Lavabo kokusunu gidermek için ne yapmalı, Kolay Yöntemleri?

Lavabo Düzenli olarak temizlik yapılmadığı takdirde içerisinde bazı bakteriler birikebilir.

Bu bakteriler sağlığı tehdit eden bir unsura dönüşürken aynı zamanda hayat kalitenizi düşüren bir dizi sonuç ortaya koyar.

Bunlardan en rahatsız edicisi ise pis bir kokudur. Lavabodan gelen ve hem size hem de misafirlerinize kötü bir deneyim yaşatan kötü kokuları engellemek için birçok yöntem bulunuyor.

Öncelikle bu tip sorunlar yaşamamak için lavabo gibi hassas alanları belli aralıklarla temizlemeniz gerekmektedir. Bu sayede kötü kokuya neden olan artıkları, pislikleri ya da çeşitli yabancı cisimleri lavabonuzdan atmnız mümkün olur.

Düzenli bir biçimde açıcı ilaçlar kullanmak bile çok büyük fayda sağlayacaktır. Gideri tıkayan ve burada biriken pisliklerin tahliye olmasını sağlayacaktır.

Lavabo kokusu

Pis Kokan Lavabo Nasıl Temizlenir?

Lavabo ve kötü koku aslında birbirinden çok ayrılan tanımlar değil. Hemen hemen her evde görülebilecek bir soruna dönüştü.

Tabii ki pratik bir biçimde lavaboları temizleyebilmek mümkündür. Bunun için bazı temel ipuçlarına ihtiyacınız olacak. Özellikle püf noktalarını öğrendikten sonra gerek mutfak gerekse tuvaletinizde bulunan lavaboların mis gibi kokacağından emin olabilirsiniz.

Lavabonun kokmasına neden olan en büyük etken giderinin tıkanmasıdır. Giderin tıkanması sonradan gelecek yabancı cisimlerin ve pisliklerin bu tıkanıklık sebebiyle giderde kalmasına yol açar.

Dolayısıyla bunun çözümünü sağlamak lavabolarda oluşan pis kokuyu yarı yarıya çözebilir. Belli aralıklarla açıcı kullanarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Güçlü formülleriyle giderlerini sorunsuz bir biçimde açabilmektedir.

Eğer lavabonuz tıkandıysa ve elinizde açıcı yoksa bunun alternatifi olarak sıcak suyla karıştırdığınız sirkeyi dökebilirsiniz. Aynı etkiyi yaratacaktır.

Limon Tuzu İle Lavabo Açma

Limon son derece önemli bir temizleyicidir. Bu sebeple limon tuzu paslanmış çaydanlık ve lavabolar için kullanılmaktadır. Limon ile ovarak lavabonuzu parlatabilir ve aynı zamanda kokuya sebep olan faktörlerden arındırabilirsiniz.

Mutfakta bulaşıkları dağ gibi biriktirmek ciddi bir atığın bulaşmasına yol açar. Dolayısıyla artıklar lavaboyu tıkarken aynı zamanda pis bir kokunun oluşmasına da yol açarlar. Gider tıkandığında da bu koku kalıcı hale gelir.

Benzer bir durum banyo lavabolarında da tıraş olduktan sonra kılların gideri tıkamasıyla yaşanabilir.

Son derece basit bir aksama sahip olan lavabo altı giderleri sökülüp takılabilmektedir.

Eğer açıcılar, karbonat, sirke ve tuz karışımı gideri açmaya yetmiyorsa ciddi bir artık birikintisi var demektir.

Bunu çözmek için gideri tamamıyla sökerek temizlemeniz gerekir. İşlemin ardından hem su dolmayacak hem de pis koku ortadan kaybolmuş olacaktır.

Ayrıca pis kokan lavaboların genellikle en büyük sebebi tıkanıklar olduğu için bir süre sonra gidere zarar verebilir. Giderin patlaması ise yalnızca lavabonun değil aynı zamanda mutfak dolaplarınızın da aynı kokuya sahip olmasını sağlayabilir.

Genelde bulaşık deterjanı gibi temizlik ürünleriyle temizlense de temizlik aşamasında tarçın kullanmak kokunun bastırılması için ideal bir çözümdür. Yine karanfil kullanılan bir diğer alternatiftir. Lavabonun dış yüzeyinde kirler varsa ve kokuya sebep oluyorsa çamaşır suyu etkili bir temizlik sunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap