Mango Nasıl Saklanır? Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Zararları Var Mıdır?

Mango, hem görsel hem de lezzt olarak beğenilen bir meyvedir. Buzdolabında saklanır. Hamilelere iyi gelir ama aşırı tüketim zararlıdır.

Mango Meyvesi

Mango Nasıl Saklanır? Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Zararları Var Mıdır? Rengiyle, kokusuyla ve muhteşem tadıyla kendisine hayran bırakan mango meyvesi, dünya çapında bilinen ve tüketilen bir meyve türüdür. Ancak kökeni Hindistan’dır. Hindistan ve çevresinde bol miktarda bulunan ve yetişmesi çok uygun olan mangonun bir sokak lezzeti olarak bu bölgede satıldığı da doğrudur.

Birçok farklı tarifte kullanılabilen ve tek başına da tüketilmesi sevilen mangonun tam bir sağlık deposu olduğunu söylemek yanlış olmaz. Her geçen gün diğer ülke ve bölgelere de yayılmakta olan ve hem tüketiminde hem de üretiminde fazlalaşmalar meydana gelen mangonun en çok Asya ülkelerinde tüketildiği ve üretildiği biliniyor.

Tadı ve hoş kokusuyla ilaç ve kozmetik alanlarında da kullanımına yer verilen mango, muhafaza edilmesi de oldukça kolay ve zahmetsiz olan bir meyve türüdür. Dışı kırmızımsı ve sarımsı renklerden oluşan ve iç kısmı ise turuncu olan bu meyve yumuşak bir meyve türüdür.

İç kısmında çok fazla çekirdek bulunmaz ve özel kesme yöntemiyle kesilerek tüketilir. Kabuğu soyulmadan, kabuk üstünde yenmesi daha kültüreldir. Kabuğu soyulmadan iç kısımlarına çeltikler atılır ve kabuk dışa kıvrılır. Bu şekilde kesik atılan mangolar küp şeklinde ortaya çıkar ve rahatlıkla ve keyifle tüketilir.

Mango Meyvesi Nasıl Saklanır?

Mango Nasıl Saklanır? Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Zararları Var Mıdır?
Mango Nasıl Saklanır? Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Zararları Var Mıdır?

Hem yaz hem de kış aylarında tüketilmek ve faydalarından yararlanmak istenilen mango meyvesi nasıl saklanır? Çok uzun yıllar boyunca bile muhafaza edilebilir özelliklere sahiptir.

Mango, bir meyve türü olarak en zor bozulan ve en geç çürüyen meyve türleri arasındadır. Bu nedenle miktarı her ne olursa olsun soğuk ortamda, soğutma cihazlarında ve deep freeze derin dondurucu dolaplarda istenilen formda saklanabilir.

Mango Meyvesi Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Gurme severler ve lezzetli tarifler ortaya koymak isteyenlerin araştırma yaptığı bir soru da mango meyvesi yemeklerde nasıl kullanılır sorusudur. Dünyaya her geçen gün daha fazla yayılmakta olan mangonun yemeklerde ve tatlı tariflerinde kullanılması mümkündür.

Çok ideal bir aroma ve lezzete sahip olduğu için mango, sulu ve tuzlu yemeklerde de küp şeklinde yer verilebiliyor. Yemeklerden ziyade daha çok tatlılarda ve pasta yapımında karşınıza çıkıyor. Tadıyla, kokusuyla ve özel rengiyle pasta kremaları ve jelleriyle birlikte süsleme amacıyla da kullanılabiliyor.

Mango Meyvesi Faydaları

Hem tüketim açısından hem kozmetik açısından mango meyvesi faydaları ile adından söz ettirmeye devam ediyor.

Tamamen temizlenmiş ve tüm cilt sorunların arınmış bir cilt için mangonun tüketimine düzenli olarak devam edilmelidir. Hem tüketerek hem de ezilmiş formda cilt maskesi yaparak genişlemiş gözeneklerden, akne ve lekelerden kısa sürede kurtulabilir ve bebeksi bir cilde sahip olabilirsiniz.

A vitamini açısından yüksek potansiyele sahip olan bu meyveyle aynı zamanda göz sağlığınızı da koruyabilirsiniz. Hamile olan bayanlar için de oldukça fayda sağlayan bu meyve bebek ve anne için tam bir demir deposu olarak tercih edilebilir.

Mango Meyvesi Nelere İyi Gelir?

Faydalarıyla birlikte mango meyvesi nelere iyi gelir sorusu da yanıt aranan sorulardan birisidir. Gözlerinin daha iyi görmesine olanak sağlar. Günde bir dilim dahi olsa tüketilen mangonun günlük A vitaminini sağladığı en özel özelliklerinden birisidir.

Düzenli kullanım sonucunda yaşlılığın etkilerini azaltır ve bol miktarda lif içerdiği için kalp hastalıklarına, uykusuzluğa, depresyon ve strese de iyi geldiği bilinir. Aynı zamanda vücutta oluşması gereken kolajen miktarının da daha hızlı ve daha etkili bir şekilde oluşmasına olanak sağlar.

İçerdiği yüksek oranlı vitaminlerden ötürü günlük olarak kolesterol dengesinin düzenlenmesine ve dengede kalmasına da yardımcı olur. Vücuttaki bağların da daha sıkı bağlanmasına ve dokuların daha hızlı bir şekilde yenilenmesine olanak sağlar.

Mango Meyvesi İçindeki Vitaminler

Mango meyvesi içindeki vitaminler C vitamini, A vitamini ve E vitamini olarak ölçülüyor. Bu vitaminlere yüksek dozda sahip olan mangonun bu sayede kolesterolü dengede tuttuğu biliniyor.

Dilimlenerek ister tek başına ister tatlılarla birlikte isterseniz de içecek şeklinde tüketilmesi uygun olan mangonun aynı zamanda bu vitaminler ile vücudu koruma altına aldığı da biliniyor.

Tüm besin değerleri sayesinde de kabızlık ve ishal gibi durumları da ortadan kaldırmaya devam ediyor. Aynı zamanda bağırsak ve sindirim sistemi rahatsızlıklarını ortadan kaldırıyor ve metabolizmanın daha etkili bir şekilde çalışmasını sağlıyor.

Mango Meyvesi Kalorisi

Diyette olanların sık sık merak ettiği mango meyvesi kalorisi 100 gramda 59 kaloridir. Günde alınması gereken en ideal gram 145 gramdır ve 145 gramlık bir mangoda 87 kalori mevcuttur. Bu da günlük bir adet yarım mangoya eşit demektir.

Yarım tüketebileceğiniz gibi bir adet bütün mango da tüketebilirsiniz. Bir bütün tükettiğiniz takdirde vücudunuza alacağınız kalori miktarı 174 kaloridir. Tam bir bütün mangonun gramı ortalama 290 gramdır ve bunun da karşıladığı kalori miktarı 174’tür.

Oldukça düşük kalorili olan bu meyvenin içerdiği besin birimleri ise %91 oranında karbonhidrat, %5 oranında protein ve %5 oranında yağ olarak bilinir. Sağlıklı bir diyet programına tabi olanlar da rahatlıkla bu meyveyi tüketebilirler.

Mango Meyvesi Zararları

Mango meyvesi zararları bilinen bir zarar değildir ve herhangi bir yan etkisi yoktur. Ancak günde bir adedi geçmeyecek şekilde tüketilmesi gereken bir meyvedir. Aşırı oranda tropikal bir meyve olduğu için ve aşırı oranda karbonhidrat içerdiği için, günde bir adetten fazla tüketimine yer verilmemelidir.

Tüketiminde aşırıya kaçıldığı takdirde, şişkinlik, kabızlık ve gaz sorunu meydana gelebilir. Bu sorunlar beraberinde karın ağrısı ve boşluk ağrısı gibi yan etkileri de getirebilir. Bu nedenle günde bir adet tüketerek yan etki ve zararından uzak durmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap