Leyla ile İlgili Sözler

Leyla ile İlgili Sözler Özü itibariyle geceyi, siyahı ve yalnızlığı anlatan Leyla adı edebi metinlerde sıkça yer almaktadır. Uzun boylu, gür ve koyu siyah saçlı kadınları betimlemek için bu isim masallara, şiirlere, romanlara konu olmuştur. Aşk hakkında bu kadar üne kavuşan Leyla elbette ki hanımefendilere isim olma yolunda önemli bir paya sahip olmuştur. Hal böyle olunca Leyla ile ilgili sözler dilden dile pelesenk olmuş, her aşığın diline dolanmıştır. Tüm bunlara birde hepimizin bildiği Leyla ile Mecnun’un aşk hikayesi eklenince, aşıklarda erkek Mecnun kadın ise Leyla oluvermiştir. Bu benzetmelerden yola çıkılarak yazılan sözler platonik aşkların gözdesi haline gelmiştir.

Aşk hayatında benzetmeler sıkça kullanılır. Kendini Mecnun’a benzeten kişiler Leyla’sının ruhuna işleyecek, onu kendine bağlayacak, ona halini anlatacak güzel sözler arama yarışına girerler. Sevgi, zarafet ve aşkın ortasında kalanlar sevdiğine Mecnun gibi taparlar. Platonik aşıklar ise sevdiklerinin güzelliğinden deli divaneye döndüklerini bu sözlerle dile getirirler. Aşk ne şekilde olursa olsun varlığını gösterdiği müddetçe, Leyla’ya dönüştürülen sözler hep aşka dair olacaktır. 

Leyla ile İlgili Sözler
Leyla ile İlgili Sözler

Leyla ile İlgili Sözler

  • Leyla! Çaresizliğimden gayri hiç bir kabahatim yok benim.
  • Sevda yaman bir çile, çekenler düşer dile, ayrılık ölüm gibi, giden gelmiyor Leyla…
  • Leyla… Leyla uyusam dizlerinde dalsam rüyalara…
  • Ey Rabbim! Aşk belasıyla beni tanıştır beni bir an bile olsa; aşk belasından, Leyla’dan ayırma!
  • Sen gideli Leylam karardı dünyam, hiç yaşamadım bir şey anlamadım.
  • Gece gündüz arıyorum, uçan kuştan soruyorum, aşkın ile ateş oldum, su ver Leylam yanıyorum.
  • Gökyüzünden çok mavi öksüzüm sensiz gari, bir selam gönder bari, Leyla dalgalarla.
  • Mecnunum Leylamı gördüm, bir kerece baktı geçti, ne sordum nede söyledi, kaşlarını yıktı geçti.

Gülüm yaprağım soldu, gönlüme hazan doldu, bir ömür harap oldu, onu bilmiyor Leylâ…

Bahtımın yıldızı sanmıştım seni, sensiz karanlıktır her günüm, Leylâ ayrılık Mecnun’a döndürdü beni, dertliyim yürekten, üzgünüm Leylâ.

Ölmek bir son değil bize seven ölümsüzdür Leyla, dünya durdukça biz varız sevdikçe leyla biz varız leyla…

Sana kolay belki bu olanlar aslanlar çıyanlar, kendi eşrafından duyduk ki adın leyla! Bir o kadar meşhur bir endamla, aşk nerde sen orda!

Bir efsane olduk dertle çilede, hep sordular Mecnun Leylan nerede, dedim ki Leylam benim feryadımda.

Sussan da kalemi kırsan da, mucizesini bekler bu yürek, senden vazgeçmez asla. Sorma durum leyla, o sesler yok aslında, birden çıkagelse, yok yok olmaz asla leyla…

Ben kimim söyle kayboldum, dönmedim kaldım anılarda her sabah bir çöl masalında uyanırdım belki de yanlış bir leyla.

Kaderimde kederimde son nefesimde, hep sordular Mecnun Leylan nerede, dedim ki Leylam benim gündüzümde hem gecemde, kaderimde kederimde her nefesimde…

Leyladan geçme faslındayım Mevla’yı bulma yollarında. Majörler tükendi minörlere yolculuk, buselik makamına buselik makamına.

Çıkmaz sokaklarda kapına düştüm, gölgem peşi sıra ayak sesleri, yağmur altında ateşe düştüm, başımda savrulur sevda külleri Leyla.

Leyla… Ela gözlü bir çöl ahusu, saçları bahtından daha siyahtır. Kurmuş diye sevda yolunda pusu, döktüğü gözyaşı, çektiği ahtır. Leyla… Ela gözlü bir çöl ahusu…

Hava bedava, suya biraz para verip, daha ilk günden tezgâhı kuma serip, gözlerin ve bir gitar dalgalar yetti bana, yakamozlar yıldızlar, ay ışığı bedava Leyla.

Leyla geçiyor içimden bugün. Ağlayarak, gülerek, sarhoş olarak, dem saatine geç kalmış bir akşamcı olarak, aşkla, inatla, terk etmekle “Leyla” geçiyor içimden. Bir tanesi vurur belki size de.

Mecnun namaz kılan birinin önünden geçer. Adam: “Ey mecnun beni görmüyor musun da namaz kılarken önümden geçiyorsun?” Mecnun: “Be adam ben Leyla’yı düşünürken seni görmedim, sen Mevla’yı düşünürken beni nasıl gördün?”

Bu akşam rüyamda Leyla’yı gördüm, derdini ağlarken yanan bir muma; ipek saçlarını elimle ördüm ve bir kement gibi taktım boynuma, bu akşam rüyamda Leyla’yı gördüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap