Mahbub İsminin Anlamı

Mahbub İsminin Anlamı

 Çocuklarınıza verdiğiniz isimlerin onların kişiliğinin gelişmesinde önemli bir etkisi vardır. İleride cinsel kimliği ile çatışmasına neden olabilir. Bunun yanında çocuklarınıza verdiğiniz isimlerin mesela kız çocuklarına verilen erkek ismi veya erkek çocuğuna verilmiş olan kız ismi, çocuğun ileride sosyal hayatında etkili olması da göz ardı edilmemelidir. Uzmanlar bu yüzden aileleri bebeklerine isim seçerken isimlerin anlamlarına ve diğer özelliklerine dikkat etmesi konusunda uyarıyor.

 Erkek isim önerilerinden olan Mahbub isminin anlamı nedir, yeni bebek sahibi olacak ebeveynler tarafından oldukça merak ediliyor. Mahbub ismi Arapça kökenli bir isimdir. Mahbub isminin anlamına baktığımızda iki farklı anlamı olduğunu görürüz. İlk anlamı sevilmiş, sevilen, muhabbet olunmuş, sevgili anlamlarına gelmektedir. İkinci anlamı ise Mahbub-İ Huda, (Allah’ın sevgilisi) Hz. Muhammed anlamlarına gelmektedir.

 Bazı ebeveynler çocuklarına koyacakları isimlerin dinimize, örf ve adetlerimize uygun olup olmadığını bilmek ister. Mahbub isminin İslamiyet’te çocuğa isim olarak koyulması caizdir. Peki Mahbub ismi Kur’an’da geçiyor mu? Mahbub ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmemektedir.

 Mahbub isminin Türkiye’de popülerlik oranına baktığımızda Mahbub isminin çok yaygın olmadığını söyleyebiliriz. İstatistik oranları ise şu şekildedir; Türkiye’de Mahbub ismine sahip kişi sayısı 198’dir. İl olarak dağılıma baktığımızda şu oranları söyleyebiliriz; İstanbul’da 54 kişi, Ankara’da 5 kişi, İzmir’de 7 kişi bulunmaktadır. Türkiye’de Mahbub ismine sahip ünlüler araştırıldığında şu anda Mahbub ismine sahip ünlü de bulunmamaktadır.

 İsmimizin içindeki harfler kişiliğimizi yansıtır. Mahbub ismi için uzman kişiler tarafından yapılmış olan harf analizine göre şunlar söylenebilir; m harfi girişkenliği, a harfi kararlı bir kişiliği, h harfi sakinliği, b harfi objektif olmayı, u harfi risk almak anlamlarını taşımaktadır.

 İsimlerin kişiliğinizi yansıtan bazı anlamları vardır. Mahbub isminin analizi yapıldığında Mahbub ismini taşıyan kişilerin yeniliklere açık, sadece eskiye bağlı kalmayıp yeni şeyler denemekten çekinmeyen kişiler oldukları söylenebilir. Sevdiği insana değer verdiğini hissettiren, meraklı ve araştırmacı kişiliğe sahiplerdir. Mücadeleci ve güçlü kişilerdir. Adalet kavramına önem verirler, kendilerini rahatlıkla savunabilirler ve başkasının hakkını da asla yemezler. Sabırlı, mesafeli, mantıklı, çalışkan, yönetmeyi seven, liderlik özelliklerine sahiptirler. Mahbub isminin kader sayısı 4’tür. Rengi ise kırmızıdır.

 Mahbub ismine sahip kişiler çalışkan kişilerdir, işlerini çok severler hatta çalışmak için can atarlar diyebiliriz. Boş zamanlardan pek hoşlanmazlar, kısacası işkoliktirler. Bulundukları ortama hemen alışamadıkları için dışarıdan soğuk bir insanmış gibi gözükürler. Düzeni ve planlı yaşamayı severler. Karşı cinsle olan ilişkisinde dahi planlı ve programlı olmak isterler ve bu plana sadık kalırlar. Yalnız kalmaktan korkmazlar, yalnızlığı seven kişilerdir. Mahbub ismini taşıyanların fiziksel özelliklerine kısaca değinirsek; belirgin yüz hatları, büyük eller ve uzun boya sahiptirler.

  6 harften oluşan Mahbub ismi telaffuzu zor isimlerdendir. Ona benzeyen bazı erkek ve kız isimlerini şöyle sıralayabiliriz; Mahbube, Mahinur, Mahmure, Mahsun, Mahfuz, Mahi, Mahmud, Mahsut, Musab, Mushab, Muttalib, Münib, Mucib, Muhib, Müseyib, Matlub, Merğub, Mahire, Mahçicek, Yakub’tur. Mahbub ismi dışında bebeğine Arapça kökenli ve Mahbub ismine benzeyen, farklı çok fazla duyulmamış isimlerden vermek isteyen aileler için bu isimler örnek gösterilebilir.

Mahbub ismi Türkiye ‘de çok fazla popüler olmayan bir isimdir, yukarıda belirtildiği üzere Türkiye ‘de bu isme sahip sadece 198 kişi bulunmaktadır. Yeni doğan erkek bebeklerine anlamlı ve farklı bir isim koymak isteyen aileler Mahbub ismini çocukları için düşünebilirler. Sevgili, sevilmiş anlamlarına gelen Mahbub ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmez ama Mahbub ismini çocuğunuza vermek İslamiyet’te caizdir.

mahbub-isminin-anlami-37500
Mahbub İsminin Anlamı

Mahbub isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 2 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Muhabbet Olunmuş, Sevilmiş, Sevilen, Sevgili.
  • 2 – Mahbub-İ Huda, (Allahın Sevgilisi) Hz. Muhammed (S.A.S).

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Mahbub ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Mahbub ismini kullanan 198 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Mahbub ismini kullanan 54 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Mahbub ismini kullanan 5 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Mahbub ismini kullanan 7 kişi bulunmaktadır.

Mahbub isminin Türkiye sıralaması

Mahbub en çok kullanılan 5059. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 2527. isimdir.

Mahbub isminin Harf Analizi

Kişiye Mahbub ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

B : Önsezileri kuvvetli anlamı yükler.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

B : Önsezileri kuvvetli anlamı yükler.

Mahbub İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Mahbub ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Mahbub isminin anlamını gözden geçirin!

Mahbub İsminin Numerolojisi

Mahbub isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

M: on altı
A: bir
H: on
B: iki
U: yirmi beş
B: iki
TOPLAM: 56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap