket eden, gerçekçi, disiplinli, el becerisi yüksek, detayları görebilen, yardımsever ve pratik zekalı kişiler olduğunu görürüz. Ancak; aynı zamanda eleştirilerden hoşlanmayan, aşırı gururlu ve hırslı, geri planda kalmayı sevmeyen bir yapıları bulunmaktadır.

Mehmet ismindeki kişilerin dış görünüşleri; büyük ve etkileyici gözleriyle, kaşlarının arasındaki mesafeyle, aşağı doğru kıvrımlı olan burnuyla, köşeli çene yapısıyla, pürüzsüz ciltleriyle, kalın ve gür saçlarıyla ve yuvarlak omuzlarıyla şekillenmektedir.

Ülkemizde Mehmet; sıklıkla kullanılan isimlerin en başında gelmektedir. Bu sebeple de Türkiye sınırları içerisinde birçok ünlünün de ismi Mehmet’tir. Mehmet ismine sahip ünlülere bakacak olursak bunlara; en başta Milli şairimiz olan Mehmet Akif Ersoy’u, ünlü oyunculardan olan Mehmet Ali Alabora’yı, Mehmet Günsür’ü, Mehmet Barış Manço’yu, Mehmet Aslantuğ’u ve ayrıca Mehmet Ali Erbil’i örnek olarak vermemiz mümkündür. Tüm bunların yanında İstanbul’u fetheden padişahımızın ismi de Fatih Sultan Mehmet’tir.

mehmet-isminin-anlami-55293
Mehmet İsminin Anlamı

Mehmet isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Çok nadide bulunan renkte bir gül çeşidi
  • 2 – Vaka, hadise
  • 3 – Övülmüş.
  • 4 – Muhammet isminin Türkçesi.[Bakınız: Muhammed].

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Mehmet ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Mehmet ismini kullanan 1.352.731 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Mehmet ismini kullanan 157.895 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Mehmet ismini kullanan 62.992 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Mehmet ismini kullanan 67.151 kişi bulunmaktadır.

Mehmet isminin Türkiye sıralaması

Mehmet en çok kullanılan 1. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 1. isimdir.

Aşağıdaki grafik, Mehmet isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Mehmet isminin Harf Analizi

Kişiye Mehmet ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

Mehmet İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Mehmet ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Mehmet isminin anlamını gözden geçirin!

Mehmet İsminin Numerolojisi

Mehmet isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

M: on altı
E: altı
H: on
M: on altı
E: altı
T: yirmi dört
TOPLAM: 78

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap