Maya Maskesi Cilde Ne Gibi Faydalar Sağlar? Farklı Maske Tarifleri

Yaşlanmayı geciktirmek, cildi güzelleştirmek için maske tarifleri önemli faydalar sağlıyor. Maya maskesini denemediyseniz tariflere göz atabilirsiniz.

Maya Maskesi

Bu yazımızda maya maskesi, kullanım alanları, maya maskesi nedir, maya maskesi cilde faydaları konu başlıkları adı altında maya maskesi hakkında bilgi vereceğiz.

Son zamanlarda popüler olan, yapılışı veya hazır alınması itibariyle makul fiyatlara elde edilebilen bir ürün olmakla beraber maliyetine nazaran saça ve cilde çok faydalı oluşuyla insanların tercih sebebi olmuştur.

Maya maskesinin kuru ve yaş formu bulunur bununla beraber saça uygulanan tarifi farklı cilde uygulanan şekli farklıdır. Hazırlaması ve uygulaması da çok kolay bir üründür. Maya maskesi ekşi sözlükte de kullananlar tarafından konu edilmiştir. Maya maskesi kullananlar oldukça faydalı olduğunu paylaşmışlardır.

Maya maskesi ne işe yarar? Maya maskesinin hücreleri yenileyen bir yapısı vardır ve bu etkisinden dolayı cildin onarılmasını büyük bir katkısı bulunur. Kuru ve yağlı ciltlere de uygulandığı gibi cilde nem katar ve cildi nemlendirirken cildin yağ dengesini de korur. Deriyi derinlemesine temizlediği için maya maskesi sivilce ve akne problemini ortadan kaldırır.

Maya maskesi saç içinde oldukça faydalıdır. İçerisinde bulundurduğu mineral ve vitaminler sayesinde saçın yağlanmasının, cansızlığının ve matlığının önüne geçerek daha canlı ve parlak görünümlü güçlü saçlara dönüştürür. Saçı dış etkenlerin zararlarından korur.

Maya Maskesinin Cilde Faydaları

Yağ oranı bozuk olup fazla yağlanan deriye uygulanmasıyla derinin yağ oranını dengeler ve nem kazanmasını sağlar.

Nemsiz cilde uygulanmasından sonra derideki kuruluğu alıp nem oranını yükselterek derinin kuruyup kabuklanmasını önler.

Kuru ve yağlı cilde de uygulanmasıyla deride oluşan akne, sivilce ve siyah nokta oluşmasının önüne geçer.

Maya maskesi cilde faydaları arasında bulunan ölü deriyi söküp deriyi beslemesi de bulunur.

Egzama oluşumunun önlenmesi adına yapılan ilaç tedavilerine ek olarak bu tedavileri desteklemek adına cilde uygulanabilir.

İçerisinde bulunan mineraller ve vitaminlerle cildi beslediğinden dolayı cildin yaşlanmasını önleyip varsa kırışıklıkların kaybolmasına yardımcı olur. Deriye uygulandıktan sonra derideki leke katmanlarının yok olduğu hemen gözlemlenebilir. Ayrıca gözaltlarında bulunan kırışık yüzeyi gerip gözaltına mükemmel bir pürüzsüzlük katar

Maya maskesi egzama, deri döküntüsü, pullanma ve egzama gibi deri hastalıklarına yapılan tedavilere ek olarak uygulandığında derideki rahatsızlığın çabuk ve hızlı bir şekilde yok olmasına da yardımcı olur.

Peki, bu kadar yararlı olan maya maskesi içerisinde hangi mineral ve vitaminleri bulundurur?

Maya maskesi adını içindeki malzemeden alan yaş mayadan yapılır.

Yaş maya içerisinde; B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B6 vitamini, potasyum, folik asit gibi değerli ve faydalı mineralleri ve vitaminleri bulundurur. Peki nedir bu saydığımız vitamin ve mineraller açıklayalım.

B1 vitamini, güneş lekesi, güneş yanığı ve cilt lekesi gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde çok iyi sonuçlar veren ve aynı zamanda cilt yaşlanmalarına karşı üretilen bütün kremlerde bulunan vitamindir.

B2 vitamini, cildin yenilenmesini sağlayan vitamin olarak bilinir. Dermetit ve egzama adı verilen cilt rahatsızlıklarının tedavilerinde kullanılan ilaç ve kremlerde kullanılan başlıca vitamindir.

B3 vitamini, cilt için ve saç için çok faydalı olup sivilce oluşumunu önleyen, sivilce izlerini geçiren ve aynı zamanda deriye pürüzsüz bir görünüm sağlayan vitamindir.

B6 vitamini, vücuttaki eksikliğinde gözle görülen belirtileri olan derinin kuruması ve pullanmasıdır. Bu vitamin cildin nem oranını düzenler.

Potasyum, B6 vitamini ile aynı ve eşdeğer belirtileri ve özellikleri olan mineraldir.

Folik asit, içerisinde barındırdığı antioksidan bileşeni ile deride oluşan bakteri, toksin ve deriyi kirleten bütün mikroorganizmaların düşmanı haline gelir ve hepsini yok eder. Bu madde sayesinde cilde maya maskesini düzenli olarak kullanıldığında cildi temizleyip pürüzsüz bir görünüm sağlamış olur.

Maya maskesi zararları nelerdir derseniz bilinen bir zararı olmamakla birlikte, cildi alerjik reaksiyonlar açısından hassas olan kişiler tarafından dikkatli kullanılması önerilen bir üründür.

Maya maskesi kıllanma yapar mı sorusuna cevaben şunlar söylenebilir. Bu etki kişiye göre farklılık gösterebilir. Bu yüzden böyle bir etki gözlemlerseniz kullanmayı bırakabilirsiniz.

Maya Maskesinin Yapılışı

1.     Ciltte oluşan lekelere karşı uygulanan maske tarifi

Ciltteki leke oluşumlarını azaltmak ve görüntü itibariyle derin ve koyu lekeleri azaltmak amacıyla yapılan bir uygulamadır. Bunun için bir çay kaşığı karbonat (yemek sodası), bir yemek kaşığı su ve bir çay kaşığı yaş maya gereklidir.

İlk olarak bir kaba belirtilen miktarda suyu koyduktan sonra içerisine yaş mayayı ilave edip mayanın erimesini sağlayın. Daha sonra da belirtilen miktardaki karbonatı erittiğiniz mayanın üzerine ilave ettikten sonra bütün malzemeyi güzelce karıştırın. Bu karışımı alıp yüzünüze masaj yaparak yedirin ve 10 dakika kadar bir süre ile bekleyin. En sonunda suyla durulayın işleminizi bitirin.

2.     Yağ sorunu olan cilt için maske tarifi

Bazı ciltlerde yağ dengesi bozulmuş ve bununla beraberinde getirdiği örnek olarak sivilce ve akne problemi gibi sorunlarla veya fazla yağdan dolayı cildin parlama sorunuyla karşılaşanlar için önerilen bir maske uygulamasıdır. Bunun için gerekli olan malzemeler; iki tatlı kaşığı yaş maya ve iki tatlı kaşığı limon suyudur.

Limon suyu ile mayayı bir kapta karıştırın daha sonrasında bu karışımı yüzünüze masaj yaparak sürün. On beş dakika gibi bir süre bekledikten sonra yüzünüzü yıkayın. Bu maskeyi ayda iki kez uygulamanız önerilmektedir.

3.     Nem derecesi düşük ve kuru ciltlere uygulanacak olan maske tarifi

Derideki aşırı kuruluğu ve pullanmayı önlemek adına yapılan bir maske türüdür. Amaç cilde nem kazandırmak ve gerekli olan mineral ve vitaminleri kazandırmaktır. Bu maske karışımı için gerekli olan malzemeler; bir adet yumurta, bir paket yaş maya ve E vitamini kapsülü.

Yukarıda vermiş olduğumuz bütün malzemeyi bir kaba koyarak karıştırın. Karıştırdığınız bu karışımı masaj yaparak yüzünüze sürdükten sonra on beş dakikalık bir süre ile bekleyin. Bu süre dolduktan sonra yüzünüzü iyice yıkayın.

4.     Kırışıklık sorunu olan ciltler için maya maskesi tarifi

Genellikle boyun ve gözaltında ve benzeri bölgelerde bulunan kırışıklıklar için önerilen maske tarifidir. Hazırlanması için gerekli olan malzemeler; bir tatlı kaşığı elma suyu, bir tatlı kaşığı süt ve bir tatlı kaşığı yaş maya gereklidir.

Yukarıda belirttiğimiz bütün malzemeyi bir kaseye koyup güzelce karıştırın. Daha sonrasında bu maskeyi kırışıklık sorunu yaşadığınız yerlere uygulayın. On beş dakikalık bekleme sürecinden sonra maskeyi uyguladığınız bölgeleri soğuk suyla yıkayın. Soğuk suyla yıkamanızın sebebi ise o bölgelerde şok etkisi yaratıp daha çok sıkılaşma kaydetmektir.

5.     Kuru maya maskesiyle peeling tarifi

Bu karışım peeling etkisi yaratıp amaç cildi kirden arındırmaktır. Yüze pürüzsüz bir görünüm sağlayan ve aynı zamanda siyah nokta ve akne oluşumunu önler. Gerekli olan malzemeler; bir yemek kaşığı kuru maya, bir yemek kaşığı ılık sudur.

Yukarıda belirtilen malzemeleri güzelce karıştırıp yüzünüze uygulayın ve daha sonrasında bol su ile yüzünüzü durulayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap