Matcha Çayının Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Matcha Çayının Kullanımı ve Faydaları Nelerdir? Antioksidan deposu olduğu bilinen matcha çayı, geleneksel bir japon çayıdır. Vücudumuza pek çok faydası bulunan matcha çayını, son zamanlarda sıklıkla duyar olduk. Uzman tarafından mutlaka kullanmamız belirtilen matcha, koyu yeşil yaprakları bulunan ve kurutularak toz halinde kullanılan bir çaydır.

Vücut ve zihin sağlığı açısından yararlı olan matcha çayı, parlak yeşil rengini kaybetmemesi için güneş görmeyen bir ortamda kurutuluyor. Özellikle kilo kontrolü yapanların, günlük beslenme listelerinin ara öğünlerinde matcha çayına yer vermeleri tavsiye ediliyor. İnsanı cezbeden bir rengi olmasa da, faydalarını duyduğunuzda hayatınızda hemen ona yer açacağınıza eminiz.

Matcha Çayının Hazırlanışı

Matcha Çayının Hazırlanışı                                             

Fazla kullanımının sağlığınıza zarar verebileceğini de hatırlatarak, dilerseniz matcha çayının nasıl hazırlandığına göz atalım;

 1. Bir kaşık matcha çayı tozu bardağa eklenir,
 2. Bardağın içerisindeki matcha tozuna bir miktar su eklenir.
 3. Bardağı iyice karıştırarak, iyice köpürmesi sağlanır,
 4. Ardından 80 derece kadar ısıtılmış su üzerine ilave edilir.
 5.  Çokça karıştırılmasına dikkat edilerek servis edilir.

Matcha Çayının Sağlığımıza Yararları;

 • Antioksidan Deposudur… İçeriğinde bulunan yüksek antioksidan seviyesi nedeniyle, UV radrasyonunun etkileri ile savaşabilen matcha çayı, cildimiz için oldukça yararlıdır. Daha parlak, canlı ve genç bir cilde sahip olmanızı sağlar. Normal yeşil çaya göre 3 kat daha fazla antioksidan detoks etkisi bulunan matcha çayının, düzenli olarak tüketilmesi gerekiyor. Katehin ve polifenol olarak isimlendirilen en bilindik antioksidan kaynaklarına sahip olması ise hücrelerin yenilenmesi, onarılması bakımından da etkilerini güçlendiriyor.
 • Strese Son Verir… Stresten uzaklaştırma ve sakinleştirme etkileri o kadar kuvvetlidir ki; bu çaya “bardakta meditasyon” denilmektedir. En kaliteli aminoasit olan L-theanine barındıran içeriği sayesinde matcha çayı, uykuyu getirmeden rahatlatma özelliğine sahiptir. L-theanine bunun yanı sıra beyindeki alfa dalgalarını çoğaltıyor, hafızayı güçlendiriyor ve modunuzu arttırarak, stresi yok ediyor. Sadece bu özelliği ile bile, kesinlikle denemenizi tavsiye ediyoruz.
 • Metabolizma Hızını Arttırıyor… Sağlığımız için adeta bir direktör diyebileceğimiz metabolizma, düzenli bir şekilde işlev görmesi için vücudumuz için fazlasıyla büyük önem taşıyor. Sağlıklı bir bireyin metabolizma hızı yüksek olmalıdır. Özellikle fazla kilolarından şikayet edenlerin ve diyet yapanların, düzenli olarak matcha çayı tüketmesi öneriliyor. Düzenli kullanım sonrası etkiler için yapılan çalışmalar, hücrelerde termogenezi çoğaltarak daha fazla kalori yakmasını sağladığı da tespit edilmiştir.
Konsantrasyonu Sağlıyor
 • Konsantrasyonu Sağlıyor… Matcha çayının tüketilmesinde, en çok dikkate alınan yararlarından biri de zihni toparlayıp, konsantrasyonu arttırmasıdır. Matcha çayı ile dengeli bir odaklanma süreci yaşayabilirsiniz. Alternatiflerine oranla 4 kat daha fazla kafein içerdiği bilinen matcha çayı; enerji, uyarılma ve dikkat toplamada oldukça etkilidir. Bir fincan kahve ile eş değer kafein içeren matcha çayı, içerisinde barındırdığı aminoasitlerin etkisi ile uyarılmayı minimum seviyelere indirirken aynı zamanda üretkenliği arttırmaya yardımcı oluyor.
 • Kansere Karşı Koruyor… Çay olarak kullanılan bu bitki tozu, aslında kanser oluşumunu engellemede son derece etkili doğal bir kaynaktır. Diğer tüm antioksidan içeren bitkilerle kıyaslandığında, en etkilisinin matcha çayı olduğunu da belirtelim. Matcha çayı, kateşin barındıran yapısı sayesinde, kanser ile savaşmakta da oldukça başarılı bir içecektir.
 • Kolestrolü Yok Ediyor… Bir çaydan bu kadar fazla şey beklemek imkansız gibi gelse de bu saydıklarımız faydalarının yalnızca bir kaçı. Kolestrolün, beden ve kalp sağlığı üzerindeki önemi ise tartışılmaz. Kolestrol sorunu yaşıyorsanız, düzenli olarak matcha çayı içmenizi öneriyoruz. Yapılan araştırmalar; matcha çayı içenlerin, içmeyenlere oranla kalp hastalıklarına yakalanma riskini %11 azalttığı kanıtlamış durumdadır.

Tüm bunların yanı sıra Matcha çayı; bağışıklığı güçlendirir, HIV virüsüne karşı korur, diyabet oluşumunu engeller, kan şekerini düzenler, kabızlık ve bağırsak sorunları ile savaşır ve yaşlanmayı geciktirir. Matcha çayını, artık hayatınıza almanız için pek çok sebebinizin bulunduğunu biliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap