Mecnun İsminin Anlamı

mecnun-isminin-anlami-76145

Mecnun İsminin Anlamı

Masallara, destanlara konu olan tüm aşk hikayelerinin baş kahramanı olarak belirtilen ve en farklı erkek isimleri arasında yer alan Mecnun isminin anlamı nedir sorusu çok sık soruluyor. Adını ve anlamını konu olduğu aşk destanlarından alan bu isim çılgınlar gibi aşık, deliler gibi seven, aşkından divaneye dönen anlamlarına geliyor. Anlamı ile gönüllere taht kuran bu isim Leyla ile Mecnun destanından bu yana oldukça merak ediliyor ve sıklıkla erkek çocuklarına verilerek yaşatılıyor. Mecnun bir isim iken sahip olduğu hikayesi ile birlikte bir sıfat haline de geldi. Bu yönüyle de Mecnun ismi diğer isimlerden ayrılıyor. 

Mecnun isminin anlamını öğrenen, hikayesini bilen ve yaşatan herkes gibi bu isim duyanların yüzünde bir gülümseme oluşmasını sağlıyor. Bu ismi erkek çocuklarına veren kişiler de işin dini boyutunu merak ettikleri için Mecnun ismi Kur’an’da geçiyor mu sorusunu soruyorlar. Bu isme doğrudan cevap vermek gerekirse denmeli ki; Evet, Mecnun ismi kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim içerisinde yer alan ve bahsedilen bir isim. Bu anlamda bu isim doğrudan anlamı ile ve ifade ettikleri ile kötü bir çağrışım yapmıyor. Bu sebeple konulmasında sakıncalı herhangi bir durum da görülmüyor. Yani Mecnun isminin erkek çocuklara verilmesinin caiz olduğu söyleniyor. Bu da aileleri bu ismi koyma konusunda teşvik ediyor.

Farklı hikayesi ve destansı anlatımı ile öne çıkan Mecnun ismi Türkiye’de en çok İç Anadolu Bölgesi’nde kullanılıyor. Mecnun isminin anlamı konusunda fikir sahibi olan kişiler geçmiş zamanda ve şimdilerde bu ismi tercih ediyor. Çünkü Mecnun isminin kendisi ve hikayesi yüz yıllar hatta bin yıllar öncesine dayanıyor. Sıfat olarak kullanımında ise aşkından deliye dönmüş insanlar için bir ifade biçimi olarak biliniyor. Geçmişten bu yana Mecnun ismi iyi bir şeyi ifade etmek amacı ile tatlı bir eleştiri kelimesi olarak biliniyor. Bu sebeple isim olarak kullanıldığında da hiçbir sorun teşkil etmiyor. Büyük şairler, yazarlar bu ismi sıfat olarak da isim olarak da eserlerinde sık sık geçiriyor.

Bu ismin herkes tarafından bilinen hikayesi ismin büyüsünü daha da arttırıyor. İsim ile ilgili merak edilen tüm sorular cevaplandığında çocuğuna bu ismi verecek olan aileler Mecnun ismine sahip olan ünlüler hakkında da bilgi sahibi olmak istiyor. Mecnun Çolak, Mecnun Otyakmaz bu isme sahip tanınmış kişiler arasında yer alıyorlar. Ayrıca Leyla ile Mecnun efsanesi, destanı, masalı ve nihayetinde televizyon dizisi içerisinde de bu isim hikayenin kahramanı olarak kullanılıyor. Günümüzde de bu isim erkek çocuklarına sık sık koyulan bir isim olarak biliniyor. Bu ismin taşıdığı anlam ve hissettirdikleri herkes tarafından ilgi ile karşılanıyor. 

Mecnun isminin hikayesi ve anlamı olduğu kadar analizi de bir o kadar önemli. Mecnun isminin analizi konusunda çok güçlü olduğunu bilmeyen yoktur. Çünkü bu isim herkesin dillerine ve kulaklarına pelesenk olan özel bir isim. Bu sayede bu ismin analizini yapmak da kolaylaşıyor. Adı Mecnun olan kişiler iyi kalpli ve saf oldukları kadar aşk insanı olarak da nitelendiriliyorlar. İsmin içerisinde bulunan M harfi adaleti, E harfi başarı ve azmi, C harfi kapsayıcılığı, iki kez kullanılan N harfi eşitliği, U harfi ise birikimi temsil ediyor. Tüm bu semboller bir araya geldiğinde ise Mecnun ismini taşıyan kişiye yerleşiyor ve bu sayede bu ismi taşıyan kişiler aşkı, sevgisi, bilgisi ile ön plana çıkıyorlar. 

Mecnun isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 7 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Deli, Divane. Mec. Âşık, Vurgun, Delicesine Seven; Leyla
    İle Mecnun Hikâyesinin Erkek Kahramanı.
  • 2 – Ölümsüz Yiğit
  • 3 – Ok Gibi Türk
  • 4 – Cin Tutmuş, Cinlenmiş.
  • 5 – Delice Seven, Tutkun. Leyla İle Mecnun Hikayesinin Erkek Kahramanı.
  • 6 – Deli, çılgın, divane
  • 7 – Çılgınca seven, tutkun.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Mecnun ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Mecnun ismini kullanan 1.506 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Mecnun ismini kullanan 305 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Mecnun ismini kullanan 103 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Mecnun ismini kullanan 64 kişi bulunmaktadır.

Mecnun isminin Türkiye sıralaması

Mecnun en çok kullanılan 2416. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 1166. isimdir.

Mecnun ismini kullananların sayısı, son bir yılda 2 kişi artmıştır.

Mecnun isminin Harf Analizi

Kişiye Mecnun ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

C : Konuşma ve yazma yetenekleri olan çağrıştırır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Mecnun İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Mecnun ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Mecnun isminin anlamını gözden geçirin!

Mecnun İsminin Numerolojisi

Mecnun isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

M: on altı
E: altı
C: üç
N: on yedi
U: yirmi beş
N: on yedi
TOPLAM: 84

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap