Lahmacun İçi Nasıl Hazırlanır, Malzemeleri Nedir?

Lahmacun içi Hakkında Olan Makalemizi Sesli Dinlemek İster Misiniz?

Lahmacun İçi nasıl hazırlanır özellikle bizim toplumumuzda çok sevilen bir yiyecek olan hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin araştırdığı ve çok sorulan bir sorudur. Bu yemek, çok sevilen ve lezzetine doyum olmayan bir yiyecektir. Yemek öncesi atıştırmalık ya da bir ara öğün olabileceği gibi yanında çeşitli eklemeler sayesinde pratik bir ana yemek bile olabilecek doyurucu bir yiyecektir. 

İnce ve mayasız bir hamur üzerine kıyılmış veya iyice dövülmüş etin yayılması temeline dayanmaktadır. Türk kültüründe ise bu yiyecek önemli bir kültürel değerdir. Özellikle Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde lahmacun adeta milli bir yiyecek halini almıştır. Ülkemizde bu denli sevilen lahmacunun türleri hakkında da bilgi vermek gerekirse boyutlarına göre isimler alan çeşitleri şöyledir:

Kuş gözü
Fındık
Tabak altı

Büyüklüklerine göre isim almalarına rağmen içine konulan malzemeler her şehir ve yöreye göre değişiklik göstermektedir.

Lahmacun içi nasıl hazırlanır
Lahmacun içi nasıl hazırlanır

Lahmacun İçi Nasıl Yapılır?

Lahmacun içi nasıl yapılır belli püf noktalarına bağlı kalarak yapılması gereken bir yiyecektir. İçine konulan malzemeler yöreye göre ve mevsimlere göre değişiklikler göstermektedir. Şanlıurfa ve Mardin’de soğanlı yapılırken Gaziantep’te ise sarımsaklı yapılmaktadır. Kahramanmaraş şehrinde hem sarımsak hem de soğanla yapılmaktadır.

Lahmacun içi nasıl hazırlanır sorusu aslında lahmacun içi hazırlanırken kullanılan malzemeler nasıl olmalıdır sorusunu da beraberinde getirmektedir. Yapılan yiyeceğin lezzet başarısında en az yapılış aşaması kadar kullanılan malzemelerin kalitesi de önemlidir. Kaliteli malzemelerle hazırlanmış, hazırlayanın tecrübesi ve el lezzeti ile birleşince ortaya muazzam bir lezzet çıkar.

Lahmacun İçi Nasıl Hazırlanır?

Lahmacunun iç harcı hazırlanırken kullanılan kıyma mutlaka kaburga etinden çekilmiş kıyma olmalıdır. Lahmacun içinde kullanılan bir başka malzeme incecik kıyılmış ve suyu sıkılmış kuru soğandır. Soğanlar mutlaka çok ince doğranmalı ve suyu sıkılmalıdır. 

Suyu sıkılmamış soğan iç harcını sulandırır ve lezzetini kaybetmesine neden olabilir. Yine başka bir malzeme incecik doğranmış maydanozlardır. İç malzemesi için olmazsa olmaz soğan ve kıyılmış maydanozlar temel malzemeleridir.

Kıyma, kuru soğan ve maydanoz dışında eklemek istediğiniz malzeme tamamen sizin zevkinize bağlıdır. Domates, biber sarımsak, taze nane sizin tercihinize bağlı olarak katabileceğiniz diğer malzemelerdir. Hazırladığınız iç harcı rengi açık ton olmuşsa biber salçası ya da domates salçası eklenebilir. 

Lahmacun içi nasıl hazırlanır denildiğinde sorulacak sorulardan bir tanesi de içine baharat olarak ne kullanmalıyım sorusudur. En klasik baharatlar olan toz kırmızı biber, pul biber, karabiber ve kimyon lahmacun içi harcına yakışan baharatlardır. Tadına doyum olmayan lezzetli bir yiyecek yapmak için mutlaka lahmacun içini çok yoğurmak gerekir. Lahmacunun içine konulan bütün malzemeler birbiriyle güzelce bütünleşmelidir.

Uzun uzun yoğurulan iç malzemesi bir streç filme sarılmalıdır. Sonra en az 1-2 saat kadar buzdolabında bekletilip dinlenmesi sağlanmalıdır. Eğer vaktiniz varsa bir gün buzdolabında bekleterek dinlendirdiğiniz yiyeceklerin tadına doyum olmayacaktır.

Lahmacun içine hazırladıktan sonra ister mahalle fırınında isterseniz evinizdeki fırında pişirmenin arkasından size düşen sadece afiyetle yemek olacaktır. Ayran eşliğinde yenilen lahmacunun tadı ise bir başka olmaktadır.

Lahmacun içi malzemeleri nelerdir derseniz lahmacunun iç malzemelerini şöyle sayabiliriz; 

Kaburga etinden hazırlanmış kıyma, incecik kıyılmış ve suyu sıkılmış kuru soğan ve yine çok ince kıyılmış maydanoz. Buna ilave etmek isteyebilecekleriniz ise tamamen sizin tercihinize bağlı olan malzemelerdir.

Antep Lahmacun İçi Nasıl Hazırlanır?

Antep lahmacun içi nasıl hazırlanır meraklıların sorularından biridir. Verdiğimiz bilgilerde lahmacunun iç malzemeleri yöreye göre değişiklik gösterir demiştik. Antep şehrinde içi hazırlanırken soğan kullanılmaz. Soğan yerine sarımsak kullanılır.

Lahmacun içi nasıl hazırlanır konusu hakkında bilgiler verdiğimiz yazımızda Antep lahmacun içi nasıl hazırlanır hakkında da bilgi vermek isteriz.

Malzemelerimiz şunlardır:

  • Kıyılmış kuyruk yağı ilave edilmiş orta yağlı kıyma
  • Biber ve domates salçası
  • Büyük bir boy temizlenmiş ve kıyılmış maydanoz
  • Üç baş soyulmuş ve kıyılmış sarımsak
  • Kırmızı Taze biber ince kıyılmış olmalı
  • Yine ince kıyılmış olan taze yeşil biber
  • İnce kıyılmış domates
  • Pul biber, karabiber, kimyon ve isot

Malzemelerin hepsini karıştırdıktan sonra çok iyi yoğurmak gerekmektedir. Çok iyi yoğurularak güzel bir kıvam alması sağlanan lahmacun içi buzdolabında 1-2 saat dinlendirildikten sonra kullanılabilir.

Bu ve buna benzer konularda sizler için bilgiler veren bir site olan igrus.com çok çeşitli konular hakkında bilgiler vermektedir. 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap