Levent İsminin Anlamı

Levent İsmi

Levent İsminin Anlamı Dünyaya gelecek olan çocuğa isim koymak için doğumdan günler öncesinden araştırmalar yapılır. Doğacak çocuğa güzel anlamlı bir isim koymak anne ve babanın en önemli görevlerinin arasında yer almaktadır. Çocuğa konulacak isim bizim inanışımıza göre dünyada ve ahirette geçerlidir.

Çocuk dünyaya geldikten sonra fazla uzatmadan kısa bir sürede güzel bir isim vermek gerekmektedir. Çocuğa konulacak olan isim belli özelliklere sahip olmalıdır. Konulan isminin anlamı mutlaka bilinmelidir. Birçok açıdan özellikleri olan güzel anlamlı isimler koymak anne ve babalık vazifesidir. Bizim inanışımıza göre yeni doğan bir çocuğa 7 gün içinde isim verilir. İsim verilirken sol kulağına kamet sağ kulağına ise ezan okumak gelenek halini almıştır. 

Levent ismi Türk toplumunda erkek çocuklarına verilen isimler arasında sıkça görülen bir isimdir. Levent isminin anlamı nedir? Sorusu doğacak olan çocuklarına Levent ismini vermek isteyen anne babalar tarafından araştırılan bir konudur.

Levent İsminin Anlamı
Levent İsminin Anlamı

Levent ismi kökeni Osmanlı’ya dayanan bir isimdir. Osmanlı tarihine şöyle bir baktığımızda Levent isminin yeniçeri askerlerine verilen bir isim olduğunu görüyoruz. Levent ismi Farsça kökenli bir isimdir ve ülkemizde 16. yüzyıldan beri kullanılmaktadır. Ülkemizde 58.000 kişinin taşıdığı bu isim birkaç anlama gelmektedir.

4 farklı anlamı bulunan Levent isminin ilk anlamı donanmada görevli asker anlamına gelmektedir. İkinci anlamı boylu, poslu, erkek güzeli gibi anlamlar içermektedir. Levent isminin 3. kelime anlamı ise çevik, hızlı, kuvvetli, cesur, atik, genç gibi özel ve güzel anlamlar içermektedir. 4. anlamı adalet duygusu gelişmiş olan adil ve yardımsever gibi anlamlar içermektedir. Levent ismi kullanılırken değişikliklere uğrayarak Levandan ya da Levend şeklinde telaffuz farklılıkları ile kullanılabilmektedir. Levent ismi analiz edildiğinde birtakım özellikler ortaya çıkar.

Levent ismini taşıyan insanlar kriz anında ve gerektiği zaman çok hızlı ve isabetli karar alarak uygulayabilen insanlardır. Bu isme sahip insanlar genellikle cesur insanlardır.  Aynı zamanda sanatsal yeteneğe sahip yetenekli insanlardır. Sıkıntılarından kurtulmak için aşırı mücadeleci ruha sahip olan kişilerdir. Levent ismindeki insanlar ketum ve duygularını zor açabilen yapıya sahiptir.  Bu ismi taşıyan insanlar son derece sorumluluk sahibi, anlayışlı ve kıskanç bir yapıya sahiptir. Buinsanların sabırlı ve dirayetli oldukları gözlenmektedir. Levent ismi ülkemizde yaklaşık 5 asırdır kullanılmaktadır.  

Levent ismi hakkında merak edilen konuların biri de Levent ismi Kur’an’da geçiyor mu? Olmaktadır. Levent isminin Kur’an-ı Kerim’de geçmediği bilinmektedir. Kur’an-ı Kerim’de geçmiyor olmasına rağmen yüzyıllardır sıkça rastlanan bir isim olmasının nedeni ise şüphe yok ki içerdiği güzel anlamlardır. 

Toplumlarda çocuklara verilecek isimlerin toplum geleneğine ters düşmemesi ya da içerik alçısından gelenek ve görenekleri aykırı olmaması gerekmektedir. Doğacak çocuğa verilecek bir isim sadece Kur’an-ı Kerim’de geçiyor diye anlam ve içeriği bilinmeden kesinlikle çocuğa konulmamalıdır. Kur’an-ı Kerim’de geçmesine rağmen yüce Allah’ın lanetlediği birçok isim vardır. Bu isimlerden bazılarını örnek olarak gösterebiliriz. Firavun ve Nemrut çocuklara konulması tavsiye edilmeyen isimler arasında yer almaktadır. 

Ülkemizde Levent ismini taşıyan ünlüler de vardır. Bunların en bilinenleri ise Haluk Levent olmaktadır. Levent Üzümcü ise Levent ismini taşıyan başka bir ünlümüzdür. Zeki Levent Kırca ünlü Türk komedya ve tiyatro oyuncusu olarak en bilinen Levent isimli sanatçıdır. Ülkemizde Levent ismini taşıyan ünlüler arasında sırasıyla şunlar da yer almaktadır; 

Levent Dörter, Levent Ünsal, Levent Sülün, Levent Özdilek ve Levent Kazak. 

Levent ismi ile ilgili söylenmiş olan birçok akrostiş şiir mevcuttur.  

Levent isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 7 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Manda Yavrusu.
  • 2 – Sağlam Yiğit, Güçlü Yiğit, İyi Yürekli Yiğit, Dost Yiğit
  • 3 – Boyu Posu Yerinde, Güçlü, Kuvvetli Ve Güzel Kimse, Çevik, Hareketli.
  • 4 – Boylu boslu yakışıklı kimse.
  • 5 – Osmanlı donanmasında ve kıyılarda görev yapan asker sınıfı.
  • 6 – Yiğit denizci.
  • 7 – Eski deniz erlerine verilen ad

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça
Kuran ‘da geçmiyor.

Levent ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Levent ismini kullanan 57.482 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Levent ismini kullanan 11.743 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Levent ismini kullanan 5.753 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Levent ismini kullanan 5.353 kişi bulunmaktadır.

Levent isminin Türkiye sıralaması

Levent en çok kullanılan 297. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 143. isimdir.

Levent ismini kullananların sayısı, son bir yılda 50 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Levent isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Levent isminin Harf Analizi

Kişiye Levent ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

V : Kendi içine dönük, umursamaz birini çağrıştırır, v harfinin çok bir etkisi yoktur.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

Levent İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Levent ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Levent isminin anlamını gözden geçirin!

Levent İsminin Numerolojisi

Levent isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

L: on beş
E: altı
V: yirmi yedi
E: altı
N: on yedi
T: yirmi dört
TOPLAM: 95

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap