Macadamia Yağı Nerelerde Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Macadamia yağı yemeklerde kullanımı ile lezzet katan bir yağ türüdür. Tümörlere iyi gelen faydaları ile bilinir. Dozunda kullanılmazsa zararlıdır.

Macadamia yağı

Macadamia yağı nedir ve macadamia yağı ne için kullanılır?  Bu sorular en çok merak edilen ve araştırılan sorular arasında yer almaktadır.

Macadamia yağı bir çeşit Avustralya bitkisinden elde edilen bir yağ türüdür. Genelde bu yağ türü kızartma yapılırken ve salataların içerisine eklenerek kullanılabilir. Çünkü hafif bir kokusu vardır kullanıldığı yemeklerde fark edilmez ve bu sebeple de tercih edilir

Sağlık açısından kaliteli ve bitkisel olan yağlar yemeklerin içerisinde eklenerek tercih edilir. Özellikle sağlığına düşkün kişiler tarafından  kullanılır.

Özellikle kızartmalarda tercih edilmesinin sebebi, kızartma yaparken çok fazla yağ gittiğidir ve kişiler kızartma yaparken sağlıklı bir yağ tercih etmeyi isterler. Aynı zamanda bu yağı salata soslarında içerisine ekleyerek farklı bir lezzet oluşturabilirsiniz.

Macadamia yağı nasıl saklanır?

Macadamia yağı ülkemizde son zamanlarda duyulan ve sıklıkla kullanılan bir yağ türüdür.  Peki, macadamia yağı nasıl saklanır? Yağlar aslında oda sıcaklığında saklanabilen besinlerdir.

Fakat kapağı açıldıktan sonra oda sıcaklığında da fazla beklemezler ve bir iki ay içerisinde zararlı olmaya başlarlar. Bu sebeple macadamia yağını kapağı açılmadan oda sıcaklığında bekletmeniz mümkündür. Fakat kapağı açıldıktan sonra mutlaka buzdolabında saklamalısınız

Macadamia yağının kapağı açılmadan buzdolabında 2 sene kadar muhafaza edebilirsiniz. Buzdolabında durduğu sürece iki sene içerisinde bozulmaz.  Kapağı açıldıktan sonra ise 6 ay içerisinde kullanılmalıdır.

Macadamia yağı yemeklerde nasıl kullanılır?

Macadamia yağı yan etkileri bulunmayan yağlar arasındadır. İnsanlar tarafından hafif olması sebebiyle tercih edilir. Bazı yağların ağır ve keskin kokusu bulunur ve yemeklerin içerisine kullanıldığında yemekleri lezzetsiz yapar.

Macadamia yağı yemeklere lezzet kattığı için tercih edilen yağ türüdür. Peki, macadamia yağı yemeklerde nasıl kullanılır? Yemek pişirilecek sırada bir yemek kaşığı içerisine eklenebilir.

Macadamia yağı genelde kızartma yapılırken tercih edilir. Kızartmalarda ağır bir koku bırakmaz ve kızartmaların muhteşem olmasını sağlar. Aynı zamanda bu yağ ile kızartma yapıldığında kızartmalar fazla yağ çekmez. Salata soslarınızın içerisine de macadamia yağı ekleyerek salatalarınızın  lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz.

Macadamia yağı faydaları

Macadamia yağı  organik bir yağ türüdür. Bünyeye zarar vermeyen bu yağ yemeklerin içerisine katılarak kullanılabilir. İşte macadamia yağının faydaları aşağıdaki gibidir

·       Macadamia yağının içerisinde bol miktarda Selenyum bulunur ve bu da Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlar. Hastalıklara karşı vücudu korur ve vücut direncini Yüksek seviye ulaştırır

·       İçerisinde antioksidan barındırır ve kansere yakalanma ihtimalini düşürür. Serbest radikallerin vücuttan kolay ve şekilde atılmasını sağlar

·       Vücutta bulunan tümöre çok iyi geldiği bilinir

·       Kalp sağlığını korur ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini önemli ölçüde azaltır

·       Endokrin sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar

·       Sinir sistemi problemleri ne iyi gelir

·       Hücrelerin yenilenmesini sağlar ve ciltte bulunan yaraların kısa zaman içerisinde iyileşmesini sebep olur

·       Sivilcelerin kurumasını sağlar ve cildin pürüzsüz bir görünüme sahip olmasına yardımcı olur

·       Cildi nemlendirici özelliği sayesinde cildi nemlendirerek yumuşamasını sağlar. Özellikle kuru ciltler tarafından haftada 2 defa cilde uygulanmalıdır

·       Vücutta bulunan sivilce lekelerinin giderilmesini sağlar

·       Saçlarda bulunan keratin yapısının kuvvetlenmesini sağlar ve aynı zamanda saç problemlerine karşı savaşır. Saçların dökülmesini durdurur ve kepeklenmeyi giderici özelliği   bulunur. Saç uçlarında bulunan kırıklıkları  onarır.

·       Diyabet rahatsızlığına iyi geldiği bilinir

·       Kronik yorgunluk halsizlik gibi durumları ortadan kaldırarak kişiye enerji verir

·       UV ışınlarına karşı cildi koruyucu özelliği vardır

·       Vücutta meydana gelen etkilen ve Kas ağrılarının kısa zaman içerisinde giderilmesine yardımcı olur

·       Kemiklerin kuvvetlenmesini sağlar ve kemik erimesi ihtimalini en aza indirir

·       Diş sağlığına iyi gelir

·       Göz sağlığını korur ve gözlerde katarakt oluşmasını önler

Macadamia yağı nelere iyi gelir?

Macadamia yağı organik olduğu için çok fazla tercih edilir. Peki, macadamia yağı nelere iyi gelir? Öncelikle Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlar ve vücut direncini artırıcı özelliği.

Kalp sağlığını korur. İçerisinde bulunan antioksidan sebebiyle serbest radikallerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Damarlarda meydana gelebilecek sorunları engeller ve damar sağlığını konuş. Hücre yenileyici özelliği sayesinde hücrelerin yenilenmesini sağlayarak ciltte bulunan bütün problemleri  giderir

Saçlarda meydana gelen dökülmeyi gidererek saçların daha canlı ve parlak bir yapıya sahip olmasını sağlar. Saçlarda bulunan kırıklıkları tedavi eder ve onarır.

Kronik halsizlik sorununu çözerek kişiye enerji verir ve kişinin gün boyu enerjik almasını sağlar. Kemiklerin kuvvetlenmesine yardımcı olur ve kemik erimesi ihtimalini en aza indirir. Diş sağlığını korur ve dişlerin erkenden çürümesini önler. Kas ve eklemler de bulunan ağrıların kısa zaman içerisinde giderilmesini sağlar.

İçerisinde bulunan vitamin ve mineral sebebiyle vücutta eksik olan vitamin ve mineral eksiklikleri ne tamamlar. Göz sağlığını korur ve Gözde meydana gelebilecek olan katarakt gibi rahatsızlıklarını önler. Görme kabiliyetinin artmasına sebep olur. Ciltte bulunan sivilcelerin giderilmesini sağlar ve sivilce lekelerine de iyi geldiği bilinir

Macadamia yağı içindeki vitaminler

Macadamia yağı içerisinde Omega 3 Omega 6 ve Omega 7 oleik asit linoleik asit ve c vitaminleri bulunur.

Macadamia yağı kalorisi

Macadamia yağı ile yemek yapabilir ve salataların için sana lezzetli olması sağlanabilir. 1 yemek kaşığında bulunan macadamia yağının kalorisi 115 kcaldır.

Macademia yağı zararları

macadamia yağı kızartmalarda kullanıldığında sağlıklı bir  yağ çekmediği için yemekler lezzetli olur.  Fakat kullanırken ölçülü kullanmak çok önemlidir ve mutlaka ölçüsü kaçırılmamalıdır.

Vücuda fazla alınmanın da sağlığı olumsuz yönde etkileri ve zararları olabilir. Yemeklerin ve salataların  içerisine ekleneceği zaman 1 çorba kaşığı  eklenmesi önerilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap