Medine İsminin Anlamı

Medine İsminin Anlamı

Doğacak olan bebeklerine isim arayışında olan anne ve babalar, hem anlamlı hem de kulağa hoş gelen isimleri uzun arayışlar sonucunda buluyor. Gelişmiş teknoloji sayesinde internet aracılığıyla yeteri şekilde araştırma yapma avantajına sahip olan ebeveynler isim bulma konusunda fazlasıyla hassas ve detaycı davranıyor. 

Hem barındırdığı anlamdan ötürü, hem de kulağa hoş gelmesinden dolayı anne ve babalar tarafından “Medine isminin anlamı nedir?” sorusunun cevabı bir hayli merak ediliyor. Medine   ismi Arapça kökenli bir isim olmakla beraber kına çiçeği anlamına geliyor. Ayrıca Hicaz’da Hz. Muhammet’in türbesinin bulunduğu şehrin adı. Bu içerdiği birbirinden güzel ve kutsal anlamlarından dolayı anne ve babalar tarafından oldukça kullanılıyor.

Doğacak olan evlatlarına Medine ismini vermek isteyen aileler doğal olarak “Medine ismi Kuran’da geçiyor mu” sorusunun cevabını da çok merak ediyor. Medine ismi Kuran-ı Kerim’de geçiyor. Eğer kendi gözlerinizle görmek isterseniz Kehf suresinin 82. Ayetine bakabilirsiniz. Bu yüzden bu adın kullanılmasında herhangi bir sıkıntı görülmeyip, kullanılması caizdir.

Günümüzde artık isimlerden yola çıkarak karakter analizinde bulunmak gayet mümkün bir durum. Medine isminin anlamı haricinde, bu isme sahiplik yapan kişilerin karakter analizi de fazlasıyla merak ediliyor.

Dalında uzman olan kişiler tarafınca Medine isminin analizi yapıldığında; Medine ismine sahip olan kişilerin en belirgin özellikleri planlı ve disiplinli olmalarıdır. Çok titiz ve düzenli insanlardır. Yaşamlarının her alanında planlı hareket etmekten hoşlanırlar. Hedef belirledikten sonra plan hazırlayarak, ağır adımlarla ilerlerler.

Belirsizlikten hiç hoşlanmazlar ve iş hayatlarında olduğu kadar özel yaşamlarında da  program yaparak o programa sadık kalırlar. Sürprizlerden asla hoşlanmazlar ve daima ileriyi görmek isterler. Hayatlarında karışıklığa hiçbir zaman yer yoktur. Karşı cinsle alakalı ilişkilerde de hep planlı olarak hareket ederler.

Uzmanlar tarafından yapılan bütün bu analizler, geçmişten şimdiye dek bilgi birikimi ve uzun gözlemler sonucunda meydana gelmiştir. Bu sebeple bu analizler uzmanlar tarafından çok kolay bir biçimde yapılabiliyor.

Medine isminin ülkemizdeki popülerlik durumuna bakılacak olursa; Türkiye’de her 727 kişiden birinin  isminin Medine olduğunu  ve Türkiye’de 112.665 kişinin bu isme sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca bilindiği gibi isimlerin de harf analizi kolaylıkla yapılabilir. Medine isminin harf analizi yapılacak olursa; M harfinin zeki ve başarılı, E harfinin ruhsal dünyanın karışıklığı, D harfinin çok hırslı ve zorluklara karşı göğüs gerici, İ harfinin çok duygusal ve hassas, N harfinin sağduyu ve üstün güçlere sahip, E harfinin ise  karışık bir iç dünya anlamlarına geldiğini söyleyebiliriz.

Medine ismi ile benzerlik gösteren isimlere değinmek gerekirse; Mine, Melek, Masal ve Mümine isimleri örnek olarak gösterilebilir. Eğer Medine ismini bebeğinize vermek istiyorsanız bu verilen benzer isimleri de değerlendirebilirsiniz.

Son dönemler oldukça popüler olan ve sık sık kullanılan Medine ismine sahip ünlüler için, yapılan araştırmalar sonucunda maalesef örnek gösterilecek herhangi bir ünlü bulunmuyor. 

Medine isminin gelenek ve göreneklerimizde oldukça değerli bir yeri vardır. Hem içerdiği anlamdan dolayı, hem de kulağa hoş gelen tınısı sebebiyle bu isim çok sevilerek, anne ve babaların seçimi oluyor. Ayrıca kullanılmasında herhangi bir sakınca görülmeyerek caiz olması da çok tercih olma sebeplerinin başında yer alıyor. 

Özellikle geçmişten günümüze kadar sık sık karşılaşılan Medine ismi barındırdığı kutsal anlamlarından dolayı insanların gönlüne taht kuran,  kulakların fazlasıyla aşina olduğu ve kullanım oranı oldukça fazla olan isimler arasında en başlarda yerini alıyor. 

medine-isminin-anlami-61114
Medine İsminin Anlamı

Medine isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Ölümsüz Taş, Bengi Taş
  • 2 – İslam’In Mukaddes Şehirlerinden Biri.
  • 3 – Kent, şehir
  • 4 – Hicaz’da Hz. Muhammed’in türbesinin bulunduğu şehir.
  • 5 – Arabistan’da bir şehir. Hz. Peygamberin kabrinin bulunduğu şehir. Hacıların Mekke’den sonra ziyaret ettikleri şehir

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Söylenişi: medi:ne
Kuran ‘da geçiyor.

Medine ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Medine ismini kullanan 113.404 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Medine ismini kullanan 14.780 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Medine ismini kullanan 5.020 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Medine ismini kullanan 3.174 kişi bulunmaktadır.

Medine isminin Türkiye sıralaması

Medine en çok kullanılan 108. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 53. isimdir.

Medine ismini kullananların sayısı, son bir yılda 739 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Medine isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Medine isminin Harf Analizi

Kişiye Medine ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Medine İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Medine ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Medine isminin anlamını gözden geçirin!

Medine İsminin Numerolojisi

Medine isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

M: on altı
E: altı
D: beş
İ: on iki
N: on yedi
E: altı
TOPLAM: 62

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap