Marley Kaplama Nedir, Temizliği Nasıl Yapılır?

Marley eski tip bir zemin kaplamasıdır. Marley üzerine dökülen içecek, mürekkep ve boya lekeleri cif ve bez benzeri ürünler ile kolayca çıkar.

Eskisi kadar çok kullanılmadığını söyleyebileceğimiz marleyler bir dönemin zemin kaplamalarının tamamını oluşturuyordu. Hemen her evde yer almış olan kare şeklindeki döşemelerin halen daha kullanılabilir olduğunu görebilirsiniz. Fakat parke ve daha kullanışlı kaplamalar çıktığından beri marley kullanımı çok daha düşük bir seviyeye geriledi.

Yinede eski tip bir evde oturanlar için marley temizliği önem arz ediyor. Tüm yer döşemeleri marley olanlar farklı kir durumlarında nasıl bir temizlik yöntemi uygulayacaklarını bilemiyorlar. Dolayısıyla marley nasıl temizlenir gibi bir soru işareti doğmuş oluyor.

Marley’den Yemek Lekesi Nasıl Temizlenir?

Her evde en sık rastlanabilecek lekeler arasında yağ lekesi ya da yemek izleri vardır. Özellikle yemek masasının olduğu bölümlerde ya da mutfakta zeminin bir parçası haline geldiklerini söylemeliyiz. Peki marley üzerinde yemek lekesi nasıl çıkar diye merak edenler neler yapmalı? Bu aşamada ihtiyacınız olan tek şey temizlik bezinize deterjanlı ya da sabunlu su hazırlayarak bir arındırıcı karışım elde etmektir. Bezle birlikte yağ lekesini ya da yemek lekesini ovarak çıkarmanız çok zor olmayacak.

Marley’den İçecek Lekesi Nasıl Temizlenir?

İçecekler marleyler için çok daha kötü izler bırakabilir. Doğrudan rengine nüfuz edip renk değişikliğine dahi sebep olabilecek bir durumdan bahsetmekteyiz. Bu nedenle Marleye dökülen içeceklerin temizliği için ovalamanıza yardımcı olacak bir temizlik malzemesine ihtiyacınız olacak.

Kadınların bu aşamada kullandıkları cif benzeri ürünler işinizi görecektir. Önce bezle leke yumuşatılır ve üzerine ovma işlemine geçilir. Ovma işlemini bitirerek durulamayı yine bezle yapmalısınız. Ardından herhangi bir deformasyona mahal vermemek için marley cilasına başvurabilirsiniz.

Marley’den Boya Lekeleri Nasıl Çıkar?

Artık yağlı boya, su bazlı boya ya da plastik boya gibi farklı boya türleri olduğu için boya lekeleri nasıl çıkar sorusu farklı ayrıntılara sahip olabiliyor. Su bazlı boya damlacıklarını çıkarmak için ıslak bir bezle silmeniz yeterli olacaktır.

Eğer marley üzerinde yağlı boya izleri varsa bunun için başvuracağınız tek seçenek tiner olacak. Tinerle oya izlerini sökerken muhtemelen cilasına zarar verebilirsiniz. Fakat çok cüzi miktarlara temin edip cilasını sonradan ilgili bölgeye uygulayabilirsiniz.

Hemen hemen tüm plastik boya türlerinde ise ıslak bezlerle ya da cif yardımıyla boya izlerini çıkarmak mümkün olmaktadır. Marley cilasını tazeleyip tazelememek ise size kalmış.

Marley’den Mürekkep İzi Gibi Lekeler Nasıl Çıkar?

Çoğu zaman mürekkebin üzerine sıvı bir bez ya da temizlik aracı koyduğunuzda rahatça emdiğini görebilirsiniz. Fakat tam tersine içeri işlemiş bir mürekkep lekesinden bahsediyorsanız bu kez sizin ovalayarak bu lekeyi sökmeniz gerekecektir.

Dolayısıyla marleyler mürekkep lekesini çıkarmak için sizi biraz uğraştırabilir. Cif benzeri ovalayarak temizlik yapabileceğiniz malzemeler bu lekelerin çıkmasını sağlayacaktır. Cilasını sonrasında uygulamak ya da uygulamamak yine sizin tercihinize bağlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap