Lime Limon Hangi Yemeklerde Kullanılır? Saklama Koşulları ve Faydaları

Lime limon buzdolabında muhafaza edilir. Reçel yapımında kullanımı olan bir limon türüdür. Kış hastalıklarına iyi gelen faydaları bulunur.

Lime

Yeşil rengiyle ve küçük boyutlarıyla dikkat çeken ve hem misket limonu olarak adlandırılan hem de normal küçük limon olarak adlandırılan Lime, anavatanı tropikal topraklar olan ve Türkiye’de ise daha çok Akdeniz bölgesinde yetiştirilen bir limon türüdür.

C vitamini açısından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan ve birçok enfeksiyona karşı koruyucu olarak kullanılan bu limon türü, normal sarı limon türlerinden bazı özellikleriyle ayrılır.

Normal limonlar misket limona göre daha büyük ve daha suludur. Misket limon ise boyutları daha küçük olan, su miktarı daha az ancak daha lezzetli bir ekşiye sahip olan, aynı zamanda yeşil renge sahip olan bir limon türüdür.

C vitaminin yanı sıra bir de yoğun miktarda demir, fosfor ve potasyum gibi enzimlere sahip olan misket limon, birçok açıdan sağlığa faydalıdır.

Özellikle de ekşi severler tarafından sık sık merak edilen ve kullanımına daha fazla yer verilen misket limon, narenciye grubunda oldukça ön plana çıkmış olan bir ekşi meyve türüdür.

Lime Nasıl Saklanır?

Rengiyle, mis gibi kokusuyla ve özellikle de mayhoş ekşisiyle dillere destan olan Lime nasıl saklanır?

Çok çabuk bozulmayan bu limon türünü kilo hesabıyla satın alabilir ya da balkonlarınızda saksılarda ve bahçe topraklarınızda yetiştirebilirsiniz. Bir file içerisinde standart olarak 5 adet şeklinde yer alan misket limonun bir hafta boyunca bozulmadan buzdolabında saklanabilme özelliği vardır.

Buzdolabına file içerisinde koyabilir ya da tek tek ayırarak bir saklama kabı içerisinde koyabilirsiniz. Taze olarak tüketmek ve taze olarak içerdiği besin değerlerinden ve enzimlerinden faydalanabilmek için bir haftadan daha fazla süre saklamamanız tavsiye edilir.

Lime Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Gurme lezzet sevenler tarafından Lime yemeklerde nasıl kullanılır ve normal sarı limonlarla aynı özelliklere sahip midir gibi sorular en çok araştırılan sorular içerisinde yer alıyor. Misket limonu kullanarak kahvaltı sofralarınızın vazgeçilmez reçellerini yapabilirsiniz.

Ekşiliği gözünüzü korkutmasın. Oldukça hoş bir kokuya sahip ve oldukça leziz bir reçel yapabilirsiniz.  Üstelik kabuklarıyla birlikte kullanabilirsiniz.

Misket limonları küp küp doğradıktan sonra iyice haşlamalı ve ardından reçel yöntemiyle reçel haline getirmelisiniz.

Aynı zamanda misket limonları güçlü limon sıkacaklarında sıkarak suyunu çıkarabilir ve gerek meyve salatalarınızda gerekse normal yeşillik salatalarınızda gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Lime Faydaları

Çok güçlü bir antioksidan özelliğe sahip olan Lime faydaları içerisinde en dikkat çeken kanser türlerine karşı koruyucu olmasıdır.

Düzenli bir şekilde kullanımına devam edildiği sürece, kanserle mücadele etmeyi başarır. Aynı zamanda sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemiş olan kişiler tarafından dengeli diyetlerde de misket limona yer verilebilir.

Farklı alternatiflerle birlikte kullanılarak kilo vermenizde fayda sağlar. Ayrıca ister tek başına isterseniz de soğuk suyla karıştırarak detoks içecekleri elde edebilirsiniz. Vücutta fazladan yer alan yağların hızlıca yakılmasına büyük bir rol oynar.

En büyük faydalarından bir diğeri ise bağışıklık sistemini ciddi anlamda güçlendirmesi ve böylece gribal enfeksiyonlara karşı daha güçlü bir bedene sahip olmanızı sağlamasıdır.

Lime Nelere İyi Gelir?

Lime nelere iyi gelir ve nasıl tüketilirse faydalarından yararlanılabilir? Misket limon içerisinde bol miktarda antioksidan içerdiği için, diyare gibi, pnömoni gibi ve özellikle de solunum yolunda meydana gelen enfekiyonlar gibi hastalıklara iyi geliyor.

Düzenli ve doğru kullanım sonucunda, sıtma, mide ve bağırsak rahatsızlıkları gibi hastalıklara karşı da koruyucu olarak tercih ediliyor.

Böbreklerde oluşan taşların, kum ve iltihapların da sökülmesine ve önlenmesine destek veren misket limon, aynı zamanda demir emilimini de arttırarak demir eksikliğine karşı vücudu koruma altına alıyor.

Lime İçindeki Vitaminler

Lime içindeki vitaminler en çok C vitamini olarak bilinir. C vitamini açısından yoğun bir depoya sahip olan misket limon, aynı zamanda demir açısından da oldukça zengin içeriğe sahiptir

. Bu özellikleri sayesinde en çok demir emilimini arttırmak ve demir eksikliği, anemi gibi rahatsızlıklara karşı korunmak için de kullanılıyor.

Özellikle de demir eksikliğinden kaynaklanan kan kayıplarına karşı da misket limon oldukça güçlü bir besin kaynağıdır. Her gün mutlaka tüketilmesi tavsiye edilen misket limonun özellikle de taze bir şekilde sulu biçimde tüketilmesi öneriliyor.

Lime Kalorisi

Et yemeklerinde, çorba tariflerinde, salatalarda ve meyvelerde kullanılmakta olan lime kalorisi açısından da merak uyandırıyor. 100 gramlık bir misket limonda toplamda 30 kalori bulunuyor. Kaloriyi oluşturan besin değerleri ise farklı yüzdelere sahiptir.

%89 oranında karbonhidrat, %6 oranında protein ve %4 oranında ise yağ içeriyor. Bu üç içeriğin oldukça dengeli bir şekilde dağılım göstermesi sayesinde kilo vermek isteyenler tarafından da rahatlıkla tüketilebilen bir besin kaynağıdır.

Limon suyundan faydalanarak birçok içecek tarifi hazırlanarak, özellikle de yaz aylarında serinlemek için kullanılabilir.

Üstelik misket limonun kalorisini dikkate almaksızın farklı yemeklerinizi daha lezzetli ve daha tüketilebilir, faydalı hale getirebilirsiniz. Damak tadınıza uygun olduğu sürece, istediğiniz her türlü yemek ve tatlının üzerine sıkarak tüketimine devam edebilirsiniz.

Lime Zararları

Yorgunluktan yaşlılığa, anemiden kansızlığa, demir eksikliğinden saç dökülmesine, kırılan tırnaklardan halsizliğe, kanserden böbrek taşına ve iltihabına varana kadar birçok açıdan faydalı olan Lime zararları açısından da bilinmek istenen bir meyve türüdür.

Bazıları tarafından meyve bazıları tarafından sebze ve bazıları tarafından da narenciye olarak kabul edilir ve adlandırılır.

Ortak kullanım alanı ve alternatifi oldukça fazla olan misket limonun fazla kullanımına yer verilmemelidir. Günde bir misket limonun suyunu sıkarak istediğiniz alanda kullanabilirsiniz. Ancak aşırıya kaçtığınız zaman ağızda çok fazla ekşilik ve başta dönme gibi hafif yan etkiler göstermeye eğilimli olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap