Maydanoz nedir? Faydaları nelerdir?

Hemen hemen hepimiz maydanoz ile ilgili birçok hikaye duymuşuzdur. Ne kadar faydalı olduğu veya vücut için ne kadar yararlı bir besin kaynağı olduğuna dair. Ev..

Hemen hemen hepimiz maydanoz ile ilgili birçok hikaye duymuşuzdur. Ne kadar faydalı olduğu veya vücut için ne kadar yararlı bir besin kaynağı olduğuna dair

. Evet maydanoz gerçektende bu ufak metinde belirttiğimiz gibi vücut için oldukça sağlıklı bir besin kaynağıdır. İçerdiği vitaminler bakımından oldukça zengin bir konumda olan maydanoz her zaman ulaşabileceğimiz bir sebze durumundadır.

Peki Bu Bahis Edilen Maydanoz Da Hangi Vitaminler Var?

Maydanozda başta A vitamini olmak üzere K ve C vitaminleri bolca mevcuttur. Maydanoz içerdiği bu vitaminler ile vücudunuza gerekli direnci de sağlar.

Öyle ki mevsim geçişlerinde zayıflayan vücut direncini arttırarak vücudumuzu hastalıklara karşı daha direngen bir hale getirir ve bizi bir nevi koruma altına alır.

A,C,K vitaminlerinin yanı sıra İçerdiği B vitamini ile de maydanoz damar hastalığı olanlara iyi gelir ve aynı zamanda kılcal damarlara da iyi gelir. İçerdiği bu B vitamini ve amino asitler sayesinde kalp sağlığınızı korur. İnme ve koroner gibi kalp rahatsızlıklarını da en aza indirgemenize yardımcı olur.

Düzenli maydanoz tüketimi ne gibi fayda sağlar?

Eğer maydanozu düzenli bir şekilde kullanır iseniz sindirim sisteminiz daha rahat çalışır ve aynı zamanda prostat ve meme kanseri gibi tehlikeli sayılan hastalıklara yakalanma riskinizi de en aza indirirsiniz.

Düzenli tüketilen maydanoz içerdiği antioksidan maddeler ile vücuttaki iltihabı söker ve vücutta bulunan ödemi atar.

C,B,K,A vitaminleri ile maydanoz kemik gelişiminize ve kemiklerinizin yıpranmamasına yardımcı olarak kemik sağlığınızı korur. İçerisinde bulunan folik asit sayesinde de kalp krizi riskini düşürür ve size sağlıklı bir kalp yaşamı sunar.

Bütün bunların yanı sıra maydanoz başka ne için faydalıdır?

Sadece faydalarını bu kadar mı sandınız?

Hayır, daha bitmedi. Maydanoz içerdiği esansiyel yağ asitleri sayesinde yıpranan ve dökülen saçlar içinde kullanılabilir.

Eğer böyle bir sorununuz varsa maydanoz suyu kullanabilir ve doğal yollardan sorununuza bir çözüm yolu arayabilirsiniz.

Enfeksiyon, iltihap, romatizma ve birçok hastalığa da iyi geldiği bilinen bu mucizevi bitki ülkemizde de rahatça ulaşılabilecek bir konumdadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap