Kuzey İsminin Anlamı

Kuzey İsminin Anlamı Nedir?

Kuzey ismi, genellikle son dönemlerde erkek çocuklarına verilen bir isim olarak karşımıza çıkmaktadır. Kuzey isminin anlamı nedir? sorusuyla beraber bakılınca telaffuz bakımından söylenişi ve anlaşılması kolay olan bir isimdir. Bazı isimler gibi söylerken zorlanılan veya işitildiğinde ilk seferde anlaşılmayan bir isim olmadığı için tavsiye edilecek güzel isimlerin arasında yer alır. Anlam olarak sert bir hava iklimini veya yükseklikleri, soğuğu çağrıştırıyor olması, erkek ismi olarak tercih edilmesinin sebebinin de anlaşılmasına yardımcı oluyor.

Kelime anlamı olarak ne olduğunu araştırdığınızda, Kuzey isminin TDK’deki anlamı olarak karşınıza birden çok ifade çıkar. Öncelikli olarak ilk anlamı güneşin konumuna göre oluşan yönlerden birisi olduğudur. Güneyin tersi ve eski dilde şimal sözcüğünün eş anlamlısı olarak da karşılaşırsınız. Örtülü anlam olarak da kuzey sözcüğü, az güneş gören veya hiç güneş görmeyen anlamlarına karşılık gelmektedir. Birde coğrafi terim olarak soğuk iklimi ve yükseltiyi sembolize eder. Yapı olarak ele alındığında Türkçe’nin karakteristik yapısına uygun olduğu için Türkçe kökenli bir sözcük olduğu söylenmektedir.

Kuzey ismini düşünerek araştırma yapanların ulaşacakları sonuçlar şunlardır. Kuzey isminin harf analizi açısından ele alındığında; K harfi, bağımsız bir yapıyı sembolize eder. U harfi, sıcak kanlılığı ve sıcak iletişimi ifade eder. Z harfine bakıldığında, çabukluk ve pratik düşünme öne çıkmaktadır. E harfi, eğlenceli ve mutlu kişiliği yansıtır. Son olarak Y harfi de rahat yaşama isteğini temsil eder. Kuzey ismi numerolojik olarak ele alınırsa; k= 2, u= 3, z= 8, e= 5, y= 7, bu sayıların toplamından elde edilen 25 rakamına göre elinize geçen sayı 7’dir.

Toplumda birçok kişi isim seçerken isim ve karakter eşlemesine inanarak tercihte bulunurlar. Aslında genel olarak insanlardaki yaygın kanı da bu şekildedir. Kuzey isminin kişilik analizi bu noktada önemli bir yer tutar. Eğer bir isim, taşıyıcısını böylesine önemli bir şekilde etkiliyorsa, ismin karaktere etkisine de bakılmalıdır. Genel olarak bağımsız bir yapıları olduğundan başına buyruk olabilirler ancak mükemmeli arayan diğer yanlarını da unutmamalı. Çoğu zaman sessiz kalarak mantık çizgilerini korurlar. Kolay kolay pes edecek bir kişilikleri yoktur. İçe dönükmüş gibi görünseler de aslında bu onların duygusal yapılarının işaretidir.

Yaşama merhaba diyecek yeni evladınıza anlamlı ve karakterli bir isim bakıyorsanız Kuzey ismini de düşünmelisiniz. Söylenmesi ve okunuşu kolay olduğu kadar işitildiğinde de hemen anlaşılan yapısıyla isim kategorisinde önemli bir yeri vardır. Ayrıca başka birçok isimle de uyum sağlayan Kuzey ismine benzer isimler denilince akla gelen isimler şunlardır; Kuday, Kutay, İlbay, Güney, Tümay, Kubilay, Güzey, Rüzgâr, Poyraz ve İlbey

Peki Kuzey ismi yaygın mıdır? Şeklinde bir sorunuz varsa cevabı evettir. Kuzey ismi özellikle yeni nesil yetişen ailelerde oldukça sık olarak kullanılmaktadır. Merak edenler için Kuzey ismine sahip olan ünlüler kimlerdir? denildiğinde tiyatro ve sinema sanatçısı Kuzey Vargın akla geliyor. Bunun dışında günlük yaşamda, kuzey sözcüğünün oldukça sık kullanıldığı görülür. Kuzey Yıldızı, kuzeye bakan, kuzey rüzgarları, kuzey soğuğu, kuzeyliler gibi.

Yeni ve güzel bir isim arayışında olanların baktıkları birçok alan vardır. Ancak bunların içerisinde toplumsal yargıların daha etkili olduğunu görüyoruz. İşte isim köken yönünden uygumu? Veya toplumsal olarak ayıp bir şeyi çağrıştırıyor mu? gibi. Bu sorulardan bir diğeri de Kuzey ismi caiz mi? Olabilir. Kur’an da Kuzey ismi geçmese de caiz olmayan isimler arasında da bulunmamaktadır. Yani kuzey ismini seçmenin inanç yönünden de bir sakıncası yoktur.

kuzey-isminin-anlami-24659
Kuzey İsminin Anlamı

Kuzey isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – İlk Hristiyan Kadın.
  • 2 – Belen, Erişen – Soylenti
  • 3 – Sağını doğuya, solunu batıya veren kimsenin tam karşısına düşen yön, dört ana yönden biri, şimal, güney karşıtı.
  • 4 – Bulunduğu noktaya göre kuzeyde kalan yer.
  • 5 – Kuzey yönü / Şimal

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Kuzey ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Kuzey ismini kullanan 19.304 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Kuzey ismini kullanan 5.668 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Kuzey ismini kullanan 1.651 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Kuzey ismini kullanan 2.171 kişi bulunmaktadır.

Kuzey isminin Türkiye sıralaması

Kuzey en çok kullanılan 741. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 335. isimdir.

Kuzey ismini kullananların sayısı, son bir yılda 2.273 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Kuzey isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Kuzey isminin Harf Analizi

Kişiye Kuzey ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

Kuzey İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Kuzey ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Kuzey isminin anlamını gözden geçirin!

Kuzey İsminin Numerolojisi

Kuzey isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

K: on dört
U: yirmi beş
Z: yirmi dokuz
E: altı
Y: yirmi sekiz
TOPLAM: 102

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap