LED Televizyonların Göze Zararları Var amı?

LED televizyonlar mavi ışık saçtığından dolayı 4 saat ve uzun süre izlendiğinde gözleri bozar ve insan sağlığına zararlı etkiler bırakır.

Son yıllarda teknolojinin gelişmesi farklı tarzda televizyonları kullanmasını günlük hayatımızda bunun bir parça haline gelmesini sağlamaktadır. Uzun izleyen iyi bir kitleyici olduğu için bizim ülkemizde televizyon satışlarını gerçekleştiren firmaların tamamı ciddi anlamda gelirler ve etmektedirler.

Aynı zamanda bazı tip televizyonlar insan sağlığı için zararlı olabiliyorlar. Örnek olarak led televizyonların insan sağlığına ciddi anlamda zararları bulunabilmektedir şimdi bu zararların neler olduğuna bakalım.

Mavi ışık frekansları

Led televizyonlarda özel Işık frekansları gözlere zarar verdiğinden dolayı görmeyle ilgili olan problemlerin ortaya çıkması yaşanılan bir durumdur. Günde 4 saatten daha fazla televizyon izleyen birisinin LED televizyonlar sürekli izleniyorsa uzun dönemde göz bozulmaları yaşadığını biliyoruz.

LED ampullerde yapılan mavi ışık test sonuçları

Yapılan bazı araştırmalar çok net bir şekilde gösteriyor ki mavi ışık frekanslarını uzun süre maruz kalma görme bozukluklarına zarar verebiliyor. Ülkemizdeki birçok insan Özellikle de Ev Kadınları’nın gün içerisinde televizyona fazlaca baktığı bilindiğinden dolayı bu nedenlerden ötürü zararlı olabilme ihtimali yüksek televizyonlar arasında yer almaktadır.

LED televizyon bağlantısı

Netlerin mavi ışık frekanslarının yaymış olduğu olası tehlikeler hakkında yapılmış olan Birçok araştırma led ampulleri odaklı olarak çalışmakta iken bazı raporlara göre de televizyonların ekranlarında kullanılan LED kullanımları endişelerin temel kaynağını bizlere gösteriyor.

Ekranı içerisinde bulunan renklere göre farketmeksizin aydınlatmak da olan yüksek frekanslı Işıklar uzun dönemde göz bozulması gibi problemlerin ortaya çıkma sebepleri arasında yer almaktadır.

Uzmanlar led televizyonları suçlamalardan kurtardı

Yarım metrelik bir mesafeden 100 wattlık Bir ampulü günde 12 saat maruz kaldığınızda alacağınızı zarar led televizyonlarda yaşayacağını zarardan hemen hemen aynı olmaktadır.

Televizyonlar uzun dönem bakıldığı takdirde baş ağrısı yaratabilirler Çünkü görsel ışıması çok fazla olduğundan dolayı gözü ve beyni çok fazla yoran özelliklere sahip olmaktadırlar. Az miktarda izlediğiniz zaman çok fazla bir problem ne karşılaşmaya canınızı bilmeniz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap