Mayıs Ayında Hangi Balık Çeşitleri Yenir?

İlkbaharın son ayı Mayısta sıcaklığın giderek artması ile balık sezonundaki çeşitlilik de azalır. Ancak izmarit, mezgit ve kalkan balıkları Nisan ayındaki lezz..

04İlkbaharın son ayı Mayısta sıcaklığın giderek artması ile balık sezonundaki çeşitlilik de azalır. Ancak izmarit, mezgit ve kalkan balıkları Nisan ayındaki lezzetli yapısını kaybetmeden tüketilmeye devam eder.

Mayıs Ayında Tüketilen Balıklar;

1- Mezgit

Bahar aylarının sonuna kadar tezgah ve sofralardaki yerini koruyan mezgit, keyifle tüketilmeye devam eder.

Bol etli ve kılçıksız olan lezzetli mezgitleri son olarak tüketmek için son ay Mayıstır.

Mezgitin lezzetine bol bol varmak isteyen kişiler, son olarak tüm çeşitlerini yaparlar. Ancak, bu balık türünü pişirmek için genel olarak kızartma yöntemi kullanılır.

Un ve yumurtaya bulanan mezgit parçaları, kızgın yağda pişirilir ve dışı çıtır içi yumuşak kıvama getirilir. Büyük bir lezzeti olan mezgitin yanında olmazsa olmaz mezeler de hazırlanmalıdır.

Bu mezeler baharın taze sebze ve yeşillik çeşitlerin yapılan salatalar olabilir.

2- İzmarit

Son demlerini Mayıs ayında yaşayan balıklardan biri de izmarittir.

Soğuk havaların ve bahar aylarının lezzeti olan izmarit, tüketilen son ayı itibari ile tezgahlardan kalkar.

İzmaritin tekrar yağlanması ve lezzetinin çoğalması için kış aylarını beklemek gerekir.

Mayıs ayında sofralarda son kez yerini alan izmaritin kızartması başta olmak üzere diğer çeşitleri de yapılır. Buğulama biçiminde yapılan izmarit için tarçın, dolmalık fıstık ve kuşüzümü kullanılmalıdır.

3- Kalkan

Fiyatının yüksek olması ile bilinen kalkan balığının lezzeti de oldukça fazladır. Mayıs, kalkan balığını tüketmek için son aydır.

Kızartma, ızgara, güveç, buğulama ve kağıt kebabı yapılabilen kalkan balığının en sık tercih edilen hali kızartılmış olanıdır.

Kızartılacak kalkan balığı ince şeritler halinde kesilerek zeytinyağı, karabiber, tuz ve limon tozu ile marine edilmelidir. Marine edilen balık dilimleri una bulanarak kızgın yağın içine atılır.

Sıcak servis edilen balık dilimleri, limon ve yeşillik çeşitleri ile birlikte tüketilir.

Havaların giderek ısındığı Mayıs ayında son olarak tüketilecek balıkların arasında kalkan, izmarit ve mezgit dışında morina ve gümüş de yer alır.

Bu tür balıkların az oranda yağ içermesi, kızartılarak tüketilmesine sebep olur ve yanında çeşitli mevsim salataları ile servis edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap