Mangalda Tavuk Eti Pişirmek İçin Öneriler

Bir çok farklı yöntemle pişirilen tavuk eti, mangal üzerinde de harika bir lezzete sahip oluyor. Tavuk etinin içindeki vitamin ve proteinleri kaybetmemesi için..

Bir çok farklı yöntemle pişirilen tavuk eti, mangal üzerinde de harika bir lezzete sahip oluyor. Tavuk etinin içindeki vitamin ve proteinleri kaybetmemesi için sağlıklı bir pişirme yöntemi kullanılmalıdır.

Mangal üzerinde tavuk eti pişirmek için öncelikle tavuğun bölümlerini iyi tanımalısınız. Mangalda pişirilmeye uygun bölümünü bilirseniz, daha lezzetli bir mangal keyfi hazırlamış olursunuz. Tavuk etinin mangalda pişirilmesi için en uygun bölümleri; kanat, but, göğüs, pirzola bölümleridir.

Tavuk eti, kırmızı ete oranla daha hızlı ve kolay pişmektedir. Pişirme yöntemlerine dikkat ederseniz, çok kısa sürede pişirebilirsiniz. Eti çok uzun süre ateş üzerinde tutmamalısınız.

Ateşle fazla temas eden et, kanserojen madde üretmeye başlayacaktır. Mangalda pişireceğiniz tavuk etinin taze olduğundan emin olmalısınız. Eti satın alırken son kullanma tarihine bakabilirsiniz. Lezzetli bir mangal yapmak için tavuk etini önceden marine etmenize gerek yoktur. Terbiye yöntemleri ile çok lezzetli bir mangal hazırlayabilirsiniz.

Lezzetli bir tavuk eti mangalı hazırlamak için aşağıda yer verdiğimiz terbiye tarifini uygulayabilirsiniz.

Bu terbiye için en uygun tavuk eti bölümleri; kanat, but, göğüs ve pirzoladır.

Terbiye Malzemeleri;

1 tatlı kaşığı domates ya da biber salça

3-4 diş rendelenmiş ya da dövülmüş sarımsak

2 yemek kaşığı kadar zeytinyağı

2 yemek kaşığı yoğurt ile birlikte 1 bardak süt

Karabiber, kırmızı pul biber, kekik ve tuz

2-3 tatlı kaşığı miktarda soğan suyu

Mangalda tavuk Hazırlanışı

Malzemelerin tümünü bir kap içinde iyice karıştırın. Karışımın içine pişireceğiniz tavuk etlerini atıp, etlerin her bölümüne yedirin. Bu şekilde karıştırdıktan sonra buzdolabına koyun ve 2-3 saat kadar dinlendirin.

Terbiye ettiğiniz tavukları hazırladığınız mangal ızgarasının üzerine dikkatlice dizin. Mangal kömürünün içine birkaç parça limon dilimi atabilirsiniz. Ateşin en yüksek ısı seviyesine ulaşmasının ardından ızgarayı yerleştirip pişirmeye başlayın. Etlerin direkt olarak ateşle temas sağlamamasına dikkat etmelisiniz.

Etlerin yumuşak olması için orta seviyede pişmesi gerekmektedir. Bunun için de biraz sulu kalmasına dikkat edebilirsiniz. Etlerin pişmesini kontrol etmek için maşa kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap