Mantı Dondurucuda Nasıl Saklanır?

manti-dondurucuda-nasil-saklanir-19172

Mantı Dondurucuda Nasıl Saklanır? Kayseri’nin meşhur yemeklerinden bir tanesi olan mantı, Türkiye genelinde tüketilen ve çok sevilen bir yiyecektir. Fark..

Mantı Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Kayseri’nin meşhur yemeklerinden bir tanesi olan mantı, Türkiye genelinde tüketilen ve çok sevilen bir yiyecektir. Farklı yörelerin farklı lezzetlerle geliştirmiş olduğu mantı ülkemizdeki her mutfakta yapılan ve her aile tarafından sevilen önemli hamur işi bir yemektir.

Ev mantısı yapmak oldukça zor ve vakit alan bir çalışma olmaktadır. Bu nedenlerden ötürü birçok ev hanımı mantı hazırlığı yaptıktan sonra fazla üretim yaparak bunları dondurucuda saklamayı isterler.

Özel zamanlarda gelen misafirler için dondurucudan çıkartılarak son derece lezzetli bir yemek ortaya çıkarılabilir. Fakat hazırlamış olduğumuz mantıları eğer doğru muhafaza koşullarıyla saklama duysanız bozulmaları gibi problemler ortaya çıkabilir.

Bu tarz problemleri yaşamamak için mantıların izin doğru şekilde muhafaza edilmesi son derece önemlidir.
Mantı nasıl saklanır?
Mantılar dondurucuda uzun bir dönem hiç bozulmadan durabilen önemli yemekler arasındadır.

Bu nedenlerden ötürü birçok hazır gıda firması fabrikasyon üretim olan mantoları marketlerde satış yapabiliyorlar. Ev mantısı yapıp da saklamak isteyen insanlar için bazı önemli püf noktalar bulunmaktadır.

Özellikle dondurucuda mantığınızı saklamak daha uzun bir süre muhafaza edilmeli de sağlayacaktır. Mantığınızı hazırladıktan sonra bir tepsinin üzerine güzelce yayın. Ardından üzerlerine birazcık bu saatin buradaki amaç mantıların yapışmasını engellemektir.

İşlemi gerçekleştirdikten sonra mantığınızı bir saat kadar soğuması için buzdolabına yerleştirin.

Soğumuş olan bağlantılarınızı kendi porsiyon hesabınıza göre ayarlayarak buzdolabı poşetlerinin içerisine ya da saklama kaplarının içerisine yerleştirebilirsiniz. Saklama kabının ya da buzdolabı poşetlerinin ağzını sıkıca kapandığından emin olun kesinlikle hava almaması gerekiyor.

Dondurucudan çıkarmak istediğiniz zaman buzdolabının alt yerine koyabilirsiniz ya da dışarıya alarak burada oda sıcaklığına gelmesi için bekleyebilirsiniz.

Dondurucudan çıkarmış olduğunuz mantarlarını oda sıcaklığına geldikten sonra kaynar suyun içerisine atarak tekrardan bildiğimiz mantı pişirme metotlarını uygulayabilirsiniz.

Tarif edildiği şekliyle mantığınızı buzdolabının dondurucu bölümünde ortalama bir yıl kadar saklayabilirsiniz. Çıkarmak istediğinizde mantılarınızın sadece tüketebileceğiniz kadarını çıkartın.

Mantılar dondurucudan çıkarıldıktan sonra bir daha tekrar dondurucuya girmez eğer bu işlemi yaparsanız hızlı bir şekilde bakteri üretimi gerçekleşecektir ve sağlıksız bir yapı ortaya çıkacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap