Meftun İsminin Anlamı

meftun-isminin-anlami-27105

Meftun İsminin Anlamı 

Erkek çocukları için isim araştırması yapılırken sıklıkla denk gelinen isimlerin aksine pek çok çağdaş ya da sık kullanılmayan, özgün isme de rastlamak mümkün olmaktadır. Özellikle günümüzde bebekler için isim arayışı içerisine giren anne ve baba adaylarının Ali, Ahmet, Mehmet gibi klasik bir hâl almış isimler yerine, daha modern, daha yenilikçi veya daha orijinal isimleri tercih ettikleri görülmektedir. Eski ve köklü bir kelime olsa da Meftun ismi de orijinalliği bulunan ve nadiren kullanılan bir erkek ismi olarak göze çarpmaktadır. 

Çocuğuna Meftun ismini koymak isteyen anne ve babaların ilk olarak “Meftun isminin anlamı nedir?” sorusuna bir cevap aradıkları görülmektedir. Bu ismin birden çok anlamı bulunmaktadır. Öne çıkan meftun isminin anlamı ise aşık gönül vermiş kişi şeklindedir. Bu ismin en bilinen anlamları mecnun olmuş, aşkı yüzünden aklından olmuş, hayran kalmış şekillerindedir. Bu anlamların yanı sıra ihsan eden, veren anlamları da bu isim açıklanırken belirtilmiştir. 

Aşkından divane olmuş anlamındaki Meftun ismine dair ebeveynlerin en sık araştırdıkları sorulardan birisi de “Meftun ismi Kuran’da geçer mi?” sorusudur. Bu ismin kökeni Arapça olsa da isim Kuran’da geçmemektedir. Bu konu kişilerin aklında bir diğer sorunun oluşmasına sebep olmaktadır. Ebeveynler, çocuklarının isimlerinden mesul oldukları için “Meftun ismi caiz mi?” sorusunu da sıklıkla araştırmaktadır. Meftun, caiz olmayan isimler arasında yer almamaktadır. Fakat çocuğa Meftun ismi konmadan önce ismin analizleri, anlamları iyice araştırılmalıdır. 

Meftun ismine dair araştırma yapılırken dikkat çeken bir diğer detay da Meftun isminin harf analizi olmaktadır. Bu ismin harfleri incelendiğinde M harfinin ticari zeka, E harfinin mücadeleci kişiliği, F harfinin uysallığı, T harfinin duygusal anlamda kapalı olmayı, U harfinin bolluk ve bereketi, N harfinin ise sağduyuyu çağrıştırdığı görülmektedir. Genel itibariyle bu ismin harf analizi oldukça olumlu anlamlar barındırmaktadır. 

Harf analizinin yanı sıra Meftun isminin kişilik analizi de oldukça olumlu anlamlar barındırmaktadır. Bu isme sahip kişilerin iradeli, enerjik, yaratıcı, hayalperest kimseler oldukları görülmektedir. Meftun isminin anlamı dolayısıyla da bu isme sahip olan kişiler doğuştan romantik olarak adlandırılmaktadır. Bu ismin şaşırılan kişilik özelliklerinden birisi girişimcilik ruhuna sahip olunmasıdır. Bu isimdeki kişilerin yöneten ve çeşitli girişimlerde bulunan kişiler olduğu görülmektedir. 

İsim seçilirken kişilik özelliklerinin yanı sıra fiziksel özelliklere de dikkat edilmektedir. İsimlerin fiziksel özellikler üzerinde etkileri bulunmaktadır. Buna bağlı olarak Meftun isminin fiziksel özellikleri de ebeveynlerin araştırdıkları konular arasında yer almaktadır. Bu isme sahip insanların kalın dudaklı, gamzeli, köşeli çeneye sahip ve belirgin elmacık kemikleri bulunan kişiler olduğu görülmektedir. Fiziksel anlamda Meftun ismindeki kişilerin görüntüsü oldukça düzgün ve güzeldir. 

Türkiye içerisindeki Meftun isminin kullanım oranları ise oldukça düşüktür. Verilere göre Meftun isminin Türkiye’deki yeri oldukça küçüktür. Bin kişiden az bir kullanım oranı bulunan Meftun isminin en popüler olduğu yer 215 kişiyle İstanbul’dur. Diğer bölgelerde bu isme rastlanma sıklığı çok daha azdır. Meftun ismi, çok fazla tercih edilmeyen bir isimdir. 

Bu ismin uğurlu rengi incelendiğinde gri renk olduğu görülmektedir. Aynı zamanda Meftun isminin uğurlu kader sayısı 6 olarak belirlenmiştir. Bu isme sahip kişilerin gri rengi çok sevdikleri ve hayatlarında gri rengin öneminin büyük olduğu görülmektedir. 6 sayısı da Meftun isimli kişilerin hayatlarında sık sık karşılarına çıkan bir sayı olarak öne çıkmaktadır. Bu sayının Meftun ismindeki kişilere uğurlu geldiği görülmektedir.  

meftun-isminin-anlami-27105
Meftun İsminin Anlamı

Meftun isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – İhsan Eden, Verici.
  • 2 – Fitneye Düşmüş, Sihirlenmiş.
  • 3 – Gönül Vermiş, Tutkun Vurgun. Hayran Olmuş, Şaşmış.
  • 4 – Hayran olmuş, şaşırmış.
  • 5 – Aşık, mecnun

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Meftun ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Meftun ismini kullanan 930 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Meftun ismini kullanan 215 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Meftun ismini kullanan 55 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Meftun ismini kullanan 91 kişi bulunmaktadır.

Meftun isminin Türkiye sıralaması

Meftun en çok kullanılan 2942. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 1432. isimdir.

Meftun ismini kullananların sayısı, son bir yılda 1 kişi artmıştır.

Meftun isminin Harf Analizi

Kişiye Meftun ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

F : Uysal, güvenilir anlamı uyandırır,bu harf isminizde olabilir.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Meftun İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Meftun ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Meftun isminin anlamını gözden geçirin!

Meftun İsminin Numerolojisi

Meftun isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

M: on altı
E: altı
F: yedi
T: yirmi dört
U: yirmi beş
N: on yedi
TOPLAM: 95

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap