Magnezyum Hangi Gıdalarda Bulunur?

Magnezyum içeren besinler Magnezyum Nedir? Magnezyum, protekni alanında yoğun olarak (fotoğraf makinesi, flaş kaplama, işaret fişekleri, yangın bombaları ayrıca alaşımlarından uçak ve f..

Magnezyum Nedir?

Magnezyum içeren besinler, protekni alanında yoğun olarak (fotoğraf makinesi, flaş kaplama, işaret fişekleri, yangın bombaları ayrıca alaşımlarından uçak ve füze ) kullanılmaktadır.

Magnezyum eczacılık alanında önemli bir bileşkendir. Magnezyum bir mineral çeşididir. Vücudun metabolizma işlemleri için çok önemli ve gerekli bir bileşendir. Yetişkin bir insanın vücudunda 20-28 gram magnezyum bulunmaktadır.

Vücutta magnezyumun %60 ı kemiklerde, %40 kas, yumuşak doku ve sıvılarda yer almaktadır. Magnezyumun vücutta en yoğun olduğu bölge kalp ve beyin hücreleridir.

Magnezyum vücuda sürekli takviye edilmelidir. Vücut magnezyuma sürekli ihtiyaç duyar. Eğer vücut ihtiyacı olan magnezyumu alamazsa, magnezyumu kemiklerde depolanmış magnezyumdan karşılamaya çalışır.

Magnezyumun Kullanımı

Magnezyum vücudun önemli metobolik işlevlerinde en gerekli olan maddedir. Kullanımı insanlar açısından önemsiz görülse de aşırı magnezyum eksiliği ölümle sonuçlanabilmektedir.

Tavsiye edilen günlük magnezyum miktarı 300 mg’dır. Gebelik durumunda vücut magnezyuma daha fazla ihtiyaç duymaktadır. Aynı durumda emziren kadınların da magnezyum ihtiyacı normal insanlara göre daha fazladır.

Normal bir insanın günlük magnezyum ihtiyacı miktarı 300 mg’ken gebe bir kadının magnezyum ihtiyacı 400- 450 mg’dır.

Magnezyum içeren besinler
Magnezyum içeren besinler

Magnezyum Hangi Besinlerde Bulunur?

Takviye olarak magnezyum ilaçları kullanılabilmektedir.

Ancak her şeyin doğalı makbul olduğundan en sağlıklı magnezyum takviyesi besinlerle yapılandır.

Besin takviyesiyle günlük magnezyum ihtiyacımızı karşılamamız mümkündür.

Balık, birçok besin içeren balık magnezyum ihtiyacını da karşılamaktadır.

Yoğurt, sürekli reklamlarda magnezyum ve kalsiyum içerdiği hakkında kulak aşinalığımız vardır.

Yoğurt magnezyum ve kalsiyum kaynağıdır.

Meyvelerden; greyfurt, incir ve çilek magnezyum içermektedir.

Diğer meyvelere göre magnezyum miktarı biraz daha azdır ama muz da magnezyum kaynağıdır.

Ispanak ve lahana, koyu renkli yapraklara sahip bitkilerdir.

Koyu renkli yapraklara sahip bitkiler yüksek oranda magnezyum içermektedir.

Yeşil fasulye, 100 gram haşlanmış fasulye günlük magnezyum ihtiyacının %5 ini karşılar.

Soya fasulyesi, haşlanmış 100 gram soya fasulyesi ise günlük magnezyum ihtiyacının %70 ini karşılamaktadır.

Ay çekirdeği ve kabak çekirdeği, yüksek oranda yağ ve kalori içerse de bir avuç ay çekirdeği günlük magnezyum ihtiyacının tamamını karşılamaktadır.

Kepek, tam tahıllı gıdalar yüksek oranda magnezyum içermektedir. 100 gram tam tahıllı ürün günlük magnezyum ihtiyacının iki katını karşılamaktadır.

Kuruyemişler; kaju, badem, ceviz, yer fıstığı, çam fıstığı magnezyum ihtiyacının tamamını karşılamasa da %70 e yakın bir kısmını karşılamaktadırlar.

Magnezyum içeren diğer gıdalar arasında; Brüksel lahanası, bezelye, bitter çikolata, pirinç, buğday, hurma, kuru incir, avokado, susam, baklagiller, üzüm, kırmızı erik, kakao ve koyu yeşil bitkiler.

Magnezyum Eksikliği Kimlerde Görülür?

Kullanılmaması durumunda hayati önem taşıyan magnezyumun kullanımı kişiden kişiye değişmektedir.

Önerilen günlük miktarlar her bedende aynı etkiyi yaratmadığından ek olarak magnezyum takviyesi yapmalılardır.

Magnezyum eksikliği;

hamilelerde, yaşlılarda, atletlerde, otizmli insanlar, aritmi, astım, diyabet, epilepsi, kalp krizi, AIDS, hipertansiyon, migren, peplik ülser, raynaud sendromu, PMS, osteoporoz, glokom, eklampsi, stres altında olan insanlarda ve sık alkol kullanan insanlarda magnezyum eksikliği normal bireylere oranla daha fazladır. Bu insanların magnezyum tüketimlerine dikkat etmeleri gerekir veya magnezyum takviyesi yapmaları gerekmektedir.

Magnezyum Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Magnezyum eksikliğinin bazı belirtileri vardır.

Bu belirtiler her insanda aynı etkiyi göstermese de bu yan etkileri bazıları görülebilmektedir.

Magnezyum eksikliği; iştah kaybına yol açar, halüsinasyon, hızlı kalp atışı, sayıklama, uyuşma, karıncalanma, sinirlilik, uykusuzluk, apati, kas seğirmesi, hafızada zayıflama, zihin karışıklığı, depresyon ve kişilik değişiklikleri görülür, kaslarda kramp, bacaklarda uyuşma ve his kaybı, mide bulantısı, kusma ve halsizlik, kalp atışında bozukluk, kalp damarlarında kasılmalar, kandaki potasyum oranında düşme, bayılmalar, kasılmalar, ileri magnezyum eksikliğinin nedeni olarak kalsiyum eksikliği olmaktadır.

Magnezyum vücutta daima yeterli miktarda olmalıdır. Magnezyum eksikliğinde kalp ve börek başta olmak üzere karaciğerde de işlev bozukluklarına yol açmaktadır.

Fazla Magnezyum Tüketimi

Aşırı magnezyum tüketiminin en belirgin etkisi ishaldir. Bu etki gıdalarda da görülse de magnezyum takviyesi ilaç kullanımda daha sık görülen bir yan etkidir. Günlük magnezyum tüketiminin 3-5 katını geçmesi durumunda baş dönmesi, sersemlik ve güçsüzlük hissi verebilmektedir.

Aşırı dozda magnezyum tüketimi, kalp ritminde bozukluğa, kaslarda zayıflamaya, solunum sorunları yaşanmasına, nabzın yavaş atmasına ve komaya yol açabilmektedir.

Magnezyumun Faydaları

Magnezyum olmadan vücuttaki enerji döngüsü görevini yerine getiremez. Magnezyum minareli bütün metabolizma hareketlerinde önemli rol oynamaktadır. Magnezyumun vücuttaki potasyum ve sodyum dengesi üzerinde olumlu yönde etkilidir.

Eğer bir sigara tiryakisi doğru oranlarda magnezyum tüketiyor ise felç riski az da olsa azalmaktadır. Bilindiği üzere hamilelikte vücuda çok fazla kramp girmektedir, magnezyum bu kramp riskiniz en aza indirmeye yardımcı olmaktadır.

Magnezyum vücut ısısını dengelemektedir. Astım hastaları ve çeşitli alerjikleri hafifletmeye yardımcı olmaktadır.

Depresyon ve anksiyete bozukluğu durumlarında, hastalarda magnezyum eksikliği gözlemlenmiş ve belirlenmiştir, bu hastalara düzenli olarak magnezyum takviyesi önerilmektedir.

Magnezyumun sinir sistemindeki etkisi sakinleştirici bir yapı göstermektedir. Kalsiyum ile birlikte kullanıldığında daha fazla etki etmektedir.

Kalsiyum beyin hücrelerine neden olmaktadır magnezyum ise beyin hücrelerinin ölümüne neden olan kalsiyumun beyine ulaşmasını engellemektedir ve beyin hücrelerini canlı tutmaktadır.

Hormonların aktif olmasını sağlamaktadır ve nörolojik rahatsızlıklara önlem almaktadır. Magnezyum kalbe oldukça faydalıdır.

Kalp atış ritmini iyileştirir, kan damarlarını açar ve kanın pıhtılaşmasını önler.

Bu faydaları sayesinde sağlıklı bir dolaşım sistemine kavuşturur. Kalp kasının kasılma şiddetini azalttığından kalbin daha az enerji ve oksijen kullanmasını sağlamaktadır. Magnezyum doğal sakinleştirici olarak da bilinmektedir.

Daha önce dediğimiz gibi depresyon sorunlarına iyi gelmektedir. Magnezyum takviyesi kadınların adet dönemlerinde ağrıların azaltılmasında etkili olmaktadır.

Vücutta enerji verici reaksiyonların çalışabilmesi için magnezyuma ihtiyaç vardır. Çünkü enerji üretimini tetikleyen enzimler magnezyuma bağımlıdır ve eksikliği enerji eksikliği olarak ortaya çıkmaktadır. Bu yüzdendir ki magnezyum takviyesi yorgunluğa, bitkinliğe iyi gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap