Mangal Yapmanın En Kolay Yolu

Mangal, Türk toplumunun en çok sevdiği yemekler arasında bulunmaktadır. Mangal aynı zamanda yaz aylarının ve piknik zamanlarının vazgeçilmezi olmaktadır. Bu kl..

Mangal, Türk toplumunun en çok sevdiği yemekler arasında bulunmaktadır. Mangal aynı zamanda yaz aylarının ve piknik zamanlarının vazgeçilmezi olmaktadır. Bu klasik bir mangal yapma şeklidir. Fakat kışın mangal yakmayı hiç denediniz mi? İşte en kolay mangal yakma için pratik bilgiler…

Mangal yakmak için öncelikle rüzgarın esiş yönünü belirlemeli ve rüzgarı tam arkanıza almanız gerekmektedir. Karşı taraftan vuran rüzgar ateşin dağılmasına neden olacaktır.

Bu ayarlamayı yaptıktan sonra da önce gazete kağıtlarını avucunuzun içinde buruşturmalı ve mangalın tam ortasına gelecek şekilde koymalısınız. Gazetelerin üzerine ise dik konumda çıta ve çıra koymanız gerekir.

Normalde son zamanlarda bu aşamada jel dökenler de olmaktadır. Jel çabuk şekilde ateşi yakmakta fakat içeriğindeki plastik madde karışımından dolayı ateşi kirletmektedir.

Ete de bu plastik tat bulaşmaktadır. O yüzden de bu aşamada çıra kullanmak en sağlıklı yöntem olacaktır.

Çıraları tutuşturup gazetelerin yanmasını sağladıktan sonra ateş oluşmaya başlayınca önce küçük kömürleri ateşin üzerine atın. Bu aşamada odun mangal kömürü kullanmaya dikkat edin.

Odun mangal kömürleri yuvarlak ve iri olmakta, ortasında da delik bulunmaktadır. Bu yüzden de daha hızlı ve daha güzel bir ateş oluşturmaktadır. Kömürler de yanmaya başlayınca daha fazla kömür ekleyin ve her zaman için ateşi yaymayın hep yüksek konumda olsun ve asla ateşi karıştırmayın.

Bu aşamada kömürler tutuşmaz ise daha fazla kömür atmadan küçük çıta parçalarını ateşe koyun. Ateşe daha fazla gazete parçası atmayın.

Gazete gazlı bir kağıt olduğu için ve külü de oldukça fazla olduğu için ateşi söndürecek ve ateşin güzelliğini yok edecektir. Çıta parçalarını her zaman için yanınızda bulundurun.

Kömürler tutuştuktan sonra biraz yelleyerek ateşteki tozu alır ve kömürlerin de daha hızlı tutuşmasını sağlarsınız. Ateşi dağıtmak için ızgarayı mangalın üzerine yerleştirin ve ateşin doğal uzaklığında kalmasını sağlayın.

Ateşi sakın sopa ile mangalın her yanına yaymayın. Izgarayı koyduktan sonra ateş kendi halinde yanacak ve uzun süre de sıcaklığını koruyacaktır. Izgarayı ateşte iyice ısıtın veya soğan ile ızgarayı komple sildikten sonra etleri dizin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap