Limon Buzdolabında Nasıl Saklanır? Kilitli Buzdolabı Poşeti Nedir?

Limon besin değerleri açısından son derece zengin olmakla beraber her mutfağın ihtiyaçları arasındadır. Çorbaya, salataya, yemeklere, soslara, çaya ve hatta direkt tüketim olarak pek çok seçeneği bünyesinde barındırır.

Bu kadar yoğun bir kullanım alanı olduğu için de her buzdolabında muhakkak görürüz. Hatta genellikle buzdolabının kapağında bozulmaya yüz tutmuş yarım limon görmek hiç şaşırtıcı gelmez.

Oysa saklama koşullarını doğru tercih ettiğiniz zaman uzun süreler boyunca buzdolabında kalabilirler. Limonun bozulmasını önlemek istiyorsanız öncelikle küflenmeyeceği bir şekilde stoklamanız gerek.

C vitamini başta olmak üzere vitamin ve mineral açısından çok zengin olan besinin bozulma eğilimi son derece hızlıdır.

Özellikle organik limonlar daha dayanıklı olsa da günümüzde ulaşmak zor olduğu için limonun dayanma süresi bir hayli kısadır.

Limon çoğu zaman buzdolabının kapak kısmında rastlantısal bir şekilde koyularak saklanır. Oysa tıpkı diğer besinlerde olduğu gibi dikkat edilmesi gereken bir saklama sürecine sahiptir. Bunu yapmak için ilk olarak kilitli buzdolabı poşetlerinden temin edin.

Limon Buzdolabında Nasıl Saklanır?

Peki Limon uzun süre nasıl korunur ? Poşetler içerisindeki havayı aldığınızda oksijenle olan teması keseceği için limonların dayanma süresi kat ve kat artacaktır. Ancak poşetleri sürekli açıp kapamamak için limonları tek tek ya da ikişerli olarak yani porsiyonlara bölerek poşetleyip dolaba yerleştirmeniz önerilir.

Eğer buzlukta saklayarak daha uzun ömürlü olmasını sağlamak istiyorsanız yarım ya da daire şeklinde keserek parçalara ayırabilirsiniz. Tabii ki hiç kesmeden de buzluğa atmanız mümkün. Ancak kullanıma hazır olarak kesilerek buzluğa atılmasında da bir sakınca yok.

Buzlukta daha uzun ömürlü olmakla birlikte kesilmiş bir limonu yine buzdolabı poşetinin havasını alarak 3 güne kadar muhafaza edebilirsiniz. Normal şartlarda kesildikten sonra 3 gün içerisinde kullanılamaz hale gelmiş olacaktır. Bu yöntemle tazeliğini korumaya devam edecektir.

Buzlukta saklayacağınız limonların donmuş olması daha uzun süre saklayabilmeniz için şarttır. Donmasını sağlamak ve içinin de geçmemesini istiyorsanız limonları kestikten sonra buzluğa atın.

Donduktan sonra çıkararak poşetlere ayırın. Porsiyonları belirledikten hemen sonra buzdolabı poşetlerinin kilitlerini kapatın.

Kilit aşamasından önce poşetlerin içerisindeki havayı tamamıyla aldığınızdan emin olun. Havayla temasını kesmediğiniz sürece buzdolabı poşetine koysanız dahi bozulma devam edecektir. Poşetlerde kesinlikle hava kalmamalıdır.

Kilitli Buzdolabı Poşeti ile saklama

Limon

Kilitli buz dolabı poşetlerini koroplast, Cook ve Parex markasında marketlerde bulabilirsiniz, genelde isimler fermuarlı buz dolabı olarak bilinir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap