Lale İsminin Anlamı

lale-isminin-anlami-44924

Lale İsminin Anlamı

İsim koyma süreci aileler için önemli bir aşamadır. Bundan dolayı isim anlamlarının araştırılması bu süreçte sizlere yardımcı olabilir. Eskiden beri çok bilinen kız isimlerinden biri olan Lale isminin anlamı nedir? Öğrenmek isteyenler için açıklanabilir.

Lale isminin 6 farklı anlamı bulunmaktadır. Bunlar; tarihteki en ünlü tabibin adı, Beyoğlu semtinin eski adı, zambakgillerden çiçekli ve soğanlı bir bitki, eskiden sucuların boynuna astığı halka ve ağaçtan meyve koparmaya yardımcı sırıktır. Lale TDK’deki anlamı çiçekleri kadeh biçiminde olan, türlü renklerde süs bitkisidir.

Lale ismi kızlar için kullanılan isimler arasında yer almaktadır. Lale isminin kökeni Farsçadan gelmektedir. Lale ismi caiz mi sorusu merak edilen diğer bir sorudur. Lale ismi Kuran’da geçmemesine rağmen, kullanılmasında sakınca olmayan bir isimdir.

Lale isminin kişilik analizi şöyle yapılabilir; macera ve aksiyonlardan hoşlanan insanlardır. Bu isme sahip olan insanlar, değişime açık ve vizyon sahibi kişilerdir. Baskı altında olmaktan hoşlanmayan, zeki, insanlarla anlaşmaktan hoşlanan ve hareketli kişilerdir. Bu ismi taşıyan kişilerin arkadaşlık ilişkileri güçlüdür. Düzensiz ve karmaşık yapıya sahip insanlardır. Bu kişiler özel ilişkilerinde baskın olmayı severler. Aynı zamanda geniş yürekleri vardır. Lale ismine sahip olan kişiler hayal kırıklığına uğramaktan hoşlanmamalarına rağmen denemekten vazgeçmezler. Empati kurmakta başarılı oldukları için çevresindeki insanlar tarafından sevilirler.

Lale isimli kişilerin olumlu yönleri; estetiğe önem veren, yaratıcı özellikleri olan, tarafsız yaklaşım sergileyebilen, huzurlu ve hoşgörülü kişiler olduğu söylenebilir. Aynı zamanda tatlı dilli, nazik, uzlaşmacı, zevkli ve olaylara iyimser yaklaşan kişilerdir.

Lale isimli kişilerin olumsuz yönleri; detaylara fazla önem veren, kolay affetmeyen, şüpheci, fazla titiz ve hayal ile gerçeği ayırt etmekte zorlandıkları söylenebilir.

Lale isimli kişilerin genel fiziksel özellikleri; atletik ve uzun vücut yapısı, düz göz yapısı, arası açık kaşları, kısa çeneli ve düz saç yapısı olan kişilerdir.

Türkiye’de Lale ismini kullanan kişi sayısı 16700’dür. Bu isme sahip olan kişi sayısı, İstanbul’da 4178, Ankara’da 1695 ve İzmir’de 1056’dır. Ülke genelinde en çok kullanılan isimler arasında Lale ismi 805.sırada yer almaktadır. En çok kullanılan kız isimleri arasında ise 419.sırada yer almaktadır. Aynı zamanda Lale ismini kullanan kişi sayısında son 1 yılda 90 kişi olarak artış göstermektedir.

Lale isminin harf analizi şöyle yapılabilir; L: Sanatsal anlamda yetenekleri olan kişileri temsil eder. L harfini isminde bulunduran kişilerin özgüvenleri yüksektir. A: Dışa dönük, enerjik, atılgan ve maceracı kişileri temsil eder. Aynı zamanda isminde A harfi bulunan kişiler liderlik yapma özelliği bulunan kişilerdir. L: Duygusal, yaratıcı ve sanat alanında yetenekli kişileri temsil eder. E: Problemler karşısında mücadele eden kişileri temsil eder. Bu anlamda güçlü karakteri olan kişilerdir.

Lale isminin numerolojik analizi şöyledir; L:15, A:1, L:15 ve E:6’dır. Lale isminin yapılan numerolojik analizine göre toplam numeroloji sayısı 37’dir. Kader sayısı ise 7’dir.

İsim analizleri yapılırken, araştırılan diğer konular arasında o isme benzer isimler ve o isme sahip olan ünlülerdir. Bu anlamda Lale ismine benzer isimler olarak; Şelale, Lal, Lalin, Lalgün, Hale, Jale, Cemale, Kemale, Risale, Lala ve Yale isimleri örnek verilebilir.

Diğer konulardan biri olan Lale ismine sahip olan ünlüler araştırıldığında; Türk dizi ve sinema oyuncusu Lale Mansur, profesyonel sporcu ve Türk sanatçı Lale Oraloğlu, İlk kadın vali Lale Aytaman, eski manken Lale Belkıs, oyuncu Lale Başar ve Türk şair ve yazar Lale Müldür örnek verilebilir.

Lale isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 6 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Tarihteki En Ünlü Tabibin Adı (Lokman Hekim)
  • 2 – Beyoğlu Semtinin Eski Adı
  • 3 – Zambakgillerden, Uzun Yapraklı, Güzel Ve Çeşitli Renklerde Çiçekli Soğanlı Bir Bitki.
  • 4 – Eskiden Sucuların Boyunlarına Asılan İki Ucu Lale Gibi Kıvrak Demir Halka, Pranga.
  • 5 – Ağaçtan Meyve Koparmaya Yarayan Ucu Çatallı Sırık.
  • 6 – Çiçekleri kadeh biçiminde olan, türlü renklerde süs bitkisi.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Farsça
Söylenişi: lâ:le
Kuran ‘da geçmiyor.

Lale ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Lale ismini kullanan 16.700 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Lale ismini kullanan 4.178 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Lale ismini kullanan 1.695 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Lale ismini kullanan 1.056 kişi bulunmaktadır.

Lale isminin Türkiye sıralaması

Lale en çok kullanılan 805. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 419. isimdir.

Lale ismini kullananların sayısı, son bir yılda 90 kişi artmıştır.

Lale isminin Harf Analizi

Kişiye Lale ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Lale İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Lale ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Lale isminin anlamını gözden geçirin!

Lale İsminin Numerolojisi

Lale isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

L: on beş
A: bir
L: on beş
E: altı
TOPLAM: 37

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap