Laym Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Laym Neye İyi Gelir?

Yemeklerin lezzetini artırmak için laym kullanılır. Sinir sistemine iyi gelir. Düşük kalorisi ile diyetlerin yardımısıdır. Tansiyon hastalarına zararlı olabilir.

Laym

Laym diğer adıyla misket limonu, koyu bir rengi olan citrus ailesinden gelen bir turunçgiller bitkisinin meyvesidir. Meyvesi limondan daha küçüktür ve içinde çekirdek yoktur.

Ağacı ise aynı aileden geldiği için limona benzer. Tadı ise limondan biraz farklı olarak güçlü bir ekşi tada sahiptir. Salatalarda, kokteyllerde kullanılır. Ayrıca kozmetik sanayide de kullanılmaktadır.

Laym hem C vitamini hem de antioksidan doludur ve sağlığa çok faydalıdır. Kilo vermeye, bağışıklığı artırmaya, böbrek taşlarını önlemeye, kalp sağlığını iyileştirmeye, kanserle savaşmaya karşı yardımcı olur. Birçok faydası vardır. Yemeklerde, salatalarda, çayın yanında tüketmek sağlığa faydalıdır.  

Laym Nasıl Saklanır?

Laym nasıl saklanır diye araştıranlara tavsiye olması açısından söylemek gerekirse, laym buzdolabının sebzelik bölümünde 3-4 gün muhafaza edilebilir. Buz poşetlerinde ise dondurucuda sirkeli su ile yıkanıp saklanabilir.

Saklanmadan yıkanan laymlar meyve sıkacağı ile sıkılır. Elde edilen laym suyu özel olarak buz poşetlerine dökülür. Poşetin sağlam olup olmadığı kontrol edilip saklanmalıdır. Poşete çok fazla konulmamalıdır. Çünkü laym suyu hacim kazanacağından poşetten taşmaması için dikkat edilmemelidir.

Laym Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Laym yemeklerde nasıl kullanılır deyince farklı tariflerde lezzeti artırmak için kullanılır. Laym özellikle çorbalarda, yemeklerde, salatalarda, kek ve pastalarda lezzeti artırmak için kullanılır. Vücut direncini olumlu yönde etkiler. C vitamini yönünden zengin olan laym vücut bağışıklığı koruyucu ve artırıcı özelliği vardır.

Dünya mutfağında sıkça kullanılan laym, mayhoş tatları sevenlerin mutfağında vazgeçemediği besinlerdendir. Laym kurutulup baharat ve çeşni halinde kullanıldığı yemeklerde vardır. Özellikle Tayland mutfağında meyve, salata ve yemeklerde sıkça kullanılır.

Laym Faydaları

Hem lezzetli hem de şifa kaynağı olan laymın birçok faydası vardır. Laym faydaları vitamin yönünden ve zengin besin değerleriyle vücuda çok fazladır.

Bu yüzden yemeklerde, salatalarda kullanılmalıdır. Tadı normale limona göre daha ekşiliği yakın olmakla birlikte yoğun mayhoş bir tadı vardır. C vitamini ve A vitamini yönünden oldukça zengin olan laymın vücuda birçok faydası vardır.

Laym faydaları özellikle içindeki vitaminler nedeniyle bağışıklığa kuvvetlendirdiği için sofralardan eksik edilmemelidir.

·       Laym hazmı kolaylaştırır ve sindirim sistemini rahatlatır.

·       İçindeki vitaminler sayesinde grip ve soğuk algınlığına karşı vücudu korur.

·       Antioksidan etkileri nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirir, vücut direncini artırır.

·       Kalp dostu olan şifa kaynağı laym dolaşım sistemi için de çok faydalıdır.

·       Sinir sistemini güçlendirip, sağlığı koruyucu özelliği vardır.

·       Laym limonunun içindeki besinlerin böbrek taşlarını engelleyici özellikleri vardır.

·       Laym içindeki A vitamini göz sağlığını korur, görme özelliğine artırıcı özelliği vardır.

·       Laym limonu içindeki kalsiyum minerali kemik gelişimine faydalıdır, eklemler için çok faydalıdır.

·       Yapılan araştırmalarda kanser hastalıklarını önleyici özelliğinin olduğu ortaya çıkmıştır. Meme, lenf, kemik iliği, kolon kanserlerinin tedavilerine yardımcı özelliği vardır. Laym limonunun cilde faydası vardır. Laym suyu cilt temizleyici tonik olarak kullanılabilir.

·       Laym içindeki yüksek oranda bulunan C vitamini demir emilimini yükseltir. Kansızlığa iyi gelir.

Laym Nelere İyi Gelir?

Şifa kaynağı olan laymın sayılamayacak kadar faydası vardır. Laym nelere iyi gelir diye araştıranlar birçok faydasından dolayı tüketmelidirler. İçindeki vitaminler ve besinlerin birçok faydası bulunmaktadır.

Özellikle bağışıklığı artırıcı yönü nedeniyle tercih edilir. Vücut direnci sağlar. Kansızlığa çaredir. Göz sağlığını artırır. Gözün görme özelliğine iyi gelir. Kalp sağlığını korur. Böbrek taşlarını önleyici özelliği vardır. Kanser hastalıklarına karşı önlemede yardımcı olur.

Laym İçindeki Vitaminler

Şifa kaynağı olan laym içindeki vitaminler A vitamini ve C vitamini açısından oldukça zengindir. Bu nedenle laym büyük oranda bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve hasarlı dokuları kuvvetlendirir. Günlük C vitamini ihtiyacının %20’si 1 adet laym limonundan karşılanabilir. Laym içinde potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum ve demir mineralleri ideal miktarda bulunur.

Laym Kalorisi

Laym keskin ve yoğun ekşiliğiyle farklı ve ferahlatıcı bir özelliği vardır. A vitamini yönünden son derece güçlüdür. Bol miktarda potasyum ve folik asit bulunmaktadır. Laym 29 mg vitamin içerir. 1 adet laym kalori olarak 20 kaloridir.

Laym Zararları

Laym birçok faydasının yanında bazı dikkat edilmesi gereken hususlar da vardır. Laym zararları dikkat edilmesi gereken durumları bulunmaktadır. Her besinde olduğu gibi fazla tüketildiğinde vücuda zararları olabilmektedir. Laym, laym suyu ve laym zayıflama kürleri fazla tüketildiğinde vücuda birçok zararı bulunmaktadır.

Fazla tüketildiğinde diş eti kanamalarına neden olabilir. Sinir sistemine zarar verebilir. Özellikle tansiyon hastalarının laym kullanırken dikkat etmesi gerekir.

Gebelik ve emzirme döneminde annelerin laym kullanımına dikkat etmesi gerekir. Laym içinde bulunan asit, mide asidi, ülser ve gastrite sebep olabilir. Laym kullanımına dikkat edilmesi gerekir. Çok fazla tüketilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap