Kuzukulağı Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Saklama Koşulları ve Faydaları

Kuzukulağı salatada kullanılır. Uygun koşullarda çiğ şekilde saklanır. Düşük kalorili sebze C vitamini ile fayda sağlar. Aşırı tüketim zararlı olabilir.

Kuzukulağı

Yabani kuzukulağı olan bir bitkidir. Bu bitki doğada doğal olarak yetişen ve içinde çok sayıda vitamin olan bir bitkidir.

Genellikle 20 cm ile 50 cm boyutlarında olan bu bitki kırmızı bir gövdeye sahiptir. Familya olarak kuzu kulağıgillerdendir. Tek yıllık bir olmayıp, çok yıllık bitki sınıfına girmektedir. İçeriğindeki vitamin ve mineraller neden ile yerli ve yabani kuzukulağı artıları çok fazladır.

Kuzukulağı içerisinde A, B, C vitaminleri bulunmaktadır. İçeriğinde yer alan demir ve fosfor mineralleri sayesinde çok sayıda faydası bulunmaktadır. Bunun dışında içerisinde çok sayıda faydalı karbonhidrat ve diğer unsurlar bulunmaktadır.

Ekşimsi tadı ile ağızda hoş bir hoş koku bırakan kuzukulağı içeriğinde oksalik asit barındırır. Birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Gerek yabani olmayan gerekse de yabani kuzukulağı oldukça faydalıdır.

Kuzukulağı Nasıl Saklanır?

Kuzukulağı nasıl saklanır sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Öncelikle kuzukulağı yıkanır. Sonrasında süzgece konularak suyunun süzülmesi sağlanır.

Suyunun süzülmesini takiben kuzukulağının bir kâğıt havlunun üzerine konularak suyunun tamamen çekilmesi sağlanır. En son aşamada ise bir buzdolabı poşetine konularak buzdolabından muhafaza edilir. Kuzukulağı nerelerde yetişir sorusu bu tadı sevenler tarafından sorulmaktadır.

Kuzukulağını buzdolabında 1 hafta içerisinde tüketmek mümkündür. Bunun yanında daha uzun süreler kuzukulağını saklamak için ise buzdolabının derin dondurucusunu kullanmak faydalıdır.

Buzdolabının derin dondurucusunda genellikle pişirildikten sonra saklamak da mümkündür. Bunun yanında çiğ olarak da suyu iyice çekildikten sonra saklamak da mümkündür.

Kuzukulağı Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Kuzukulağının birçok farklı yemeği yapılmaktadır. Genellikle çiğ halde iken kuzukulağı salatası yapılır.

Tek başına yenebildiği gibi, domates ve diğer sebzeler ile de kuzukulağı salatası yapılabilmektedir. Salatası genellikle en çok tercih edilen kısmıdır. Diğer yemeklerin yanında kuzukulağı salatası ile yemeği renklendirmek mümkündür.

Kuzukulağının farklı yemekleri de mevcuttur. Çorbalara katılabilir ya da böreği yapılabilir. Kuzukulağı böreği yapılacak ise genellikle peynir ya da çökelek ile harmanlanarak böreği hazırlanır.

Bunun yanında ıspanaklı yemekler gibi pirin ile de birlikte kullanılabilir. Pirinç ile sulu yemeği yapılabilir. Aynı zamanda kuzukulağının lapa haline getirilerek çıban tedavisinde kullanılması mümkündür.

Kuzukulağı Faydaları

Halk arasında tadından dolayı ekşi ot olarak da bilinen kuzukulağı içerisinde bol miktarda C vitamini barındırır.

Diş eti problemlerinde tercih edilen kuzukulağı aynı zamanda bedeni ve zihni güçlendirici etkiye sahiptir. Bunun yanında birçok deri hastalığında da kuzukulağı tercih edilir. Egzama ve sedef hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Kuzukulağı faydaları çok fazladır.

Kuzukulağı faydaları açısından bağırsaklar için önemli bir bitkidir. Kabızlık tedavisinde kullanılabilmekle birlikte bağırsakları yumuşatabilme özelliği ile de ön plana çıkmaktadır.

Bu özelliği ile müshil olarak da tercih edilir. İdrar sorunu olan kişilerin de kuzukulağı kullanarak idrar söktürücü etkisinden faydalandıkları bilinmektedir. İdrar ve safra gibi sorunlarda tercih edilen bir bitkidir. Kaşıntıları kesmeye de yarayan kuzukulağı faydaları olan bir bitkidir.

Kuzukulağı Nelere İyi Gelir?

Kuzukulağının daha birçok faydası vardır. Özellikle anne sütünü arttırıcı etkisi bilinmektedir. Önemli bir kabızlık sökücü olan kuzukulağı, mesanede meydana gelen sorunların giderilmesi aşamasında da önem taşımaktadır. İshal tedavisinde de sıklıkla tercih edilen bir bitkidir. Tıbbi olarak önemli bir bitki olan kuzukulağı nerede yetişir faydaları nelerdir sorusu cevaplanır.

Deri hastalıklarında tedavi amaçlı kullanılır. İçerisinde su oranı yüksek olduğundan dolayı susuzluğu gidermede önemlidir. Diş eti problemleri yaşayan kişilerin bu otu kullanmasında fayda vardır. Metabolizmayı güçlendirerek daha dinç bir yaşam sağlar.

Güneş yanıklarının giderilmesinde de önemli görevler üstlenmektedir. Bu kadar çok faydası ile ön plana çıkan kuzukulağı nerede yetişir açısından bilinmesinde fayda vardır.

Kuzukulağı İçindeki Vitaminler

Kuzukulağı ya da ekşi otu, acı ot gibi isimleri ile bilinen bu bitkinin içerisinde çok sayıda vitamin bulunmaktadır. Bol C vitaminin yanı sıra içerisinde A ve B vitaminleri bulunmaktadır. Fosfor ve demir yönünden oldukça bol içeriğe sahiptir. İçerisinde birçok mineral mevcuttur. Bu mineraller sayesinde anti oksidan özellikler de taşır.

Tanen, antrakinon türevleri içerisinde bulunan kuzukulağı otu, nişasta ve reçine yönünden de zengindir. İçerisinde çok sayıda ve faydalı şekerler bulunmakla birlikte potasyum okzalat, oksalik asit gibi türevler mevcuttur.

Tam bir C vitamini deposu olan bu bitki içerdiği besleyici ögeler ile tok tutan bir bitkidir.  Su tutma özelliği ile uzun süre susuz kalmaya karşı dayanıklı hale getirir.

Kuzukulağı Kalorisi

Kuzukulağı içerisinde karbonhidrat, yağ ve protein bulunur. Kalori olarak çok düşüktür. 50 gram kuzukulağı içerisinde yaklaşık olarak 18 kalori mevcuttur. Bunun yanı sıra yüzde 69 karbonhidrat, yüzde 23 protein ve yüzde 9 yağ bulunmaktadır. Kalori değerinin düşük olması nedeni ile birçok kişi tarafından diyet menülerinde yer almaktadır.

Kuzukulağı kalorisi ve diğer özellikleri ile dikkat çeken doğal bir bitkidir. Birçok insan kuzukulağı faydalarını bilerek gerek salatası ile gerekse de yemekleri ile bu besini çokça tüketmektedir. Az kalorisi ve susuzluğa karşı etkili olması nedeni ile tercih edilen bir besindir. Salatalarda da önemli bir ot olarak yer almaktadır.

Kuzukulağı Zararları

Kuzukulağı çok sayıda faydası ile önemli bir bitki olmakla birlikte kuzukulağı zararları da bulunmaktadır. Çok kullanımı bazı sorunlara neden olmaktadır. Bazı hastaların romatizma hastalarının aşırı tüketmesi tavsiye edilmemektedir.

Bunun yanı sıra böbrek hastalarında da uzun süreli kullanımı çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Kuzukulağı zararları dikkat edilmelidir. Mide ülseri ve gastrit hastalarının da kuzukulağını kullanmamaları tavsiye edilir. İçerisinde ekşi tadı veren çok sayıda asit bulunduğundan dolayı mideye karşı zarar verebilir.

Bu nedenle aşırı tüketerek mideye zarar vermemesi gerekmektedir. Her şeyin fazlası zarar verdiğinden dolayı kuzukulağı zararları tüketiminde de aşırıya kaçmamak sağlığı korumak adına önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap