Limon Tuzu Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Limon tuzu içerdiği C vitamini ile kış hastalıklarını önleyen faydaları vardır. Zeytin ve turşu yapımında kullanılır. Aşırısı mideye zararlıdır.

Limon Tuzu

Limon Tuzu Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Halk arasında limon tuzu adıyla bilinen ürün sitrik asit içerikli bir malzemedir.  Sitrik asit renksiz ve kristal yapıdaki organik bir maddedir. Sitrik asit pek çok meyve ve sebze bulunan asitlerden biridir. Sitrik asit daha çok turunçgillerde bulunmaktadır. Turunçgillere ekşi tadını veren madde bu asittir.

Limon tuzu ev temizliğinden yemek tariflerine kadar pek çok alanda kullanılan bir maddedir. Kullanımı oldukça yaygındır. Ulaşımı kolay ve çok amaçlı bir malzeme olduğu için tercih edilmektedir.

Geniş bir kullanım alanına sahip olduğu kadar vücuda sağladığı yararlar sebebiyle de pek çok insanın tercih ettiği bir üründür. Antioksidan açısından oldukça zengin olduğu için vücudu yeniler. Aynı zamanda bu özelliğinden dolayı yiyecek ve içeceklerin daha uzun ömürlü olmasına katkı sağlar.

Limon tuzu yüzyıllardır insanoğlunun hayatında olan bir malzemedir. Eski insanlar limon tuzunu mandalina ve portakal gibi turunçgillerin suyunun sıkılması ile elde etmekteydi.

Fakat bu yöntem pahalı ve yorucu olduğu için gelişen teknoloji ve yapılan araştırmalar sonucunda laboratuvar ortamında limon tuzu yapımına başlanmıştır.

Doğal limon tuzundan farklı olan kimyasal limon tuzu E330, daha çok gıda sektöründe koruyucu madde ve tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır.

Limon Tuzu Nasıl Saklanır?

Limon Tuzu Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Limon Tuzu Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kullanım alanı daha çok mutfak ve ev temizliği olan limon tuzu nasıl saklanır buna değinecek olursak: Bozulması zor bir ürün olan limon tuzu, toz halinde olduğu için kuru bir cam kavanozda ya da buzdolabı poşetinde nemsiz bir ortamda kolaylıkla saklanabilir.

Limon Tuzu Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Limon tuzu içeriğinde bulunan sitrik asit sayesinde yiyecekler uzun süre taze kalabilmektedir. Limon tuzu yemeklerde nasıl kullanılır? Tatlı yaparken şerbetinin şekerlenmemesi için kullanılır, salataların soslarına konulup hem limon aroması verir hem de tuz ihtiyacını karşılar.

Yiyecekleri taze ve diri tuttuğu bilindiği için reçel hazırlamada reçelin şekerlenmemesi için kullanılır. Zeytin yapmada, turşu kurmada, reçel, salamura ve şurup yapmada da kullanılır.

Limon tuzu; meyve suyu, bira, şarap gibi meşrubatların içeriğinde kullanılan bir maddedir. Dondurma, kek, jöle, hazır çorbalar, salça ve konserve gibi ürünlerin daha uzun bir raf ömrü olması için kullanılmaktadır.

Limon Tuzu Faydaları

Kullanımı kolay, zaman ve maliyet açısından ekonomik olan limon tuzu faydaları:

·        Limon tuzu sindirim sistemi için yararlıdır. Bağırsak temizliğini sağlar.

·       İçerisinde bulunan C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.

·       İçerdiği antioksidan ve C vitamini sayesinde vücudu besler ve fayda sağlar.

·       Yapılan araştırmalar sonucunda beyin fonksiyonlarının iyileşmesini ve tansiyon rahatsızlıklarının düzelmesini sağladığı da görülmüştür.

·       Karaciğerdeki safra kesesinde ve böbreklerde oluşan taşların vücuttan dışarı atılmasını sağladığı da görülmüştür.

·       Katkı maddesi olarak da kullanılan sitrik asit gıda sektöründeki ürünlerin raf ömürlerini uzatmak için kullanılır.

·       Reçel, turşu, salamura ve zeytin gibi evde de hazırlanabilen yemeklerin yapımında kullanıldığı zaman bu ürünlerin daha uzun süre dayanmasını sağlar.

·       Kireç sökücü özelliği sayesinde temiz alanında da oldukça fayda sağlayan bir malzemedir.

·       Limon tuzu ile hazırlanan maske sayesinde sivilceler kurur.

Limon Tuzu Nelere İyi Gelir?

Kullanım alanı oldukça geniş olan limon tuzu nelere iyi gelir diye araştırdığımız zaman karşımıza ilk çıkan sonuç böbreklere ve karaciğere yaptığı etki olacaktır. Ölçülü bir şekilde kullanılan limon tuzu sayesinde safra kesesindeki ve böbreklerdeki taşların düştüğü görülmüştür.

Ufalanıp toz haline getirilen limon tuzunu su ile karıştırıp macun yapıldığında ciltteki lekeleri tedavi ettiği görülmüştür. Aynı zamanda bu macun sivilceleri de kurutmaktadır. Fakat cildiniz hassas ise bu macunu uygulamanız tavsiye edilmemektedir. Bu nedenle kullanmadan önce bir dermatoloğa danışmanız önerilmektedir.

Limon Tuzu İçerisindeki Vitaminler

Limon gibi vücuda çok sayıda faydası olan bir besinden elde edilen limon tuzu artık doğal yöntemlerle üretilmemektedir. Bu nedenle limon tuzu içerisindeki vitaminler sadece C vitaminidir. C vitamini sayesinde limon tuzu bağışıklık sistemini güçlendirir.

Limon Tuzu Kalorisi

Yapılan araştırmalar sonucunda limon tuzu kalorisi 10 gramında 0 kalori olarak belirlenmiştir.

Limon Tuzu Zararları

Limon tuzu faydaları merak edildiği kadar zararları da merak edilmektedir. Limon tuzu zararları araştırıldığında doğal limon tuzunun yani sitrik asidin ölçülü kullanıldığı takdirde vücuda bir zararı olduğu görülmemiştir. Fakat bazı özel durumlarda limon tuzu zararlı olabilmektedirler.

Bu özel durumlardan kasıt limon tuzuna olan alerji, mide rahatlığı gibi sağlık sorunları olabilir. Mide asidi artışından dolayı yaşanan sorunlarda zaten asit oranı yüksek olan limon tuzu tüketildiğinde rahatsızlığın şiddeti artmaktadır. Bu nedenle kullanılmadan önce doktorunuza danışmanız önerilmektedir.

Limon tuzunu şeker olarak tüketen çocukların olduğu bilinmektedir. Bu çocukların ağızlarında yaralar oluşur ve diş mineleri aşınır. Bu nedenle limon tuzunu şeker olarak tüketmek zararlı olacaktır.

Yapılan araştırmalar sonucunda kimyasal işlemler sonucu elde edilen E330, tamamen sağlıklı da değildir sağlıksız da. Bu nedenle limon tuzunun oluşturulduğu koşullar çok önemlidir. Fakat maalesef ki hangi koşullarda üretildiğini bilmek oldukça güçtür. Bu nedenle limon tuzu ölçülü kullanılmalı ve limon tuzunu kaynar suda eritip ortaya çıkan gazı solumamak gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap