Masal İsminin Anlamı

Masal İsminin Anlamı Nedir?

Yeni nesil ebeveynler çocuklarına isim koyarken değişik ve bilinmeyen isim arayışı içerisine girmektedir. Marjinalliği seven ve farklı isimleri çocuklarına verme isteği bulunan ebeveynlerin en çok karşılaştığı işlemlerden biri de Masal ismi olmaktadır. Masal ismi günümüzde sıklıkla kullanılan ve gerek söylenişi gerekse özellikleri bakımından olumlu özellikler taşıyan isimlerden biridir. Masal ismi ile bakıldığında bu isme sahip olan kişilerin pek çoğunun benzer özelliklere sahip olduğu görülmektedir. Masal ismini ilk kez duyan kişiler ise “Masal isminin anlamı nedir?” sorusunu gündeme getirmektedir.

Masal ismi hakkında genel bir değerlendirme yapıldığında Masal isminin anlamı konusunda pek çok fikrin olduğunu söylemek mümkündür. Bu isim araştırıldığında Masal isminin ilk anlamı ezgi, ikinci anlamı müzik parçası, üçüncü anlamı halkın yaratmış olduğu, dördüncü anlamı hayal gücüne dayanan, beşinci anlamı sözlü gelenek ile oluşturulmuş olan, altıncı anlamı çoğunlukla insanlar tarafından yaşanmış olan olağanüstü olayları anlatan edebi eser, yedinci anlamı ise boşuna söylenen söz olarak değerlendirilebilmektedir.

2022 yılının Türkiye’de paylaşılmış olan isim verilerine bakıldığında Türkiye’de “Masal ismine sahip olan kaç kişi var?” sorusunu yanıtlamak mümkündür. 2022 yılı mayıs ayı verilerine bakıldığında Türkiye’de 8366 çocuğa Masal isminin verildiği görülebilir. Bu çocuklardan 1905 tanesi İstanbul’da, 604 tanesi Ankara’da, 1138 tanesi ise İzmir’de yaşamaktadır. Masal isminin Türkiye sıralaması ise Türkiye’de en çok tercih edilen isimlerden biri olması sebebiyle 1186 olarak bilinmektedir. En çok tercih edilen kız isimleri arasında ise Masal ismi 568. sırada bulunmaktadır. Son bir yıl içerisinde 1682 kişi daha çocuğuna Masal ismini vererek Masal isminin tercih edilebilme oranını arttırmıştır.

Masal ismi hakkında gerçekleştirilen analizlere bakıldığında Masal ismine sahip olan kişilerin özellikleri konusunda benzerliklerinin bulunduğunu söylemek mümkün hale gelmiştir. Bu isme sahip olan kişiler genellikle turuncu rengi sevmekte ve kader sayıları ise beş olarak bilinmektedir.

Tüm bu özellikler göz önünde bulundurulduğunda Masal ismine sahip olan kişilerin olumlu özellikleri arasında arkadaş canlısı olmaları, yeni hedefler peşinde sürekli çabalamaları, dışa dönük olmaları, iyimser olmaları, hevesli olmaları, aktif ve sempatik olmaları yer almaktadır. Masal isminin olumsuz özellikleri arasında ise kolay kolay vazgeçmemeleri, duygusal olmaları, enerjilerinin düşük olması ve kuşkucu olmaları yer almaktadır.

Masal ismi hakkında sıklıkla sorulan sorulardan bir diğeri ise “Masal ismi caiz midir?” sorusudur. Kur’anKerim içerisine geçmiyor olması sebebiyle sıklıkla bu sorunun sorulduğu Masal ismi caiz isimler arasında yer almaktadır. Uzmanların gerçekleştirmiş olduğu açıklamalara göre Masal isminin çocuklara verilmesi konusunda herhangi bir endişe duymasına gerek yoktur. Anlamı oldukça iyi olan bu isim çocuklara verilebilir.

Masal ismini çocuğuna vermek isteyen kişilerin araştırdıkları bir diğer konu ise Masal ismi ile benzerlik gösteren isimler olmaktadır. Eğer sizler de çocuğunuza benzer isimler koymak istiyorsanız Masal ismine benzeyen isimler listesi arasından bir seçim yapabilirsiniz.

Almas, Masume, Masune, Kumsal, Ünsal, Göksal, Uysal, Gülmisal, Misal, Şansal, Maral, Meral, Minel, Mübeccel, Mergül, Menal, Mirel, Morgül, Masum, Masun, Adasal, Kasal, Karasal, Köksal, Emsal, Faysal, Ünsal, Uysal, Mahal, Makal isimleri Masal ismine benzeyen isimler arasında yer almaktadır. Bu listede yer alan isimlerin bazıları erkek çocukları için bazıları ise kız çocukları için uygundur. Sizler de bu isimler arasından birisini seçerek çocuğunuza verebilir ve çocuğunuzun olumlu karakter özelliklerine sahip olmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu listede yer alan isimlerin tamamı olumlu anlamlara sahip olacak şekilde seçilmiştir. 

masal-isminin-anlami-23501
Masal İsminin Anlamı

Masal isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Ezgi, Müzik Parçası
  • 2 – Genellikle halkın yarattığı, hayale dayanan, sözlü gelenekte yaşayan, çoğunlukla insanlar, hayvanlar ile cadı, cin, dev, peri vb. varlıkların başından geçen olağanüstü olayları anlatan edebî tür.
  • 3 – Boşuna söylenmiş söz.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Masal ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Masal ismini kullanan 8.366 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Masal ismini kullanan 1.905 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Masal ismini kullanan 604 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Masal ismini kullanan 1.138 kişi bulunmaktadır.

Masal isminin Türkiye sıralaması

Masal en çok kullanılan 1186. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 568. isimdir.

Masal ismini kullananların sayısı, son bir yılda 1.682 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Masal isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Masal isminin Harf Analizi

Kişiye Masal ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

Masal İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Masal ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Masal isminin anlamını gözden geçirin!

Masal İsminin Numerolojisi

Masal isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

M: on altı
A: bir
S: yirmi iki
A: bir
L: on beş
TOPLAM: 55

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap