Mart Ayında Hangi Balık Çeşitleri Yenir?

İlkbaharın geldiğini gösteren Mart ayında havalar yavaş yavaş ısınmaya başlar. Balık sezonu için balıkların yağ oranının azalacağını gösteren bahar ayları, kız..

İlkbaharın geldiğini gösteren Mart ayında havalar yavaş yavaş ısınmaya başlar.

Balık sezonu için balıkların yağ oranının azalacağını gösteren bahar ayları, kızartılmış balık ziyafetlerini ortaya çıkarır.

Balıkların azalan yağ oranları, ızgara yapılmasından ziyade daha çok kızartma ve fırın çeşitlerinin yapılmasına olanak sağlar.

Kış aylarının en sevilen balık çeşidi hamsi, Mart ayının gelmesi ile tezgahlardaki yerini boş bırakır.

Hamsi yerine daha çok mezgit, izmarit ve kalkan tercih edilir.

Mart Ayında Tüketilen Balıklar;

1- İzmarit

Şubat ayında lezzetini arttıran izmarit, Mart ayında da tercih edilmeye devam eder. Lezzeti ve beyaz eti ile çıtır çıtır kızartılan izmarit balığı, diğer pişirme seçenekleri ile de oldukça lezzetlidir. Güzelce temizlenen ve her tarafı una bulanan izmaritler, kızgın yağ içerisinde pişirilir.

Dışı çıtır içi ise yumuşak beyaz et olan balıklar afiyetle yenir. Ancak temizleme işlemi sırasında derisinin soyulması, balığın daha lezzetli olmasını ve güzel pişmesini sağlar.

Balığın derisinin soyulması yani tulumunun çıkartılması zahmetli gibi görünse de lezzeti için yapılabilen basit işlemlerden biridir.

Yağda kızartılan izmaritleri en güzel servis etme ve lezzetlendirme biçimi zeytinyağı, maydanoz ve limon karışımından oluşan sosu üzerinde gezdirmek olacaktır.

2- Mezgit

Mart ayında tüketilen en lezzetli balıklardan biri mezgittir. Balığın en sevilen ve tercih edilen pişirme yöntemi kızartmadır.

Balığın daha sağlıklı ve diyet olarak tüketilmesini isteyen kişiler de havuç, kereviz, patates ve soğan eşliğinde mezgit balığını haşlayabilir veya fırınlayabilir.

Mezgit balığının yumurtaya bulanıp domates ve soğan ile birlikte sote edilmesi de en lezzetli hallerinden biridir.

3- Kalkan

Kalkan balığı fiyatından dolayı genel olarak balıkçı assolisti ismi ile anılır. Lezzetli beyaz eti ile tercih edilen kalkan balığını tüketmek için en uygun aylardan biri Marttır.

Çoğunlukla kızartması yapılan kalkan balığı, şeritler halinde dilimlenerek daha iyi pişmesi sağlanır.

Eşit olarak kesilen kalkan parçaları, tuz, karabiber, limon ve zeytinyağı ile harmanlanarak una bulandıktan sonra kızartma işlemine geçilir.

Kalkan balığını kızartırken dikkat edilmesi gereken püf nokta, tavanın kapağını kapalı tutmaktır. Böylelikle buhar tavanın içinde kalacak ve balık daha yumuşak yapıda olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap