Küvet Temizliği Nasıl Yapılır?

kuvet-temizligi-nasil-yapilir-13824

Herkesin banyo standartları farklı ölçütlerde olabilir. Artık duş alışkanlıklarımız değişerek ayakta duş almaya doğru kaydı. Önceden oturarak, sonrasında küvet..

Herkesin banyo standartları farklı ölçütlerde olabilir. Artık duş alışkanlıklarımız değişerek ayakta duş almaya doğru kaydı. Önceden oturarak, sonrasında küvette uzanarak ve son olarak küvet tekneleriyle ayakta duş almaya başlamamıza rağmen herkes bunu takip edememektedir.

Bilhassa kirada oturan insanlar kiraladıkları evde hangi banyo imkânı varsa ondan yararlanıyorlar. Haliyle onlarca yıl öncenin sık kullanılanı olan banyo küvetleri farklı temizlik biçimlerine ihtiyaç duyabilir.

Banyo küveti temizliği yayık bir yapıya sahip olduğu için sizi asla zorlamayacaktır. Fakat dış etkenlerden kaynaklanan bazı durumlar can sıkıcı olabilir. Bunların başında ise küvetteki sararmalar ve dışındaki küflenmeler yer almaktadır. Yinede yöntemini bilip tam manasıyla uygularsanız hiçbir şekilde sorun yaşamayacağınızı söyleyebiliriz.

Banyo Küveti Temizliğinin Püf Noktaları

Tamamıyla özel malzemelerden üretilen banyo küvetleri temizlik sırasında size kolaylık sağlayan duş tekneleridir. Keza bir duşakabin yatağından daha kolay temizlenirler. Banyo küveti temizliği yapmak istemeniz farklı standartlara bağlı olabilir. Örneğin standart su ve sabun lekelerinin çok kolay çıkacağından emin olabilirsiniz. Fakat eskimiş ve yer edinmiş sarı lekeler ya da izler sizi zorlayabilir.

İnatçı ve Eski Küvet İzleri Nasıl Çıkar?

Küvetinizde sizden önce oturanların ya da sizin kullanımınızdan kaynaklanan çoğunlukla sarı izler mi var? Bunlar inatçı küvet kirleri olarak bilinir ve temizlik aşamasında uygulamaya başlanan noktayı belirlerler. Boraks ve limon suyu karışımıyla hazırlayacağınız jel kıvamındaki temizlik ürününü bu lekelerin üzerine sürün.

En az birkaç saat beklemeniz lekelerin arınmasında etkili olacaktır. Sonrasında ise arınana kadar bol suyla yıkayarak küveti kullanılabilir hale getirin.

Banyo Suyunun Küveti Kirletmesi

Banyo yaparken kullanacağınız su genellikle klor ve kireç içeriğinden ötürü son derece iz bırakabilir. Suyu daha da yumuşak bir hale getirebilmek sizin için faydalı olabilir. Karbonat ilave edeceğiniz su daha yumuşak olacağından ötürü lekelerin önüne geçebilecek bir etken oluşturur.

Kimyasal İle Küvet Lekelerini Çıkarmak

Hidrojen Peroksit kullanarak tartar kremiyle birleştirmeniz sonucunda elinizde güçlü bir temizleyici olmuş olacak. Tuvalet fırçaları, temizlik fırçası ya da diş fırçası gibi sert bir araçla bu lekeleri hazırladığınız karışımla temizlemeye başlayın. Böylelikle sorunsuz bir biçimde küvet lekelerini çıkarabilirsiniz.

Tuz İle Küvet Lekeleri

Neft yağı ile birleştirildiğinde tuzun etkileri çok daha artmış olacaktır. Küvet lekelerini sarı lekeler için en sık kullanılan yöntem haline dönüştüğünü belirtmeliyiz.

Banyo Küvetindeki Küfler Nasıl Çıkar?

Küf her nerede olursa olsun muhakkak mide bulandırıcı olmaktadır. Eski küvetlerin küf lekeleri nasıl çıkar diye merak eden yeni kiracıların yardımına ise sirke koşuyor.

Küflerin küvetten sökülebilmesi için ihtiyacınız olan iki malzemeden birisi sirkedir. Sirkeyle ve fırçayla bu küflü bölgeleri doğrudan sökmeye çalışabilirsiniz. Çoğunlukla başarılı olunsa da her zaman olumlu sonuç alınamayabilir.

Eğer işe yaramazsa çamaşır suyuna bolca batırdığınız temizlik bezini küflü bölgeye iyice kapatın. Bu çamaşır suyunun çözücü etkisiyle küflerin içerisine işlemesi demek oluyor. 24 saatlik bir süreçle beraber yumuşayan küflü bölgeleri bir sonraki gün ise çözücü deterjan ya da temizlik ürünleriyle fırçalayıp çıkarmayı deneyin. Muhtemelen sonuçlar olumlu olacaktır.

Banyo Küvetinin Etiket İzleri

Banyo küveti etiketleri yeni aldığınızda hemen her noktasında yapışık olarak gelir. Bu üretici firmanın ve benzeri reklamların yer almasıyla alakalıdır. Peki ya duş alacağınız küvette bu etiketleri istemezseniz ne olacak?

Tabi ki bu etiketlerin tümünü sökmeniz gerekecek. Küvet etiketleri nasıl sökülür sorusunun cevabı genelde etiketlerden kurtulmak istediğimiz diğer bölgelerle aynıdır.

Farklı malzemeler kullanarak etiketleri yumuşatıp almamız gerekiyor. Bu işlem için genelde mineral özü kullanılır ve bununla etiketler yumuşatılır. Bulaşık süngerlerinin yeşil kısmı ya da bulaşık teli kalan etiketi sökmek için ideal yöntem olacaktır.

Bunun küvet dokusuna zarar vereceğini düşünmeyin. Aksine araba cilası ile küvetiniz eskisinden daha parlak olacaktır.

Bunun haricinde küvet etiketlerini sökmek için kullanabileceğiniz yöntemler arasında alkol yer alıyor. Alkol uyguladıktan sonra buz parçalarıyla üzerinde gezdirip tamamen sökülmelerini sağlayabilirsiniz.

Çakmak gazı ve bebek yağı ile etiket sökmek camlarda işe yaradığı gibi banyo küvetlerinde de işe yaramaktadır. Küvet nasıl temizlenir diyenlerin birçoğu ise ilk olarak aseton ya da tinerle karşılaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap