Mangalda Pişirilen Balık Türleri ve Zamanları

Izgara balık Bir çok kişi tarafından tüketilen balık, sağlıklı ve besleyici besinler arasında zirvede yer almaktadır. Uzmanlar tarafından da kesinlikle tüketilmesi önerilen..

Izgara Balık

Izgara Balık Bir çok kişi tarafından tüketilen balık, sağlıklı ve besleyici besinler arasında zirvede yer almaktadır. Uzmanlar tarafından da kesinlikle tüketilmesi önerilen bir besindir. Omega-3, omega-6 ve daha bir çok vitamin ile proteini içinde barındırmasıyla en çok tavsiye edilen besinlerdendir.

Balık, bir çok farklı şekilde pişirilip tüketilebilir. Kızartması yapılabilir, buğulama ya da fırında da pişirilebilir. En çok beğenilen pişirme şekli ise mangaldır. Ülkemizde de yaygın bir kültür olan mangal, balık pişirme açısından da çok tercih edilir. Mangalda balık pişirmek için mevsimi ve cinsi önemlidir. Her balık mangalda pişirilmeye uygun değildir.

Balığın mangalda pişirilmeye uygun hale gelmesi için yağlanması beklenmektedir. Balıkların en yağlı olduğu dönemler sonbahar ve kış aylarıdır. Bu yüzden, mangalda balık pişirmek için en uygun zamanında sonbahar ve kış olduğunu söyleyebiliriz.

Izgara balık
Izgara balık

Hamsi:

Aralık ayında tam anlamıyla yağlanmaya başlamaktadır. Ocak ve Şubat aylarında ise mangalda pişirilmeye uygun hale gelmektedir. Hamsileri temizleyip, yıkadıktan sonra mangalda pişirebilirsiniz.

Sardalye:

Bu balık ülkemizde Temmuz aylarında çıkarılmaya başlanır. Eylül ayına geldiğinde ise en lezzetli dönemini yaşamaktadır. Eylül ayında yağlı ve lezzetli bir sardalye balığını mangal üzerine pişirebilirsiniz.

Palamut :

Bu balığın tüketilebileceği en iyi mevsim eylül ve ekim dönemidir. Palamut balığını fileto ya da halka şeklinde dilimleyerek mangalda pişirebilirsiniz.

Uskumru :

Mangalda pişirilen balıklar arasında en çok tercih edilenidir. Kasım döneminde daha yağlı ve lezzetlidir. Mangalda pişirmek için fileto şeklinde kesebilirsiniz.

Çinekop :

Ocak ayında yapılacak bir balık mangalı için en ideal türdür.

Çipura :

Eylül ayında tüketimi uygun olan bu balığın mangalda pişirilmiş hali çok lezzetli olmaktadır.

Lüfer :

Sonbahar balıkları arasında yer alan Lüfer, mangalda pişirmek için eylül, ekim ve kasım aylarında uygundur.

Barbun :

Sonbaharda mangalı yapılabilecek lezzetli balıklardan birisidir.

Kalkan :

Şubat, Mart dönemlerinde mangal yapmak için uygun olan bir balıktır. Yüksek fiyatı ile dikkat çekmektedir.

Bunlarla birlikte Ocak ayında torik balığı, Şubat ayında mezgit balığı, Nisan ayında izmarit balığı ve Haziranda da orfoz ile trança balıkları mangal için uygundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap