Lazer Epilasyonun Zararları Nelerdir? Cildi Yaşlandırır mı? Fiyatı?

Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyonun Zararları Nelerdir? Cildi Yaşlandırır mı? Fiyatı? İstenmeyen tüylerinden kurtulmayı hedefleyen birçok kişi, lazer epilasyona başvurmaktadır. Tüyler için kalıcı çözüm niteliğinde olan lazer epilasyon, diğer epilasyon çeşitleri arasında en çok tercih edileni oluyor. Bunun nedeni, kıl köklerini hedeflediği için tekrar çıkmasını engellemesidir.

Lazer epilasyon bir tedavi olarak kabul edilebilir. Tedavide, kıl köklerine ısı enerjisi vererek foliküllerin zarar görmesi sağlanır. Bu sayede yeni kıl oluşumu engellenmiş olur.

Lazer, genel itibariyle güvenilir bir uygulamadır. Ancak yaptırmayı düşünenlerin aklını kurcalayan lazer epilasyonun zararları var mıdır konusu, duruma göre değişkenlik gösterir. Normal şartlarda cilt yüzeyi lazerden etkilenmez. Isı kıl köklerine verilir. Cildimiz, kıl köklerinden daha önce soğur. Bu nedenle ciltte herhangi bir sorun yaşanmaz.

Lazer epilasyonun uygulama süresi bölgeye göre değişkenlik gösterir. Yüz ve koltuk altı gibi bölgelerin uygulaması 15 dakika civarında sürerken, diğer bölgelerin uygulaması yaklaşık 1 saat sürer. Ancak bu süre tek sefer için geçerli değildir. Çünkü kesin ve kalıcı bir sonuç isteniyorsa birkaç seans devam edilmesi gerekmektedir.

Bilir kişi tarafından yapılan lazer tedavisinin yan etkisi veya lazer epilasyonun zararları yok denecek kadar azdır. Ancak işi tam olarak bilmeyen birinin yapacağı uygulama sırasında, çok küçük de olsa bir takım sorunlar görülebilir.

Bu sorunların başında tahriş ve kızarıklık gelir. Tedaviden sonra bölgede kızarıklık ya da şişlik oluşabilir. Bu durum geçicidir. Ancak bu şikayetler birkaç saat içerisinde kaybolmuyorsa doktorunuza başvurmanız gerekir.

Lazer uygulaması sonrasında, uygulanan bölgede renk açılması ya da koyulaşması gibi bir durum görülebilir. Pigment değişimi olarak adlandırılan bu durum geçicidir.

Lazer Epilasyonun Zararları Nelerdir? Cildi Yaşlandırır mı? Fiyatı?
Lazer Epilasyonun Zararları Nelerdir? Cildi Yaşlandırır mı? Fiyatı?

Lazer Epilasyon Sonrası Hangi Krem Kullanılmalı?

Özellikle kuru ciltlerde, lazer epilasyon sonrasında cilt hassasiyeti artar. Ciltte kızarıklık görülebilir. Isı vererek yapılan uygulama cildi kurutur. Bu kuruluk tahrişe sebep olur. Bu yüzden de lazer yaptıracak olanların aklında lazer epilasyon sonrası hangi krem Kullanılmalı sorusu belirir.

Bu sorunun net bir cevabı yoktur. Tahriş etmeyecek, yatıştırıcı ve nemlendirici özelliği bulunan herhangi bir krem, lazer sonrası kullanılabilir. Çünkü uygulanmadan sonra bölgenin nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Bu durum için özel bir krem olmamakla birlikte, nemlendirici özelliği olan herhangi bir ürün tercih edilebilir.

Lazer Epilasyonu Kimler Yaptıramaz?

Lazer epilasyon, genel itibariyle zararsız bir uygulamadır. Bu nedenle de lazer epilasyonu kimler yaptıramaz sorusunun uzun uzadıya bir listesi yoktur. Ancak ten rengi ve kıl rengi dolayısıyla bu tedaviden yeterli sonucu alamayan kişiler de vardır.

Bunun dışında, cildi aşırı hassas olanlar, cilt lezyonları olanlar ve cilt kanseri olanlar için bu tedavi pek de uygun değildir.

Genital Bölgeye Lazer Epilasyon Zararlı mı?

Genital Bölgeye Lazer Epilasyon Zararlı mı?

Genital bölge ve buranın temizliği, kültürden kültüre farklılık gösterir. Kimi topluluklarda bölgenin tamamen temizlenmesi uygun görülürken, bazı kesimlerde şekillendirme tercih edilmektedir. Bazı kültürlerde ise temizlenmesi pek uygun görülmez, bölge kendi haline bırakılır.

Bu temizleme veya şekillendirme için çeşitli yöntemler vardır. Bunlar arasında ağda, tıraş ve epilasyon sayılabilir. Ancak genital bölge, diğer bölgelere göre daha özel bir bakım ve dikkat gerektirir. Bu nedenle de lazer tedavisi düşünenlerin en çok merak ettiği genital bölgeye lazer epilasyon zararlı mı konusudur.

Lazer, kıl köklerini hedef alır. Verilen ısı diğer bölgelere yayılmaz. Yalnızca uygulandığı bölgede etki gösterir. En çok yaygınlaşan inanış, lazerin yumurtalıklara zarar verdiği ve kısırlığa sebep olduğu yönündedir. Ancak bu yöntem yaklaşık olarak 20 yıldır kullanılmaktadır. Uzmanlar, lazerin yumurtalıklara olumsuz etki verebileceği yönüne herhangi bir durumla karşılaşmamıştır. Üstelik bu durumu belirten herhangi başka bir kaynak da bulunmamaktadır.

Yalnızca bölge aşırı hassas olduğundan, uygulama sırasında ve sonrasında kızarıklık acı ve ağrı gibi etkiler yapabilir. Bu sorun için de son zamanlarda oldukça yaygınlaşan buz lazer tekniği tercih edilmektedir.

Lazer Epilasyon Cildi Yaşlandırır mı?

Lazer Epilasyon Cildi Yaşlandırır mı?

Lazer epilasyon, ciltte bir takım tahrişlere sebep olabilmektedir. Kızarıklık şişlik gibi belirtiler gösterebilir. Ancak, lazer epilasyon cildi yaşlandırır mi sorusunun cevabı hayırdır. Lazer epilasyon ciltte yaşlanmaya sebep olmaz.

Varisi Olanlar Lazer Epilasyon Yaptırabilir mi ?

Lazer, tıpta bazı tedavilerde kullanılmaktadır. Ancak bu kullanım alanları epilasyonda kullanılan şekilde değildir. Tıbbi bir tedavide kullanılacağı zaman, hedef belirlenir, lazer dalga boyu ayarlanır ve buna göre işlem yapılır. Yani lazer ışınının boyu ve varacağı nokta bellidir.

İgrus.com sayesinde edinilen bu bilgiler ışığında okurların en çok merak ettiği, varisi olanlar lazer epilasyon yaptırabilir mi konusudur. Varis,  bir toplar damar hastalığıdır. Lazer epilasyon sonrasında uygulanan lazer ışını, yalnızca kil köklerini hedef alır. Damarlara ulaşımı mümkün değildir. Bu yüzden de varisli damarın patlaması söz konusu olamaz. Bu sebeple, varisi olanların lazer epilasyon yaptırması mümkündür.

Kemoterapi Alanlar Lazer Epilasyon Yaptırabilir mi?

Kanser hastalığı ağır tedaviler ve ilaçlar gerektirdiği için, kemoterapi almış kişilerin merak ettiği tek konu, kemoterapi alanlar lazer epilasyon yaptırabilir mi olmaktadır. Eğer tedavi bitmişse ve kullanılan herhangi bir ilaç yoksa, doktor onayı ile  lazer epilasyon uygulaması yapılabilir.

Ancak tedavisi devam ediyor, kemoterapi alıyor ve ilaç kullanımı devam ediyorsa lazer epilasyon uygulaması mümkün değildir.

Lazer Epilasyon Deriyi İnceltir mi?

Lazer epilasyon hakkında en yanlış bilinenlerden biri de deriyi incelttiği hususudur. Lazer tedavisini uygulamayı düşünenlerin kafasını kurcalayan lazer epilasyon deriyi inceltir mi sorusunun cevabı “hayır”. Lazer epilasyonun hedefi kıl köküdür. Yalnızca kıl ve kıl köküne etki eder. Bu nedenle deri altına nüfuz etmesi, deriyi incelmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Derinin incelmesi ve sarkması, daha çok yaşın ilerlemesine, düzensiz beslenme alışkanlıklarına ve kilo alıp vermeye bağlıdır. Bu durumun lazerle bir alakası yoktur.

Lazer Epilasyon Fiyatları

Tercihen bölgesel ya da tüm vücut olarak yapılabilen lazer epilasyonun fiyatları da bu tercihe göre şekillenir. Yalnızca yüz, koltuk altı, kol, bacak gibi tercihler halinde uygulama fiyatları 100-400 TL arasında değişmektedir. Tüm vücut epilasyon yaptırmak istediğinde bu fiyat 1000 TL civarlarına ulaşır.

Kadın ve erkek lazer epilasyon fiyatları değişkenlik gösterir. Örneğin kadın koltuk altı epilasyon fiyatı 150 TL iken, erkek koltuk altı epilasyon fiyatı 200 TL olabilir. Bunun sebebi erkeklerin yapı gereği kadınlardan daha fazla tüye sahip olmaları ve uygulamanın daha uzun sürebilmesidir.

Bazı lazer epilasyon merkezleri, zaman zaman kampanyalar düzenlemektedir. Bu kampanyalar dahilinde lazer fiyatlarında ciddi indirimler uygulanır. Firmalar arasındaki bu rekabet sebebi olan indirimler, müşterilerin bütçesini sevindirir. Bu indirim ve kampanyaları takip ederek, iki bölge fiyatına tüm vücut epilasyon yaptırmak mümkündür. Ancak lazer epilasyon,  sırf fiyatı uygun diye herhangi bir yerde yapılacak bir uygulama değildir.

Lazer tedavisi yaptırılacak yerin iyice araştırılması gerekir. Uygulamayı yapacak kişinin teknik bilgilerinden emin olmadan onay vermek istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Bu konuda daha önce yaptırmış ve memnun kalmış birinin tavsiyesini almak faydalı olacaktır. Aksi takdirde etkisi uzun sürecek aksaklıklar yaşanması yüksek ihtimaldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap